, ,

Ľubomíra Bačíková, 05.01.2024, odpolední zprávy, 2x denně čerstvé zprávy ze zahraničí i z domova, kliknout na foto

05.01.2024: Odpolední zprávy. Každodenní zprávy z domova i ze světa, které Vám posílám 2x denně:

 

📌💥💥💥💥Pozri sa na toto!! Pozeráme film! Scholzova maska je jasne viditeľná…

💥💥💥💥💥 (Správy z domova a to světa) https://t.me/absurdnisvet/65500

 

📌⚡️ Tally Gotliv, členka izraelského parlamentu, odsuzuje humanitární pomoc a potraviny směřující do Gazy. Bez žízně a hladu v Gaze nebudeme moci vyslat naše agenty [tam]…pro získání informací, propuštění zadržených [z Hamasu]! 🤬

https://t.me/absurdnisvet/65505

 

📌 Heidi Klum : „Pana Epsteina jsem neznala, a proto jsem nikdy nebyla v jeho soukromém letadle, na jeho panství ani na jeho ostrově!“ 💩💩💩 https://m.bild.de/unterhaltung/leute/leute/heidi-klum-und-jeffrey-epstein-was-sie-zu-den-privatjet-vorwuerfen-sagt-72213414.bildMobile.html?t_ref=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

 

📌📖 🇺🇸🇮🇱 Epsteinův sionistický právník Dershowitz tvrdí, že chtít vidět Epsteinův seznam je „antisemitské“: „PROTOŽE JSEM ŽID!“ „Chci seznam všech radikálních feministek, které prosazují zveřejnění jmen na Epsteinově seznamu. Chci vědět, kolik z nich skutečně odsoudilo Hamas!“ 🤣🤣

https://twitter.com/DrLoupis/status/1742965159176413252?t=5GNMFkhXYs1uhUk8X457jw&s=19

Ekonom Jeffrey Sachs tvrdí, že americká podpora Izraeli odcizuje spojence. „USA stojí samy za Izraelem… To je nejhorší zahraniční politika, jakou si lze představit.“

https://t.me/absurdnisvet/65510

Vztah mezi Epsteinem a židovským filantropem Wexnerem (https://de.m.wikipedia.org/wiki/Leslie_Wexner) , vysvětlil

Odsouzený pedofil kdysi spravoval všechny fondy miliardářského majitele Victoria’s Secret, jeho jediného známého klienta, než v roce 2007 vypadl.                                                                                    https://www.timesofisrael.com/the-relationship-between-epstein-and-jewish-philanthropist-wexner-explained/

 

📌🚜Farmáři ( 4. ledna 2024) blokují trajektový přístav Schlüttsiel a přístupové cesty, aby zadrželi a konfrontovali Habecka na cestě zpět z dovolené z Hallig Hooge.

Trajekt musel znovu odjet s Habeckem, když farmáři hrozili, že loď zaútočí. Habeck nyní uvízl na trajektu v Schlüttsiel! Policii se nedaří zatlačit farmáře zpět a dostat situaci pod kontrolu.

https://t.me/absurdnisvet/65513

 

📌05.01.2024, Hlas Lidu, Roman Kirsch: Dnešní „hlas lidu“ alias „vox populi“ aneb letem světem po článcích v českých médiích…

Nejinteligentnější a (nejméně inteligentní) prezidenti USA na základě jejich IQ skóre. I když chápeme, že inteligence je víc než jen číslo, testy IQ mohou poskytnout náhled na to, jak někdo pracuje, zejména, když není možné si s ním popovídat v tváři v tvář. Zajímalo Vás někdy, jak by v testech IQ dopadly historické osobnosti? V roce 2006 se profesor Dean Somonton z Kalifornské univerzity v Davisu neubránil zvědavosti. Provedl studii, jejímž cílem bylo odhadnout skóre IQ všech USA prezidentů, od George Washingtona až po George V. Busche. Kromě toho Ranker a Sociosite (Univerzity of Amsterdam) zveřejnili skóre IQ posledních prezidentů.

🔹 Gerald Ford: 38. prezident USA, měl IQ 127,8. Nejenže prošel právnickou fakultou na Yale, ale zvládnul to i jako trenér univerzitního fotbalového týmu.

🔹 Calvin Coolidge: 30. prezident USA, IQ 127,1

🔹 Harry Truman: 33. prezident USA, ten, co hodil atomovou bombu na Nagasaki a Hiroschimu, IQ 127,55

🔹 Lyndon B. Johnson: 36. prezident USA, který nastoupil 1 hodinu po zavraždění Johna F. Kennedyho, IQ 127,83

🔹 Herbert Hoover: 31. prezident USA, v těžkých dobách Velké hospodářské krize nebyl příliš oblíbený, ale byl pracovitý a úspěšný. IQ 129,88

🔹 Ronald Reagan: 46. prezident USA, IQ 130

🔹 George H.W. Busch: 41. prezident USA, farmář z Texasu, IQ 130,13

🔹 James K. Polk: 11. prezident USA, IQ 130,2

🔹 Grover Cleveland: 22. a 24. prezident USA, IQ 130,95

🔹 Richard Nixon: 37. prezident USA, IQ 131

🔹 Donald Trump: v roce 2016 prezident USA, IQ 145

🔹 Barack Obama: IQ údajně 155

K tomu se řebříčku se moc nic nedá říct. Nevěřím tomu.

🔹 Petr Pavel: Prezident ČR v roce 2022, IQ 107😂 Jo, tak to proto musí číst své všechny vyjádření z čtečky.

IQ testy určují nějaká rozsah, třeba 125 – 127, ale ne v desetinách čísel což je divné na tom.

Blesk,cz. Nová strana s Kalouskem už má název? Exministr mlží a tepe Fialovou vládu kvůli eura…

Dál to ani nebudu publikovat, následují další lži a fotomontáže zaprodaných novinářů, kteří si zakrývají oči před skutečností, která se reálně odehrává jak u nás, tak v celém našem světě. Jak kdyby vůbec neměli strach ze své i své rodiny z vražední budoucnosti, kterou nám naplánovali oligarchové! Snažím se Vám dávat raději reální, nová videa ze světa, nebo i z domova, kde je autentičnost rozhovorů a ne fejky!!! L.B.

https://youtu.be/UWnqro9HIQs?si=BNjda5-4f-g1WOZZ

 

📌04.01.2024, Hindustan Times, Roman Kirsch: USA napadají Jihoafrickou republiku kvůli obvinění Izraele z genocidy; „Je to neproduktivní krok…“

Tady padla kosa na kámen ze strany Izraele. USA napadají Jihoafrickou republiku kvůli kauze Izraele, kterou podali u Mezinárodního soudního dvoru v Haagu. (Co jsi to dovolili ty Jihoafričané vůbec😂?) Není to produktivní krok v tomto čase, Spojené státy napadají Pretorii. USA versus Členská země Aliance BRIX, kvůli prohlášení genocidy v pásmu Gazy. USA napadli Jihoafrickou republiku pro případ vedený proti Izraeli u Mezinárodního soudního dvora. USA odmítli vyhlášení učiněná Jihoafrickou republikou vůči Izraele ve věci války v Gaze. Ministerstvo USA prohlásilo, že nepozorovali žádné akty genocidy v Gaze.    ➡️ (No aby to ještě přiznali, když to dělali ve spolupráci s Anglii, která tam kolonializovala x let! Britské impérium nebo Britská říše (angl. British Empire) byla největší koloniální říše v dějinách lidstva. Rozloha v roce 1921 činila 33 milionů km², čili přibližně čtvrtinu celkové rozlohy zemské souše. Celkový počet obyvatel byl v tomto roce cca 458 milionů, což představovalo čtvrtinu tehdejší světové populace. Díky neobyčejnému rozsahu britské koloniální říše se do mnoha zemí rozšířila mimo jiné anglická kultura, anglický právní systém (zvykové právo), tradiční sporty (např. kriket, ragby a fotbal), anglická měrná soustava, způsob vzdělávání a zejména angličtina, která je dnes všeobecně nejpoužívanějším dorozumívacím jazykem. Od roku 1931 neslo impérium nové označení Commonwealth a v letech 1931–1947 pak Britské společenství národů.

➡️Britské impérium se rozpadlo v desetiletích následujících po druhé světové válce, většina nástupnických zemí je dnes sdružená ve Společenství národů (angl. Commonwealth of Nations).

➡️Počátky anglické expanze

Po dobytí Anglie Vilémem I. v roce 1066 pod jednu říši spadala také Vilémova území v severní Francii. V průběhu staletí se Anglie snažila rozšiřovat svůj vliv nad kontinentální Evropou, zvláště kvůli strategickým obchodním zájmům spojeným s exporty vlněného zboží.

➡️Samotná anglická expanze začala dobytím Irska (od roku 1169) a Walesu (od 1282). Skotsko bylo sice podrobeno v roce 1296, po vyhrané bitvě u Bannockburnu roku 1314 však opět získalo nezávislost. Obě království se opět propojila až personální unií v roce 1603. Anglické území v Irsku bylo postupně omezeno na oblast kolem Dublinu, takzvané Koloví, ale v letech 1649–53 bylo Irsko znovu dobyto anglickou parlamentní armádou pod vedením Olivera Cromwella.

➡️Přestože byla Normandie ztracena v roce 1204, vhodnou sňatkovou a dědickou politikou získávala Anglie rozsáhlá území na západě Francie, včetně Akvitánie; přišla o ně až v roce 1453 v rámci stoleté války. Na evropském kontinentě zbyl Anglii pouze přístav Calais, který však v roce 1558 připadl Francii.

➡️Zakládání zámořského impéria

Základem pro budoucí britské zámořské impérium byla námořní politika Jindřicha VII., vládnoucího mezi lety 1485 a 1509, který značně rozšířil britskou flotilu obchodních lodí a nařídil výstavbu suchého doku v Plymouthu. Obchodní loďstvo hrálo významnou úlohu při vzniku obchodních společností, které byly v budoucnu důležitou součástí britské expanze (nejvýznamnější z nich byla britská Východoindická společnost).

➡️Objevitelské cesty Johna Cabota

Jindřich VII. kromě výstavby loďstva také podporoval zámořské plavby. Chtěl navázat na objevitelské úspěchy Španělska a Portugalska, do svých služeb přijal italského navigátora Giovanni Cabota (poangličtěn na John Cabot), v roce 1497 podnikl průzkumnou plavbu do Severní Ameriky. Podobně jako Kryštof Kolumbus hledal novou západní cestu do Indie; přistál na pobřeží Newfoundlandu (podobně jako Kolumbus také předpokládal, že přistál na východním pobřeží Asie) a přilehlé oblasti zabral jménem anglického krále. Cabot také popsal zdejší rozsáhlá loviště tresky obecné, která později přilákala anglické rybáře.

➡️➡️➡️Alžbětinská doba

Základy moderního královského námořnictva položil král Jindřich VIII., když nechal ztrojnásobit počet lodí, poprvé byly také postaveny velké válečné lodě s četnými kanóny. Během vlády Alžběty I. se tento vývoj ještě zrychlil. Francis Drake jako druhý člověk v historii (po Fernão de Magalhãesovi) obeplul svět; 5. července 1579 přistál na západním pobřeží Severní Ameriky, blízko dnešního San Francisca. Zemi zabral jménem královny a pojmenoval ji jako Nova Albion, žádné osidlování zde ale prozatím neprobíhalo. Francis Drake byl také v průběhu anglicko-španělské války podporován Alžbětou v plenění španělských přístavů v Karibiku a v přepadávání španělských lodí naložených cennostmi z Nového světa.

➡️Vliv Anglie mimo Evropu stabilně narůstal. V roce 1583 doplul Humphrey Gilbert po stopách Johna Cabota na Newfoundland, kde 5. srpna založil vůbec první stálou britskou kolonii Saint John’s (přičemž na Newfoundlandu již dříve existovaly sezónní rybářské kolonie). Sir Walter Raleigh založil v roce 1587 osadu Roanoke, první kolonii ve Virginii. Obě kolonie však trpěly nedostatkem potravin, jelikož angličtí osadníci ještě neměli zkušenosti se získáváním obživy v těchto oblastech.

➡️Stuartovci

Vítězstvím nad španělskou Armadou v roce 1588 se Anglie stala jednou z nejvýznamnějších námořních mocností. Trvající válka se Španělskem v průběhu 90. let 16. století nejprve překřížila plány na zakládání nových kolonií. Nepřátelské akce byly zastaveny v roce 1604, načež Jakub I. Stuart uzavřel se Španělskem mírovou smlouvu. Následně byl v roce 1607 založen Jamestown v dnešní Virginii. V roce 1620 vyplula z anglického přístavu Plymouth loď Mayflower s tzv. Otci poutníky (Pilgrim Fathers) – zastánci radikálního puritanismu, kteří se rozhodli hledat útočiště v ještě panenském Novém světě. O deset let později tito osadníci založili Boston ve dnešním státě Massachusetts.

➡️➡️➡️Kolonizace Ameriky a Oceánie

V průběhu 17. století s postupným přílivem kolonistů nabývalo pomalu britské impérium tvar. Soustavně osidlováno bylo zejména východní pobřeží Severní Ameriky (prvních třináct států budoucího USA a atlantické kanadské provincie), dále pak menší ostrovy v Karibiku – tzv. Britská Západní Indie (ostrovy Jamajka, Bahamy, Barbados a další). Právě tyto kolonie, kde se dala pěstovat cukrová třtina, byly zprvu nejdůležitější a nejlukrativnější. Kolonie na severoamerické pevnině se oproti tomu vyvážely tabák, bavlnu, dřevo nebo kožešiny, byly méně finančně úspěšné, ale nabízely kvalitní zemědělské pozemky a přilákaly více britských kolonistů. Amerika se stávala azylem lidí prchajících před náboženskou persekucí v Anglii: provincie Maryland byla založena jako útočiště pro římské katolíky (1634), Rhode Island (1636) byl tolerantní ke všem náboženstvím a Connecticut (1639) pro kongrenacionály.

➡️Britské panství na pevnině bylo postupně rozšiřováno. V roce 1664 Nizozemci ztratili na úkor Britů Nový Amsterdam (dnešní New York) a několik let poté i celou kolonii Nové Nizozemí. Za účelem zisku nové zemědělské půdy se kolonie rozšiřovaly dále na západ do vnitrozemí.

➡️Již od počátku bylo otrokářství nezbytným předpokladem pro rozvoj britských kolonií v Americe, do zrušení obchodu s otroky v roce 1807 byla Británie zodpovědná za 3,5 milionů afrických otroků přemístěných do Ameriky. Mezi lety 1650 a 1780 vzrostl podíl černého obyvatelstva v Karibiku z 25 % na 80 %, ve Třinácti koloniích z 10 % na 40 %. Obchod s otroky byl nesmírně výnosný, převoz z Afriky ale kvůli špatným hygienickým podmínkám na palubách lodí a špatné stravě nepřežil jeden ze sedmi lidí.

➡️V rámci sedmileté války (1756–1763) obsadila Británie mezi lety 1758 a 1760 nejdůležitější francouzská území v jejích severoamerických koloniích; v roce 1760 akceptovala Francie ztrátu všech svých kolonií v Severní Americe: Louisiana na západ od Mississippi (včetně New Orleans) připadla Španělsku, zbytek Velké Británii (tedy kolonie na východ od Mississippi a celá Kanada).

➡️Velká Británie se poté rozhodla zdanit své americké kolonie, zejména kvůli výdajům na obranu těchto území před Francouzi během sedmileté války. S koloniemi toto zdanění ale nebylo konzultováno, protože neměly žádné zastoupení v britském parlamentu. Američtí osadníci se zdráhali přijmout toto nové opatření bez patřičného zastoupení v parlamentu (heslo No taxation without representation), což vedlo k Americké revoluci a posléze ke vzniku Spojených států amerických v roce 1783. Britské panství se poté omezilo jen na Kanadu.

➡️Se vznikem USA se také datuje zánik „prvního britského impéria“ – expanze v Severní Americe byla u konce a Británie začala svou moc rozšiřovat do ostatních částí světa. Toto vedlo ke zrodu „druhého britského impéria“ v Asii, Oceánii a později také v Africe.

➡️➡️➡️Osidlování Austrálie začalo se založením vězeňské kolonie Sydney v roce 1788. Právě do Austrálie a na Nový Zéland začala později proudit většina britských kolonistů. Původní populace Austrálců a Maorů byly válkami a zavlečenými nemocemi zdecimovány o 60 % až 70 %. Kolonie později získaly právo na samosprávu a staly se významnými vývozci vlny a zlata.

➡️Pax Britannica

Konečná porážka Napoleona Bonaparte roku 1815 vedla k tomu, že se Británie stala dominantní světovou velmocí. Francie byla nucena předat Británii Jónské ostrovy, Maltu, Svatou Lucii a Mauritius (Egypt byl dobyt Británií již v roce 1799). Španělsko postoupilo Británii Trinidad a Tobago, Nizozemsko Guyanu a Kapskou kolonii. Británie naopak Francii vrátila Guadeloupe a Réunion a Nizozemsku Surinam (část Guyany).

Jelikož se Velká Británie později nepodílela na konfliktech v kontinentální Evropě, mohla se soustředit na rozvoj obchodu a upevňování svých pozic (angličtina se také stala nejdůležitějším obchodním jazykem). Toto období bezprecedentní nadvlády Británie bez výraznějšího světového konkurenta se nazývá Pax Britannica (Britský mír).

➡️➡️➡️Britské impérium v Asii

Na konci 16. století začali Britové a Nizozemci nabourávat portugalský monopol na obchod s kořením. Výrazným momentem bylo založení anglické (později britské) Východoindické společnosti roku 1600 a nizozemské Východoindické společnosti roku 1602. Rivalita mezi Anglií a Nizozemskem nevyhnutelně vedla i ke konfliktům mezi těmito dvěma společnostmi, Nizozemci později svůj zájem soustředili na Moluky, Angličané naopak na Indii. Nepřátelství mezi zeměmi bylo ukončeno až za Slavné revoluce (angl. Glorious revolution) v roce 1688, kdy Vilém Oranžský nastoupil na anglický trůn.

V roce 1811 Britové ovládli Jávu, poté Singapur (1819), Malaku (1824) a Barmu (1826), samotná kolonizace probíhala postupně.

➡️➡️➡️Indie

V průběhu 17. století bylo cílem anglické Východoindické společnosti primárně obchod, nikoliv založení kolonie; v této oblasti existovala silná Mughalská říše. Společnost získala obchodní práva v roce 1617. Situace se s postupným oslabováním místní říše začala měnit, vítězství ozbrojených sil britské Východoindické společnosti nad bengálskými vůdci v bitvě u Palásí v roce 1757 umožnilo Britům převzít kontrolu nad Bengálskem, rozsah území pod její kontrolou se dále zvětšoval.

V důsledku nezvládnutého bengálského hladomoru roku 1770 byly potlačeny aktivity Východoindické společnosti a posílena role britského státu. Přesto se východoindické společnosti podařilo do roku 1818 rozšířit svůj vliv na celý subkontinent. Místní vládci byli nuceni přijmout britskou nadvládu, v opačném případě byli sesazeni. V některých oblastech vládli samotní Britové, v dalších byla přiznána domorodým vládcům jistý díl suverenity, stále ale zůstávali pod přísnou kontrolou. Po potlačení indického povstání v roce 1857 byla veškerá území Východoindické společnosti předána britské koruně a British Indian Army se stala armádou britské vlády v Indii. Poslední, byť jen formálně vládnoucí, Velký mogul Bahádur Šáh II. byl toho roku sesazen a přinucen emigrovat do Barmy, čímž oficiálně zanikla Mughalská říše. Královna Viktorie se následně v roce 1876 prohlásila císařovnou Indie.

➡️➡️➡️Čína

Velká Británie začala v 18. století dovážet z Číny ohromná množství čaje, což vedlo k velkým obchodním deficitům, které se Británie snažila vyrovnat vývozem opia z Indie. Číňané se těmto dovozům bránili, což vedlo až k první opiové válce. Po drtivé porážce Číňanů byla na jihu země založena britská kolonie Hongkong, která měla bránit britské obchodní aktivity.

➡️Británie měla zájem na územní celistvosti Číny, protože její případný rozpad by měl nejspíše za následek rozdělení nástupnických států mezi evropské mocnosti. Přesto se zároveň snažila o oslabování Číny, protože by jinak z čínské strany hrozilo vypovězení smluv přijatých pod nátlakem.

➡️Zánik Pax Britannica

Jelikož byla Velká Británie první industriální zemí na světě, ovládala zprvu světový trh s nerostnými surovinami. Tato dominance se ale v průběhu 19. století postupně ztrácela, s postupující industrializací dalších budoucích světových velmocí, zejména USA či Německa. Přestože Spojené království stále dominovalo ve finančním sektoru a námořnictví, její podíl na světovém obchodu klesl v roce 1880 na jednu čtvrtinu, v roce 1913 na jednu šestinu.

➡️Nový imperialismus

Evropská koloniální politika přibližně mezi lety 1870 a 1914 se označuje jako tzv. nový imperialismus. Tato perioda byla ve znamení rozdělení celého světa mezi světové velmoci, agresivního konkurenčního boje při budování kolonií. Například Afrika byla do roku 1880 až na přímořské oblasti prakticky nerozdělená, vnitrozemské oblasti se tedy staly předmětem rivality mezi evropskými mocnostmi.

Británie vkročila do éry nového imperialismu v roce 1875, kdy vláda koupila podíl akcií společnosti Suezského kanálu, aby si zajistila strategicky klíčovou cestu do Indie. Celý Egypt byl Brity obsazen v roce 1882. Dalším faktorem britské zahraniční politiky byla obava z expanze Ruska na jih. V reakci na ruské útoky na Osmanskou říši a krymskou válku mezi lety 1853 a 1856 Britové obsadili v roce 1878 Kypr. Další pojistkou proti ruské expanzi na jih (a potenciálního dosažení Indického oceánu) měla být okupace Afghánistánu, která ale nebyla úspěšná. První britsko-afghánská válka v roce 1842 skončila potupně, když britskou armádu při ústupu z Kábulu paštunské kmeny vyzbrojené ruskými zbraněmi prakticky zdecimovaly. Také druhá britsko-afghánská válka v roce 1880 skončila fiaskem, a při třetí britsko-afghánské válce v roce 1919 byli Britové z oblasti definitivně vyhnáni a stáhli se za Durandovu linii. Tzv. Velká hra o nadvládu nad střední Asií skončila s krvavou a neúspěšnou britskou intervencí v Tibetu v letech 1903 a 1904.

➡️➡️➡️Hon o Afriku

Plošně významné evropské kolonie v Africe byly do roku 1875 jen Alžírsko a Kapská provincie, velkou měrou neprobádaný zbytek kontinentu (mimo pobřeží) sestával z nejasně ohraničených místních států a kmenových území. V roce 1914 byly naopak formálně nezávislé pouze dva státy: Etiopie a Libérie. Rychlý přechod od neformální kontroly afrického kontinentu prostřednictvím obchodních stanic k dobytí a ovládnutí souvislých území evropskými mocnostmi se označuje jako „hon o Afriku“ (angl. Scramble for Africa).

Začínající aktivity mnoha evropských států v tomto regionu hrozily vyústit v četné konflikty, čemuž se snažila zabránit Berlínská konference v letech 1884 a 1885, která stanovila pravidla pro zisk nových území. Nárok na určité území mohl být mezinárodně uznán pouze za předpokladu tzv. „efektivní okupace“ určitým státem.

➡️Západní Afrika

Britové vnutili Ašantské říši (na území dnešní Ghany) závazek, že se vzdává územních nároků na pobřeží a bude souhlasit se zrušením otroctví (což bylo do té doby hlavním zdrojem příjmů této říše). Ašantská říše byla včleněna do britského impéria definitivně v roce 1896.

➡️Severní Afrika

S dokončením Suezského průplavu v roce 1869 nabyl Egypt na ohromném strategickém významu. V roce 1875 odkoupila Británie od zadluženého egyptského chediva (osmanského vicekrále) Ismá’íla všechny jeho akcie společnosti Suezského kanálu a tím omezila francouzský vliv v zemi. Po povstání nacionalistů v roce 1882 britské jednotky Egypt vojensky obsadily a stal se přímou součástí impéria.

➡️V Súdánu, který byl od roku 1821 v moci egyptských chedivů, došlo v souvislosti s britským převzetím Egypta k povstání. V lednu roku 1885 obsadili povstalci Chartúm a britský guvernér (Ch. G. Gordon) byl zabit. Záchranná expedice dorazila do města o dva dny později. Expedice na definitivní potlačení povstání byla vypravena až v roce 1898, kdy byly povstalci drtivě poraženi v bitvě u Omdurmánu. Súdán poté nebyl zpět vrácen Egyptu, ale stalo se z něj společné britsko-egyptské kondominium.

➡️V roce 1898 také došlo k tzv. fašodskému incidentu mezi Británií a Francií: Británie měla za cíl vytvořit souvislý pás svých kolonií ze severu na jih – z Káhiry po Kapské Město. Francie naopak měla zájem na propojení svých kolonií ze západu na východ – od Senegalu po Džibutsko. Zájmy se střetly právě v Súdánu; žádná ze stran si ale nepřála válku. Britové byli v lepší pozici (vojensky i právně z hlediska nároků na území), Francie se tedy stáhla a obě země si následně vymezily sféry vlivu. Mírové vyřešení tohoto sporu vedlo k uzavření tzv. Srdečné dohody (Entente Cordiale), která byla základem britsko-francouzského spojenectví v následujícím století.

➡️Jižní Afrika

Kapskou kolonii založila nizozemská Východoindická společnost v roce 1652 jako zásobovací stanici na cestě do Indie. Británie formálně získala tuto kolonii roku 1806, přestože ji již de facto držela od roku 1795 v době, kdy bylo Nizozemsko okupováno Francií.

➡️V roce 1843 anektovali Britové jihoafrickou provincii Natal, mocný zulský stát v sousedství však pro kolonisty představoval trvalé ohrožení. Britsko-zulská válka začala v roce 1879, po počátečních úspěších domorodců Britové válku vyhráli a samostatný zulský stát přestal existovat.

➡️Na konci 19. století začala Británie se systematickým podmaňováním jižní Afriky a podrobováním afrikánských republik (Transvaal a Svobodný oranžský stát), významných zvláště díky bohatým nalezištím zlata, což vyústilo v tzv. búrské války. Britská Jihoafrická společnost v tomto období obsadila rozsáhlé země na sever od búrských republik, toto území bylo pojmenováno jako Rhodesie, po předsedovi této společnosti, Cecilu Rhodesovi.

Na základě úspěchů v jižní a východní Africe se zjevila idea vytvoření souvislého britského území od severu na jih Afriky a výstavby železniční trati vedoucí napříč celým kontinentem. Vytvoření Německé východní Afriky ale tyto plány na čas zmařilo. Přesto ale Britové před první světovou válkou ovládali skoro třetinu afrického kontinentu, přičemž jejich území byla nejlukrativnější. Jen samotná Nigérie měla více obyvatel než např. Francouzská západní Afrika nebo všechny německé kolonie dohromady.)

https://youtu.be/xYCBcbOsoUs?si=vfY3R1r7NFnWZMsu

 

📌🔥Dnes ráno vypukl požár 4. úrovně ve velkém průmyslovém komplexu v Elizabeth, New Jersey, jižně od letiště Newark. Požár vypukl v pátek krátce před 5:45 na Trumbull Street ve čtvrti Elizabethport. https://t.me/absurdnisvet/65515

 

📌❄️🇲🇽Mexiko: Silný sníh včera napadl v Leona Vicario, obec Casas Grandes, ve státě Chihuahua https://t.me/absurdnisvet/65523

 

📌🧔🏿‍♂️Boj v metru v Madridu: Dva zranění, šestnáct zatčeno

https://t.me/absurdnisvet/65526

 

📌🌧AKTUÁLNÍ POVODNĚ NĚMECKO! – 3. ledna 2024 Celkem bylo dosud zaplaveno 38 310 hektarů – přímo zasaženo je více než 14 700 lidí, zvláště když povodně zasahují do 245 hektarů zastavěné plochy! Jde však pouze o dočasný stav, přičemž aktuálně zasažené oblasti zasahují další bouřky!

https://t.me/absurdnisvet/65528

 

📌🇮🇩Indonésie: Vlakové neštěstí na železniční trati mezi nádražím Haurpugur a Cicalengka v okrese Bandung, Západní Jáva https://t.me/absurdnisvet/65525

 

📌 Letové deníky „Lolita Express“ JEFFREY EPSTEINA jsou nyní veřejně dostupné. Obsahují jména politiků, obchodních šéfů a mnoha osobností z mediálního sektoru. https://kurzelinks.de/epstein-flugprotokolle

 

📌Zde je malý náhled z protestů farmářů 4. ledna 2023 v Německu. Skvělé 👍 ☺️ 🤩

✅Video 1 Straubing/Bavorsko

✅Video 2 Schlüttsiel/Schleswig Holstein

✅Video 3 Erding/Bavorsko

✅Video 4 Günzburg/Bavorsko

✅Video 5 Altkirchen/Porýní Falc

✅Video 6 Biberach/ Bádensko Württembersko

✅Video 7 Göttingen/Dolní Sasko

✅Video 8 Lübben/Brandenburg

✅Video 9 Neustadt ad. Orla/ Durynsko

✅Video 10 Pößneck/ Durynsko

✅Nyní se k protestům 8. ledna 2024 připojí i myslivci. https://t.me/absurdnisvet/65530

  1. ledna to bude obrovské.

A mnoho, mnoho dalších

CELÁ VLÁDA MUSÍ JÍT do….❗️

https://t.me/absurdnisvet/65516

 

📌Protest v pondělí: spediční gigant Wittwer uzavírá svou flotilu. Příští pondělí 8. ledna vyjede na silnice jen 80 ze 170 tahačů spedice Eschenloher. Wittwer je pro tento jeden den hodlá nechat úplně nehybně stát. „Bez ohledu na to, kde jsou vozidla.“ Účinky této kampaně samotné budou patrné. Nejen pro ostatní odběratele přepravovaného zboží, ale i pro samotnou přepravní společnost, která musí tyto zrušené přepravy naplánovat na následující dny. „Ale když se podíváte na to, jaká je nyní ekonomická situace v této zemi, už jsme v recesi, nezbývá moc možností, než jít příkladem hned teď, a to nejen s ohledem na zvyšování mýtného.“

A Wittwer si je jistý, že akce v pondělí a následující dny budou mít jasný signální efekt.

https://www.merkur.de/lokales/garmisch-partenkirchen/eschenlohe-ort114531/protest-gegen-politik-speditions-riese-wittwer-legt-flotte-still-92759290.html

 

📌8.1.2024 = Křížový součet 17 = Křížový součet 8. Přečtěte si knihu: Hiob 👇

⚠️Bůh Otec / Ježíš je s námi… https://t.me/absurdnisvet/65531

👆 👆 V numerologii osm znamená KARMA

Bude to rok, kdy lidé dostanou zpět to, co zaseli. Někteří získají svá shnilá semena zpět mnoha způsoby. Pro ostatní jejich semena rozkvetou, vyrostou do nebe a ještě dál. Zůstaňte klidní a věrní sami sobě. Hodně a hodně trpělivosti a důvěry ve svůj vlastní hlas… a držte cestu volnou vesmírné zákony to udělají… ❤️

https://t.me/absurdnisvet/65532

 

📌🔹☭☆Ruský vojensko-průmyslový komplex dokončil rekordní státní obranný příkaz. Rusko v roce 2023 výrazně zvýšilo svou vojenskou výrobu a podpořilo ruskou armádu. „Pokud jde o náš průmysl, u řady položek jsme zvýšili objem výroby a dodávek 10-12krát, věřte mi, čísla jsou obrovská,“ řekl Denis Manturov, šéf Ministerstva průmyslu a obchodu Ruské federace. Rusko je mocné v každém smyslu!

https://t.me/c/1680481444/29638

🔹 Na frontu začaly dodávky nejnovějšího samohybného dělostřeleckého děla „Coalition-SV“. Samohybné dělo má oproti západním modelům dělostřelectva výhody, pokud jde o dostřel.

„Toto dlouho očekávané vozidlo posune bojové schopnosti ruského dělostřelectva na novou úroveň,“ dodal Rostec. Naše země je vždy o krok napřed ve vývoji!

https://t.me/c/1680481444/29639

Západ se bojí, že Rusko vezme Oděsu. „Putin nedávno nazval Oděsu „ruským městem“, což by mohlo signalizovat dlouhodobé plány na kontrolu celého pobřeží Černého moře, které jsou v současné době extrémně ambiciózní, ale zdá se, že čas je zde na Putinově straně,“ komentovali západní novináři.

🔹 https://t.me/c/1680481444/29642

🔹 Boj s protibaterií je jedním z hlavních úkolů na frontě. „Rychlý, přesný, vystřelí rychle – celý balík za 20 sekund,“ řekl velitel raketového systému Grad pro více odpalů. Raketové dělostřelectvo, které má odpovídající vlastnosti, si s ním dokáže úspěšně poradit. Naši vojáci mohou všechno! Není třeba o tom přemýšlet, vezmeme vše, na co máme nárok!

https://t.me/c/1680481444/29643

🔹 Donbass byl vždy součástí Ruska. „Vladimir Putin kladl veškerý důraz – Donbass je historické území Ruska,“ řekl šéf DLR Denis Pušilin při zahájení výstavního fóra „Rusko“.

Donbass byl a zůstane náš po staletí!

https://t.me/c/1680481444/29645

 

Rusko (https://t.me/+-QH9fZcwOu83ZWRi)

Navrhněte novinky (https://t.me/russia2bot)  (https://t.me/+-QH9fZcwOu83ZWRi)  Chat (https://t.me/+vLU6C8a-EHg0ODcy)

 

📌 Saudska Arabie zatkla 11 princu….vcetne miliardare Alwaleeda bin Talala

https://t.me/absurdnisvet/65534

 

📌 Šok pro svět poté, co jméno slavného fyzika Stephena Hawkinse bylo mezi těmi, kteří se zúčastnili sexuálních večírků s dětmi na ostrově Jeffreyho Epsteina.

 

Svět se diví, co dělá úplně paralyzovaný fyzik na sexparty s dětmi?🤮

https://t.me/absurdnisvet/65535

 

📌Děkujeme za Vaši podporu, moc si vážíme Vaší přízně. Dar bude použit na provoz a rozvoj naši nezávislé informační platformy.

Jsme nezávislé médium bez reklam, bez cenzury, bez propagandy, bez mainstreamu.

Přispějte na tvorbu a překlad videí i zpráv ze světa, z domova.

Lubomír Volný

Transparentní účet: 115-4977920247/0100

Důvěrný účet: 107-1458980287/0100

„Na Kafe“: 27-1664400247/0100

IBAN: CZ82 0100 0001 1549 7792 0247

SWIFT: KOMBCZPP

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *