, , , , , ,

Invita invidia Blog-převzato z blogu Vidlákovy Kydy

Dávný démon

Invita invidia

Blog- převzato z blogu Vidlákovy Kydy

Včera jsem se na prezidentskou volbu díval z pohledu Jaroslava Bašty, který podle mě vede v rámci svých možností a možností SPD velmi úspěšnou kampaň. Jsem stále více zavalován všemožnými videi a texty, kde jsem žádán, abych Baštu podpořil. Argumenty jsou takové, které bych použil na Baštově místě i já sám a v této chvíli je jednoznačně vidět, že Bašta je asi jediný kandidát, který si uvědomuje oněch 15% voličů Alternativy a aktivně pracuje na jejich získání. Kdybych byl na jeho místě, zřejmě bych nepostupoval jinak.

Dnes si nasvítíme pár pohledů na Andreje Babiše. Nebudeme si nic namlouvat, tyto volby jsou (podobně jako ty předchozí) zcela o Babišovi. Buď pro Babiše, nebo proti němu. Andrej Babiš je hlavním vyzyvatelem současné vlády a jejích kandidátů. Babiš je třetím kandidátem velké trojky, Babiš jede s Nerudovou a Pavlem v čele pelotonu a předjíždějí se navzájem. Cílová rovinka je samozřejmě ještě daleko. A přes všechnu úctu, kterou cítím k Baštovi a jeho práci, nedovedu si nějak představit, že by mohl Babiše předstihnout a převzít jeho roli. Dovedu si jen velmi dobře představit, že Babiše zbrzdí.

Mimochodem… všímáte si, že vůbec nikdo nepočítá s tím, že by Hilšer a Fišer mohli něco získat? Jsou také jen za brzdiče. Čím lépe uspějí, tím větší šanci na druhé kolo má Babiš.

Musím říci, že Andrejovu kampaň vlastně zatím nevidím. Tedy… tu, co by dělal on sám. Vím, že objíždí republiku a pokud zavítá do Vidlákova, půjdu se na něj podívat. Určitě má kolem dálnic dost bilbórdů, má svoje profesionálně (ale zároveň selsky) dělané Čau lidi. Od té neslavné návštěvy ve škole mi celé ANO nějak zmizelo ze zorného úhlu. Může to být samozřejmě moje chyba, že se špatně koukám.

Ale… sakra kdybych byl ten nevyhraněný středový volič, který politice nerozumí a rozhoduje se na poslední chvíli, tak v této chvíli o Andrejovi vůbec nevím. Možná je to záměr. Proč se připomínat moc dopředu, stačí posledních čtrnáct dní… Po Novém roce času dost.

V této chvíli největší část kampaně Babišovi dělají mééédia a jeho poličtí soupeři svou nekonečnou nenávistí vůči němu. Všechno je zmobilizováno, všechno je podřízeno jednomu cíli – zbavit se ho za každou cenu. Všichni musejí přiložit ruku k dílu, nesmí zaznít ani malý kousek pozitivního. Babiš musí být vtělené zlo bez jakéhokoliv kousku dobra.

Babiš je jako Albrecht z Valdštejna. V poslední době mě až fascinuje, jak podobně fungují jejich osudy. Oba uměli dělat bohatství jako švec boty. Peníze dělají peníze. Oba uměli využít všech příležitostí. Oba byli zdatní organizátoři s rozsáhlými kontakty i znalostmi důležitých pro řízení velkých celků. U obou najdeme fanatickou pracovitost. Nechtěl bych Babišovi dělat osobního asistenta. Vydržel bych to tak týden. A stejně jako Valdštejn, i Babiš je na to sám. Znám spoustu jeho podřízených, kteří pro něj dobře pracují. Ale neznám vlastně žádného jeho podobně mocného a bohatého přítele, který by teď právě stál po jeho boku a byl ochoten s ním spojit svůj osud a svoje peníze. Spíš vidím hodně těch, co vyčkávají, jestli se pak přidají k hostině, až zvítězí a nebo budou dělat mrchožrouty, až prohraje.

Babiš svojí hru hraje sám. Od začátku do konce. Je těžká váha, má na to, tuto hru hrát, stejně jako na to měl Albrecht s Valdštejna. Vlastně by Babiš mohl jeho erb plně převzít i s heslem.

Svým způsobem nám Babiš v kampani říká poměrně jednoduchou tezi. Říká, že je toho schopen. Je schopen hrát nejvyšší hru, je schopen se přetlačovat s pětihlavou saní, je schopen se jí postavit a je schopen nasměrovat zemi jiným směrem než premiér i všichni jeho ministři. A já věřím, že toho schopen je.

Ale… stejně jako u Valdštejna, Babiš vůbec neříká, kam by republiku namířit chtěl. Zvolte mě, budete ve mě mít silného prezidenta, který se nebojí mocných tohoto světa, který bude hrát první ligu na nejvyšší úrovni. Ale zároveň slýcháme strašně málo informací, kam tento silný prezident chce jít. V této chvíli na mě jeho kampaň dělá dojem, že ano, je jediný, kdo může zabránit pětikolce zkompletovat pochod institucemi a zabrat veškerou moc v zemi… ale tak trochu to budí dojem, že pokud trochu té moci necháme Babišovi, nevíme, co s ní hodlá dělat a v čí prospěch. Je to stejné, jako za Valdštejna. U něj také nikdo nerozuměl jeho plánům, a čím méně pochopitelné byly, tím více prostoru zbylo pro paranoiu.

Hele, já vážně nechci, aby si Pětikolka zabrala všechno. I když se stále více smiřuju s představou, že to tak dopadne. A v této chvíli si myslím, že pokud chce Andrejko i za těchto okolností, kdy se proti němu všichni a všechno spiklo, pokud chce vyhrát, bude muset umenšit ty obavy, které vzbuzuje. Nikdo nepochybuje o jeho síle, ale mnohý pochybuje o jeho úmyslech, kam tu sílu míní nasměřovat. Nikdo nepochybuje o jeho vůli a pracovitosti, ale leckdo pochybuje, jestli jeho pracovitost nebude sloužit zase jen jemu samotnému.

Média jsou proti Babišovi. Vláda v něm oprávněně vidí nejsilnějšího a nejnebezpečnějšího soupeře, Bašta dělá úspěšnou a viditelnou kampaň… Ne, nejde zvítězit nad celým světem jen pomocí Valdštejnova hesla. I kdyby bylo stokrát pravdivé.

Zdroj:https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/invita-invidia

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *