Migrace v Evropě způsobuje společný problém
Migrace v Evropě způsobuje společný problém. V Praze jednali ministři vnitra Česka, Rakouska, Slovenska a Maďarska
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:
Vít Rakušan na společné tiskové konferenci se svými protějšky z Maďarska, Slovenska a Rakouska po jednání o migraci v regionu, v Praze 24. listopadu 2022. (Foto: MICHAL ČÍŽEK / AFP via Getty Images)
24. 11. 2022
ČR: Hlavními tématy čtvrtečního jednání ministrů vnitra středoevropských zemí v Praze byla nejen aktuální situace na zapado balkánské migrační trase a její dopad na Evropu, ale i nelegální migrace do EU jako celek.
Český místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan jednal ve čtvrtek 24. listopadu 2022 v Praze jako ministr vnitra země předsedající EU. S ministry vnitra Rakouska Gerhardem Karnerem, Slovenska Romanem Mikulcem a Maďarska Sándorem Pintérem. Důvodem byla aktuální situace v oblasti migrace nejen na západní balkánské trase a příprava na páteční mimořádnou Radu ministrů vnitra k migraci v Bruselu.
Nelegální migrace za poslední rok roste na všech migračních trasách, které vedou do Evropy. Nicméně více než polovina všech příchozích využívá právě západní balkánskou trasu. Uvádí odbor tisku MV.
Ministr vnitra ČR poděkoval všem přítomným ministrům za spolupráci. Na pátek 25. 11. svolali do Bruselu mimořádnou Radu, protože je snaha řešit migraci jako společný evropský problém.
„Setkání se bude věnovat všem migračním trasám. Hlavní problémy působí západní balkánská trasa,“ uvedl Vít Rakušan. Některé země na situaci reagovaly tím, že zavedly hraniční kontroly, podobně jako Česko.
Jedním z řešení je dle ministra Rakušana tlak na země západního Balkánu. Na sladění vízové politiky s EU tak, aby počet příchozích přes tyto země výrazně klesal. Ministr připomněl, že první výsledky přineslo už nedávné jednání ministerského fóra. EU vs. západní Balkán v albánské Tiraně, kde se v rámci předsednictví Česka podařilo dohodnout se Srbskem. Postup k harmonizaci vízové povinnosti a země západního Balkánu jsou připravené spolupracovat s Frontexem na ochraně svých hranic.
Kontroly na hranici se Slovenskem zavedlo Česko letos koncem září. Na hranicích jsou nasazeni policisté i vojáci. Od května vzrůstá počet nelegálních migrantů, kteří překračují slovensko-českou hranici a procházejí Českem do Německa. Kontrola hranic byla prodloužena do 12. prosince, ale o dalším prodloužení se bude uvažovat.
„Je nám líto, že jsme museli přistoupit ke kontrolám na hranicích se Slovenskem. Slovensko není viníkem situace a kontroly jsou mimořádné a dočasné. Ukončit je ale můžeme, až migrační tlak ze západního Balkánu poleví,“ doplnil Rakušan.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!