Europarlament včera schválil zákon, který kriminalizuje nenávistné projevy

Celý článek si můžete poslechnout v audioverzi zde:

19.1.2024

To, že je v EU nenávist povolená a na druhé straně zakázaná, je všeobecně známo. Na jedné straně však může být za nenávist považována i prostá kritika, na té druhé může být nenávist doslova koncentrovaná, je-li namířena proti komukoli, kdo se nelíbí EU.

V minulosti se za nenávistné projevy považovaly zejména narážky na rasu nebo na muslimy, v některých zemích také na LGBTQ. Nyní má být legislativa v tomto ohledu plně sjednocena a značně rozšířena a celá EU má mít v tomto směru vytvořen jednotný zákon, což také znamená, že tresty budou ve všech zemích stejné.

Problém je, že mnohdy je za „nenávistný projev“ považován pouze jiný názor, který je pro EU nepřijatelný. Může jít například o kritiku muslimské invaze a islamizace či třeba o kritiku faktu, že stále více zemí umožňuje biologické muže v ženských sportech či šatnách.

Jde tak zcela jistě o další nástroj cenzury, který umožní umlčet všechny kritiky politiky EU jak v alternativních médiích, tak na sociálních sítích.

Problém je, že vás může žalovat kdokoli na území EU, tedy nejen v zemi, kde jste se – podle klasifikace EU – údajně dopustili tohoto verbálního zločinu.

Tresty by měly být totožné ve všech zemích, ale zřejmě bude záležet jen na libovůli justice, jak dalece se pustí do stíhání nepohodlných názorů.

Vzhledem k debatám, které byly v poslední době vedeny na davoském fóru, je jasné, že cenzura je nyní středobodem zájmu globálních zločinců.

Po schválení tohoto paskvilu se tedy může stát, že bude kriminalizován jakýkoli projev, který bude vyhodnocen jako „nenávistný.“  A kritika může být mnohdy vykládána i jako nenávist.

Samozřejmě nenávistníci ve stylu Novotného, kteří chrlí nenávist 24/7, tomuto zákonu podléhat nebudou, protože jejich nenávist patří k té povolené.

Zákon byl samozřejmě přijat a to 397 hlasy pro, 121 proti a 26 se zdrželo.

A nakonec si jako vždy napíšeme, jak kdo k tomuto zákonu hlasoval (europoslanci, kteří nejsou v seznamu uvedeni, se hlasování nezúčastnili).

čeští europoslanci:

Pro zákon o nenávistných projevech hlasovali: Vrecionová (ODS), Niedermayer (TOP09/STAN), Šojdrová (KDU), Charanzová (ANO), Maxová (SOCDEM, zvolena za ANO), Gregorová (Piráti), Peksa (Piráti), Kolaja (Piráti)

Proti hlasovali: Zahradil (ODS), Vondra (ODS), Blaško (nezávislý, zvolen za SPD), Hlaváček (ANO), Kovařík (ANO)

Zdrželi se: Polčák (TOP09/STAN), Pospíšil (TOP09/STAN), Zdechovský (KDU), Konečná (KSČM)

slovenští europoslanci:

Pro hlasovali: Bilčík, Pollák, Štefanec, Ďuriš Nicholsonová, Wiezik, Hajšel

Proti: Radačovský, Uhrík, Lexmann

Zdrželi se: Jurzyca, Roth Nevedaľová

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *