Jak přirozeným způsobem pomocí stravy zlepšit zdraví a výkon vašeho mozku
19.6.2023
(Ethan Huff, Natural News ) Nový výzkum z Irska potvrdil, že fermentované a kvašením kultivované potraviny jsou dobré nejen pro střeva, ale i mozek.
Konzumace potravin, které jsou živé díky prospěšným bakteriím – mezi několik běžných příkladů patří jogurt, kefír, kombucha a kimchi – může výrazně zlepšit duševní zdraví, uzavírá recenze, která byla publikována v časopise Preventive Nutrition and Food Science (Preventivní výživa a potravinová věda ) .
Kvůli způsobu, jakým pomáhají modulovat uvolňování neurotransmiterů, jako jsou mozkově odvozený neurotrofický faktor (BDNF), glutamát, kyselina gama-aminomáslová (GABA) a serotonin, fermentované a kvašené potraviny prokázaly účinnost při zlepšování učení a paměti.
Kysané zelí, což druh kvaseného zelí, obsahuje aminokyselinu zvanou cholin, který je životně důležitý pro produkci neurotransmiteru acetylcholinu podílejícího se na kontrole svalů, regulaci cirkadiálního rytmu a podpoře paměti.
Acetylcholin byl také identifikován jako látka se silným ochranným účinkem proti Alzheimerově chorobě.
Tryptofan je další aminokyselina nacházející se ve fermentovaných potravinách, kterou tělo potřebuje k produkci hormonu melatoninu regulujícího cykly spánku a bdění.
Tryptofan se nachází havně v tuňákovi, mase obecně a mléce – upřednostňuje se syrové mléko, protože je to živá potrava plná prospěšných bakterií a samozřejmě kvašené mléčné produkty jako jogurty a kefíry.
Tryptofan je také důležitým prekurzorem serotoninu, mozkového neurotransmiteru, který reguluje náladu a další mozkové funkce. Ukázalo se, že konzumace fermentovaných potravin, které jsou na něj bohaté, zlepšuje zdraví mozku z krátkodobého i dlouhodobého hlediska, pomáhá zlepšovat náladu a zároveň snižuje stres.
Cukr je klíčem ke správné fermentaci, přestože je démonizovaný
Výzkumníci z APC Microbiome na Univerzitě College Cork, jakož iz Teagascu, irského úřadu pro zemědělství a rozvoj potravin, se ve svém článku snažili identifikovat, které fermentované a kvašením kultivované potraviny jsou nejlepší pro získání těchto přínosů.
Porovnali údaje o více než 200 různých fermentovaných potravinách konzumovaných po celém světě. Všechny se podstatně liší ve složení svých metabolitů, o kterých je známo, že mají příznivý vliv na zdraví mozku.
Studie stále probíhá, ale už se objevila některá důležitá zjištění, která stojí za zmínku. Zejména to, že všechny fermentované a kultivované potraviny pomáhají podporovat zdraví střev a mozku několika účinnými způsoby.
„Očekával jsem, že se objeví jen několik fermentovaných potravin, ale z 200 testovaných fermentovaných potravin téměř všechny prokázaly potenciál ke zlepšení zdraví střev a mozku,“ řekla Ramya Balasubramanianová, jedna z autorek studie .
„Kvašené výrobky na bázi cukru a výrobky na bázi fermentované zeleniny jsou jako výhra v loterii, pokud jde o zdraví střev a mozku.“
Je úžasné, co zjistil tým Balasubramanianove. Fermentované produkty na bázi cukru jsou rozhodující pro produkci těch nejzdravějších a nejprospěšnějších metabolitů, a to i přes skutečnost, že cukr je do značné míry démonizovaný jako „nezdravá“ složka stravy.
„Přesto, co pozorujeme u produktů na bázi cukru, které jsou démonizované, fermentace přebírá surový cukrový substrát a přeměňuje ho na množství metabolitů, které mají příznivý vliv na konzumenta,“ vysvětlila Balasubramanianová .
„Takže i když měla nějaká potravina v sobě na začátku „cukr“, pokud provedete závěrečný metabolomický test, mikrobiální komunita přítomná ve fermentované potravině využije cukr a přemění jej na metabolity, jejichž prospěšnost pak dále studujeme.”
Mezi takové fermentované potraviny na bázi cukru patří kombucha , která se obvykle vyrábí z černého čaje a cukru, přičemž právě cukr je klíčem k tomu, co činí fermentovaný čaj zdravějším pro střeva i mozek.
Autor: Ethan Huff, Zdroj: naturalnews.com
zdroj:https://citizens.news/736069.html
https://www.badatel.net/ako-prirodzenym-sposobom-pomocou-stravy-zlepsit-zdravie-a-vykon-vasho-mozgu/
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!