Americký volební pracovník v přímém přenosu upravoval volební lístky?
Americký volební pracovník měl nenápadně upravoval volební lístky, naštěstí si nevšiml, že je v přímém přenosu televize Fox News. (Foto: Twitter / Fox News)
https://volnyblog.news/wp-content/uploads/2022/11/Screenshot_211.webp414672Jolana Poláčkováhttps://volnyblog.news/wp-content/uploads/2022/04/cropped-Logo-volny-bloG-1.webpJolana Poláčková2022-11-08 21:58:492022-11-08 22:15:10Americký volební pracovník v přímém přenosu upravoval volební lístky?
Rostou obavy ze snížení podpory Američanů, pokud republikáni v úterním hlasování uspějí.
V obavách, že by vzestup republikánů mohl oslabit americkou podporu Kyjevu, narůstá znepokojení nad tím, co mohou úterní americké volby znamenat pro Ukrajinu a americkou podporu této zemi.
Ukrajinští představitelé a zákonodárci pečlivě zkoumají průzkumy veřejného mínění a rozebírají komentáře svých protějšků.
Osoba ukrajinského původu na nejvyšší post NATO? Právě to naznačuje nedávná zpráva deníku New York Times, která podrobně popisuje, že „závod o výběr příštího generálního tajemníka NATO je v plném proudu“.
„Ačkoli představitelé varovali, že je ještě brzy a velmi často se stává, že jména, která se objeví jako první, nepřežijí vyjednávání mezi 30 členy NATO, ve Washingtonu se podle nich objevil jeden hlavní kandidát: Chrystia Freelandová, 54letá kanadsko-ukrajinská vicepremiérka a ministryně financí Kanady,“ napsaly NY Times.
Freelandová je dlouhodobě považována za hlavního spojence Ukrajiny v rámci kanadského politického vedení. Deník The Times ji v očích washingtonských zasvěcenců označil za „hlavní kandidátku“ na místo generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.
Zpráva dále popisuje: „Čtyřiapadesátiletá paní Freelandová, bývalá novinářka (která je provdaná za reportéra deníku The New York Times), byla také kanadskou ministryní zahraničí.“ A uvedla, že „její přednosti jsou značné: hovoří anglicky, francouzsky, italsky, ukrajinsky a rusky; řídila složitá ministerstva; je dobrá na tiskových konferencích a dalších veřejných vystoupeních; a byla by první ženou a první Kanaďankou, která by kdy vedla NATO.“
Ruská státní média v posledních dnech vyzdvihovala kandidaturu na nejvyšší post v NATO a důrazně naznačovala, že Moskva by v této pozici viděla někoho ukrajinského původu jako do jisté míry záměrnou a vysoce symbolickou provokaci.
Prarodiče Freelandové z matčiny strany emigrovali z Ukrajiny do kanadské Alberty .V roce 1939 její matka se však později vrátila do vlasti a byla známou osobností ukrajinského hnutí za nezávislost, které se snažilo podkopat tamní sovětskou moc.
Sama Freelandová je již dlouho na černé listině Kremlu, jak popisuje ve své zprávě washingtonský think tank Wilson Center:
Navzdory dobře zavedené mezinárodní pověsti Freelandové se politička narozená v Albertě v roce 2014 ocitla na seznamu nevítaných návštěvníků Kremlu. Moskva vždy uplatňovala své strážní schopnosti prostřednictvím územní a hraniční kontroly, ale jak se stalo, že kanadská státní úřednice dostala zákaz vstupu do Ruska?
Seznam osob se zákazem vstupu z roku 2014 vznikl v reakci na sankce, které Kanada i Spojené státy zavedly po nezákonné anexi Krymu Ruskem. Přestože seznam měl symbolický význam a připomínal mezinárodnímu společenství ochotu Ruska reagovat a odmítat Západ, jméno Freelandové je obzvláště výrazné. Její přítomnost na tomto seznamu byla záměrná – rozhodnutí hluboce zakořeněné v rodinné historii Freelandové a její nedávné minulosti.
V profilu Wilsonova centra se objevily také…
Jako studentka Harvardovy univerzity strávila Freelandová semestr v zahraničí na Ukrajině, kde se zasazovala o politické a sociální reformy v sovětském loutkovém státě. Jako prodemokratická agitátorka v letech 1988-1989 představovala Freelandová akutní hrozbu pro sovětský politický řád, kterou zaznamenala KGB.
Po únorové ruské invazi zůstala Freelandová věrnou stoupenkyní Ukrajiny. Také jako jestřáb důsledně vystupovala proti kanadským politikům a západním představitelům, kteří se odvážili navrhnout jakoukoli úroveň kompromisu nebo územních ústupků s Ruskem v zájmu příměří.
V této souvislosti deník The New York Times zdůrazňuje: „Rozhodujícím faktorem bude, jak se kterýkoli z kandidátů postaví k podpoře Ukrajiny ve válce proti Rusku“.
Snímek Freelandové na akci Festival ukrajinské kultury 2019 v Torontu. Zpráva však dále poznamenává, že na výběr je ještě brzy a mezi dalšími hlavními uchazeči jsou například estonská premiérka Kaja Kallasová nebo slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Stoltenbergovo funkční období bylo nedávno prodlouženo do konce září 2023. NYT poznamenává, že „Washington i Brusel chtějí uzavřít dohodu před příštími americkými prezidentskými volbami v listopadu 2024“.
https://volnyblog.news/wp-content/uploads/2022/11/Screenshot_927.webp647952Jolana Poláčkováhttps://volnyblog.news/wp-content/uploads/2022/04/cropped-Logo-volny-bloG-1.webpJolana Poláčková2022-11-08 18:20:432022-11-08 20:49:16Ukrajina se obává z výsledků voleb v USA
Evropská unie pod českým předsednictvím navrhne balíček pomoci Ukrajině ve výši 18 miliard EUR, za který má ručit všech 27 zemí EU! Peníze poskytne ECB naproti evropským dluhopisům ručeným evropským rozpočtem, ale Maďarsko hodlá návrh zablokovat, protože Ukrajina prý již dostala peněz více než dost a už to stačilo! Právě proto Vít Rakušan znovu natočil video a přesvědčuje lidi, že vyšší ceny za energie jsou daní za svobodu a za podporu Ukrajiny! Fialova vláda přidá Ukrajincům 3 000 korun měsíčně na pokrytí cen bydlení v ČR, zatímco českým lidem sníží podporu v nezaměstnanosti a důchody!
Lis 7, 2022
Evropská unie pod českým předsednictvím navrhne balíček pomoci Ukrajině ve výši 18 miliard EUR, za který má ručit všech 27 zemí EU! Peníze poskytne ECB naproti evropským dluhopisům ručeným evropským rozpočtem, ale Maďarsko hodlá návrh zablokovat, protože Ukrajina prý již dostala peněz více než dost a už to stačilo! Právě proto Vít Rakušan znovu natočil video a přesvědčuje lidi, že vyšší ceny za energie jsou daní za svobodu a za podporu Ukrajiny! Fialova vláda přidá Ukrajincům 3 000 korun měsíčně na pokrytí cen bydlení v ČR, zatímco českým lidem sníží podporu v nezaměstnanosti a důchody!
Zatímco evropské domácnosti, živnosti a podniky se hroutí pod právě přicházejícími novými zálohovými fakturami na elektřinu a plyn, tak Evropská unie v čele s Evropskou radou pod vedením Petra Fialy plánuje tento týden ve středu předložit v EU návrh nové pomoci Ukrajině ve výši 18 miliard EUR, za které má Brusel ručit Evropské centrální bance svým vlastním unijním rozpočtem v podobě tzv. garančního fondu, což znamená zaručení těchto peněz jednotlivými vládami 27 zemí EU, které tento úvěr potom budou splácet z daní, které zvýší vlastnímu obyvatelstvu hlavně těm nejvíce zranitelným.
Určitě jste zaregistrovali skandální a protilidový výpad lidovce a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, který oznámil [1], že plánuje snížit podporu v nezaměstnanosti .lidem propuštěným na dlažbu poté, co podniky a živnosti začnou propouštět lidi kvůli vysokým cenám energií. Pro česká média uvedl, že snížení a rovněž zkrácení podpory, na kterou si přitom lidé v ČR platí dopředu ze svých daní a mezd, by nemělo nikomu vadit, protože práce je prý dost. Lidem, kteří přijdou o práci, doporučil, aby si našli rychle jinou, protože práce je prý dost. Zkuste tohle říct v obci, kde zavře nadnárodní montovna, která zaměstnávala 5 000 lidí a obyvatele z přilehlých obcí široko daleko.
Fialova vláda sníží a zkrátí podporu českým nezaměstnaným a více jak 3 000 důchodců s průměrným věkem nad 90 let, kteří sloužili lidu a vlasti před rokem 1989
Zatímco Fialova vláda cupuje státní rozpočet a tuneluje peníze z rozpočtu ve prospěch ukrajinské junty, která peníze obratem převádí na Bahamy (viz. Zelenský a Pandora Papers), tak mezitím se hledají cesty, jak snížit deficit. A našli skupinu lidí, která se neumí bránit. Nezaměstnané a důchodce. Minimálně ty důchodce, kteří sloužili vlasti za minulého režimu a Jurečka ve sněmovně prosadil protiústavní diskriminační zákon, který snižuje důchody lidem na základě politického klíče.
Podařilo se mu ve sněmovně prosadit snížení důchodů lidem, kteří před rokem 1989 působili ve vysokých politických funkcích, či v řadách StB, SNB, u Pohraniční stráže nebo v Hlavním štábu Lidových milicí, a to navrhoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka již v minulém volebním období. Nyní se k návrhu vrátil a předložil v Poslanecké sněmovně upravenou verzi, kterou sněmovna schválila [2]. Za každý rok ve funkci mají mít snížený důchod o 300 Kč a týká se to prý asi 3 000 lidí s průměrným věkem nad 90 let.
Zákon je samozřejmě protiústavní, protože zavádí sankce na bázi výkonu funkce pro stát, přičemž v roce 1990 byla zachována kontinuita práva, takže Jurečkův návrh je v rozporu s Ústavou a jedná se o diskriminaci na bázi politického klíče. Problém není ani tak v tom, komu ty důchody snižují o celých 33 let později.
Ale spíš v tom, že Fialenkova vláda, která se chová jako junta, schvaluje ve sněmovně zákony, které jsou namířeny proti vybraným skupinám obyvatel na bázi ideologického klíče. Chystají zákon na blokování webů, které píší proti vládě. Snižují důchody komunistům. Příště sníží důchody lidem, kteří se politicky angažují v lidových hnutích proti vládě. A protože to nestačí, tak ještě zadluží stát tím, že se Fialenkova vláda zaručí za balík 18 miliard EUR pro Ukrajinu.
Maďarsko prohlásilo, že balík 18 miliard EUR pro Ukrajinu zablokuje. Brusel pohrozil Budapešti odvetou a sankcemi
Jediná země, která oznámila, že návrh v EU zablokuje [3], je Maďarsko. Ministr zahraničí Péter Szijjártó totiž v pondělí pro média uvedl, že Ukrajina již dostala od EU dost peněz a už to prý stačilo. Tento výrok způsobil doslova oheň na střeše v Bruselu a znovu se začalo mluvit o sankcích proti Maďarsku za změny zákonů v poslední době, které omezují činnosti maďarských soudů a rovněž neziskových organizací.
Maďarsko má do konce tohoto roku lhůtu, aby zákony zrušilo, jinak EU hrozí zastavením dotací pro Maďarsko. Na hrozbu již reagoval dříve Viktor Orbán, že takový krok by vedl ke zvážení odchodu Maďarska z EU v důvodu porušení principu pravomocí členských zemí EU, které mají garantováno, že EU se nebude vměšovat do národních ústavních zákonů, které jsou nedotknutelné.
nbsp;
Maďarsko navázalo změny v soudním a neziskovém sektoru na úpravy maďarské Ústavy, aby Brusel neměl páku na jejich zrušení. Ukazuje se ale, že Brusel se rozhodl, že pokud Budapešť ústavní zákony nezmění, tak Brusel zastaví výplaty dotací z fondů EU. Český ministr vnitra ví, že situace mezi obyvatelstvem začíná houstnout, a proto natočil nové video, kde mimochodem tvrdí, že ceny za energie budou vyšší pro domácnosti, ale je to prý daň za svobodu a za to, že ČR stojí na správné straně, tedy na straně ukronacistické junty v Kyjevě. Je to stejná rétorika jako za Protektorátu, když rozhlas hlásil, že nedostatek másla a jeho nahrazování margarínem je daní za svobodu a za boj proti bolševismu, který se blíží z Východu.
Každý Ukrajinec dostane od Fialenkovy vlády o 3 000 Kč měsíčně více na dorovnání cen bydlení
Rakušanova rétorika tak připomíná výroky K. H. Franka o tom, že… český národ si vybral správnou stranu, je to strana Velkoněmecké říše, které patří budoucnost. Je to stejný narativ, tenkrát to byla náhražka másla margarínem, dnes je náhražkou energií pro změnu svetr. Jiná náhražka, jiná doba, ale stejný důvod. Válka proti Rusku a tažení proti Rusku na Ukrajině. A protože Petro Fialenko, tedy česko-ukrajinský premiér, opravdu miluje Ukrajince, tak si představte, jak se český rozpočet plácne přes kapsu na hýčkáni uprchlých Ukrajinců v ČR. Spočítali jsme to za vás a málem jsme zvraceli.
Fialenkova vláda schválila [4], že přidá všem uprchlým Ukrajincům na ubytování v ČR dalších 100 Kč navíc na každý den, protože kvůli inflaci a růstu cen energií už majitelé ubytoven křičí, že těch 300 Kč na den, které dostávali od Fialenkovy vlády každý den, prostě na pokrytí cen ubytování nestačí.
V České republice je v současné chvíli ubytováno 433 488 běženců. A protože příspěvek dostává každý Ukrajinec, včetně dětí, tak přidání stovky na den vyjde český státní rozpočet každý měsíc na více jak 1,3 miliardy korun! Každý měsíc! Chápete už, proč musí Jurečka vzít u huby české nezaměstnané lidi a důchodce?
Ročně přispěje vláda Pětidemolice uprchlým Ukrajincům jen na bydlení částkou dosahující skoro 63 miliard korun
Protože Fialenkova vláda přivedla státní kasu zu grunt, tak potřebuje peníze přesunout z jedné kapsy (od českých nezaměstnaných a důchodců) do druhé kapsy (ukrajinských běženců). To jsou priority Fialenkovy vlády. Ukrajinci na prvním místě! Ukrajinci tak v úhrnu dostanou 400 Kč na ubytování na hlavu a den, což v úhrnu znamená celkový náklad 5,2 miliardy korun na ubytování Ukrajinců každý měsíc! Za rok ubytování to bude prakticky 62,5 miliardy korun. Panečku, to je raketa! A to mluvíme jenom o drobných, o ubytování. Takže pro Ukrajince peníze jsou. Ale nejsou pro české nezaměstnané.
Těm se bude podpora krátit, stejně jako důchodcům za to, že před rokem 1989 sloužili lidu a vlasti! Až vám zase bude Rakušan říkat, že drahota je daní za svobodu, tak mu odpovězte, že to není pravda. Drahota je důsledkem sankcí EU proti Rusku a důsledkem odstřihnutí se EU od laciných ruských energií a jejich nahrazení předraženým šmejdem z USA! Ano, je to šmejd, lidé nám hlásí do redakce, že LNG plyn nějak divně hoří, nemá takovou výhřevnost. Musí pustit sporák na vyšší výkon, než obvykle, aby uvařili jídlo. Všímají si toho hlavně hospodyňky.
Je to kvůli menšímu obsahu uhlovodíků v rozředěném LNG po zpětném uvedení do plynného skupenství v přístavním LNG terminálu v Evropě. LNG má menší výhřevnost než nezkapalňovaný zemní plyn. A válka na Ukrajině je důsledkem 8 let trvající neochoty kyjevské junty plnit Minské protokoly! Kyjev je plně zodpovědný za vypuknutí ruské vojenské operace a Kyjev musí nést veškerou zodpovědnosti za tento konflikt! Každý vlastenecký politiky musí mít v této konceptuální rovině jasno, jinak nelze mluvit o vlastenectví!
https://volnyblog.news/wp-content/uploads/2022/11/UrsulaFialaUmbrella-700x467-1.jpg467700Jolana Poláčkováhttps://volnyblog.news/wp-content/uploads/2022/04/cropped-Logo-volny-bloG-1.webpJolana Poláčková2022-11-08 17:27:052022-11-08 21:47:35Evropská unie pod českým předsednictvím navrhne balíček pomoci Ukrajině ve výši 18 miliard EUR, za který má ručit všech 27 zemí EU
Když na mě před pár dny vyskočil titulek, že Česko si půjčí 10 miliard pro Ukrajince, šel jsem málem do mdlob. Já bych strašně rád napsal něco pozitivního o pomoci uprchlíkům, jako jsem to dělával začátkem roku. Jenže přístup naší vlády už mi hlava zkrátka nebere. Češi budou hladovět, ale Ukrajinci dostanou další peníze na bydlení.
Česká vláda schválila 19. října půjčku od Rozvojové banky Rady Evropy. Využití úvěru je ale pro mnohé šokující. Půjčujeme i celých 400 milionů eur což je téměř 10 miliard korun. Tahle půjčka má sloužit k pokryté základních životních potřeb Ukrajinců v Česku. Od CEB Česko již v minulosti čerpalo jeden grant ke stejným účelům. Jinak řečeno, půjčujeme si pro Ukrajince a budeme to muset splatit, jak to ale zvládneme my?
Pravda je, že Češi tvrdě doplácí na to, že jim stát nijak pomoci nemůže. To samé jsme tedy měli říct Ukrajincům, pro které už jsme nedokázali zajistit ubytování, jídlo a podporu, aniž bychom si na to museli půjčovat takové částky. Naše vláda ale nezná hranice nebo pojem „stop-stav“. Je šlechetné pomoci lidem, kteří přišli o domov, ale co si budeme povídat, po první fázi migrace se ukázalo, že nám sem proudí i lidé, kteří v žádném ohrožení nejsou, více více, že někteří si sem zajedou a pak se klidně vrací domů, protože žijí na hranicích, kde jim zatím nic nehrozí.
Pomoc ostatním by měla být úměrná naší ekonomice. Česko je malá země, mimo Evropu plno lidí ani netuší, že jsme samostatný stát a mají nás stále za Československo. Jsou větší země, kde se lidé mají lépe a jejich ekonomika je mnohem silnější. Proč se uprchlíků neujme Německo, Belgie nebo Švýcarsko? Zase tak dobře na tom nejsme. Jediným plus pro nás budou ti, kteří zde začnou pracovat a rozhodnou se v Česku zůstat. Kolik z nich to ale bude? Nepochybuji o tom, že poctiví a snaživí se najdou, nicméně neustálé dotace, příspěvky a podpory je k tomu nejspíš úplně nemotivují a najde se i mnoho takových, kteří budou situace zneužívat. Pokud jsou informace, které uvedl Tomio Okamura (SPD) pravdivé, pak od letošního března dostalo povolení k pobytu v ČR 446 811 migrantů z Ukrajiny. Ke konci letošního září pracovalo z těchto lidí pouze 88 900 osob. Sociální a zdravotní pojištění odvádí našemu státu pouze polovina z nich a značná část je zaměstnána na DPP, tedy mají v tomto směru úlevy a odvody se jich netýkají. Osobně si nemyslím, že neustálé půjčování na jejich potřeby není ta nejlepší cesta, když plno důchodců, kteří zde pracovali celý život je teď v prekérní situaci, kdy si nemohou ani pořádně zatopit.
Není to tak, že by pro nás vláda neudělala vůbec nic, samozřejmě že energetický strop vyjde nakonec na mnohem více, než nějakých 10 miliard. Není to ale dost a pro naše lidi je teď potřeba každá koruna. Kabinet možná zapomíná na to, že pokud nebudou mít lidi dobré podmínky k životu, zemi opustí. Už teď jezdí mnoho Čechů pracovat do Německa či Polska. Už teď u nás ubývá pracujících lidí a přibývá důchodů, což je snad jediný směr, ve kterém by migrační krize mohla naši ekonomiku posunout – pokud budeme mít štěstí a jak říkám, zůstanou tu ti pracující V podstatě by bylo mnohem rozumnější, když už se zadlužujeme zastropováním energií a dotováním Ukrajinců, kdybychom se taky zadlužili kvůli nízkopříjmovým rodinám, aby mohli dostat příspěvky a zvládnout tuhle situaci.
Náš systém (a nejen náš) je bohužel postavený dost hloupě a netransparentně, takže většina lidí ani netuší, jaké jsou ostatní výdaje státu, ale jakmile se k nim dostane informace o splácení 10 miliard pro vizí občany pochopitelně je to naštve a vyvolá ještě mnohem větší nepokoje než doposud. Jenže jim to nikdo nemůže mít za zlé, protože na vlastní lidi se u zkrátka nemyslí a když už jsou to takové hloupé plošné kroky, které tak nějak neúčinně poskytnou pomoc každému, místo aby přišla ta účinná pro lidi, co to skutečně potřebují. Narážím na příspěvky na každé dítě i lidem se slušnými platy a odmítání přispět na energie důchodcům, co berou 11 000 korun.
Současné vláda diktuje, jak bude naše země vypadat, vůbec však ne ve prospěch lidí, kteří stát drží při životě, nýbrž podle toho, jak se to právě hodí té hrstce nahoře. Hodí se jim, že lidé ani pořádně nerozumí tomu, co se u nás děje. Když otevřu nejrůznější internetové příspěvky českých občanů, říkám si, že mě asi ani nemůže překvapit, jak na tom jsme.
Dnes jsem narazil na nějakého Milana, co se na internetu rozepisoval, jak to v tom Česku zase tak zlé není, se vším se hrozně nadělá a vlastně bychom měli být rádi, že se tu ještě máme tak dobře. Tvrdil, že u nich v ulici má každý tři auta a vlak jezdí prázdný, protože si s nimi dojedou do práce i do školy, tak benzín nemůže být přece drahý. Jenže tohle je právě přesně ten problém.
Pád životní úrovně a nůžky které se rozevírají jsou čím dál větší. Někdo si může myslet, že v mnoha případech rodinám s tímhle problémem pomůže záchranný polštář od státu. Znám ale osobně lidi, kterým ta dotace 3 500 korun na energie nijak nepomohla a navíc nesplňují podmínky pro příspěvek na bydlení, přestože na jídlo mají jen dva týdny v měsíci. Stát se snaží, aby nedošlo k úplnému výpadku příjmů, nicméně neúčinně, řešení trvají dlouho a mezitím se lidé už stihli dostat do dluhů. Nezbývá jim totiž nic jiného, než nakupovat stejné množství například jídla nebo energií jako dříve, i když zdražuje neobvyklým tempem. Bydlení se jim také samo nezaplatí a jak známo, nahoru šly nájmy i úroky hypoték.
Prozatím se nějak daří držet tu životní úroveň stále „nad vodou“, jak dlouho to ale potrvá? Ne všichni jsou spokojeni a je to právě proto, že jejich sousedé mají na zahradě tři auta, zatímco oni topí jen na 18 stupňů a to jedno co měli museli prodat kvůli nedoplatkům. Zdražování dostihlo i střední vrstvu, která pociťuje, že se musí uskromnit, pokud nechce rozprodávat majetky, nebo si hledat druhou práci. Krize která rozevírá nůžky mezi bohatými a chudými se vyostřuje. Systém, ve kterém žijeme zkrátka nahrává bohatým a to nejsem komunista, prostě říkám, že ti, kdo mají si vydělají daleko snáz, vím to podle sebe, čím více peněz jsem našetřil, tím jednodušeji mi na účtu přibývaly další.
V poslední době už jsme došli do fáze, kdy firmy krachují a propouštějí nebo propouštějí aby nezkrachovaly. Asi před třemi týdny jsem vyslechl paní na poště, která se zmiňovala, jak budou z poboček propouštět téměř polovinu zaměstnanců. Mluvila zřejmě jen o našem okrese a v dalších to může být úplně jinak, ale ti lidé přijdou o příjmy, přitom se také jim zvýšily náklady na živobytí. A i ti, kdo si příjmy zvládli udržet takové, aby jejich životní standart neklesl, už se mnohdy neodvažují zavázat k hypotékám, protože vychází tak tak a kdo ví, co bude zítra. Všichni se teď bojí utrácet velké částky, investovat do něčeho nového a zkrátka málo kdo se jak se říká rozšoupne. Peníze by mohli brzo potřebovat, kolik bude stát plyn příští rok nikdo netuší.
Samozřejmě je dost lidí, kterým se stále daří dobře. Třeba právě ti, kdo sedí v čele státu. Příjmové a majetkové rozdíly se ale skutečně zvětšují a měli bychom myslet na to, že naši pomoc bude potřebovat chudá vrstva obyvatel České republiky, ne jen příslušníci jiných států a milá vládo, ti prchající Ukrajinci vás nevolili, důvěru ve vás vložil zejména český lid, který se teď pomalu musí připravit na to, že chudoba se u nás stane celkem běžnou.
https://volnyblog.news/wp-content/uploads/2022/11/6362939978e19-568.jpg6121200Jolana Poláčkováhttps://volnyblog.news/wp-content/uploads/2022/04/cropped-Logo-volny-bloG-1.webpJolana Poláčková2022-11-08 11:40:052022-11-08 21:52:40Vláda nemůže více pomoct vlastním lidem, ale pro Ukrajince si půjčí
Stíhačky F-35, které chce koupit i Česko, stárnou rychleji, než by si letectvo přálo. Stroje potřebují nutně nové motory, mají malý tah
Celý článek si můžete poslechnout ZDE:
Jsou to sice nejmodernější a v současné době také nejlepší stíhací letouny na světě, přesto to vypadá, že jejich motory stárnou rychleji, než by si letectvo přálo. Pětatřicítky, které si chce koupit i Česko, tak nutně potřebují nové motory.
Motory stíhaček jsou složitá věc. V první řadě musí mít adekvátní tah, to je rozhodně bod číslo jedna. Pak je také ideální, když nespotřebovávají příliš mnoho paliva, důležité rovněž je, aby poskytovaly chlazení a elektrickou energii pro systémové komponenty a zbraňové systémy. A když se něco z tohoto seznamu stane překonaným, je zle.
A to se právě děje u stíhaček F-35. Současné požadavky na zbraňové systémy jsou totiž už takové, že zjednodušeně řečeno, původní motory na to zkrátka nestačí. A tak nejmodernější stíhačky světa budou muset dostat nové motory. Otázka teď stojí jasně. Vyplatí se modernizovat původní motor F135, nebo bude lepší, když výrobci nabídnout zcela nový a výkonnější motor.
Odborníci se vesměs shodují, že F-35 by raději měly dostat úplně nové a výkonnější motory. Mají pro svá tvrzení hned několik důvodů. A tím prvním je větší tah. Problém je totiž v tom, že původní konstrukce prvních F-35 byla trochu jiná. Novější stroje jsou delší, širší a také těžší, na což zkrátka původní motor F135 nestačí. A když není dostatečný tah, není také dostatečné zrychlení, což je jedna z věcí, která rozhodně může piloty ohrozit na životě. Jen pro představu, verze těchto stíhaček F-35A, F-35B a F-35C vyžadují 8 sekund, respektive 16 sekund a u posledně jmenovaného stroje dokonce ohromujících 43 sekund ke zrychlení z 0,8 Mach na 1,2 Mach.
Dalším velkým důvodem, proč F-35 nutně potřebují nový motor, je jejich dolet. Znovu platí to, co pro tah motoru. Novější verze jsou větší, takže spotřebují jak více paliva, tak více chlazení, čímž se jejich dolet snížil asi o 15 procent. Navíc jen samotná spotřeba energie na chlazení se v kilowattech zvýšila o celý dvojnásobek. V roce 2028 se má objevit úplně nový model F-35 a ten bude mít ještě větší nároky na chlazení. Starý motor by to zkrátka vůbec nezvládnul.
Z toho všeho plyne jedno. Současné motory jsou přetížené, protože jejich schopnosti už novějším modelům F-35 neodpovídají a díky tomu také mnohem rychleji stárnou. A to stále není všechno. Novější modely a tom, který přijde na řadu v roce 2028 ani nemluvě, už mají také mnohem modernější subsystémy, jako jsou třeba radary, systémy elektronického boje a o laserových zbraních ani nemluvě. To všechno potřebuje opravdu hodně elektrické energie, kterou nevyrábí nic jiného, než zase proudový motor. A F135 to nemůže všechno utáhnout.
Jak už bylo řečeno, modernizace stávajícího motoru je jednou z možností, odborníci ale poukazují na to, že se výkon motoru podaří zvýšit maximálně od 20 procent, a to je málo. F-35 tak budou muset dostat fungl nové motory, pokud mají zůstat konkurenceschopné nejen svým elektronickým a zbraňovým vybavením, ale také rychlostí letu, doletem a dalšími důležitými parametry. Pomalá stíhačka zkrátka v dnešní době neobstojí.
Jak to nakonec dopadne, si rozhodně samo americké letectvo. V budoucím předpokládaném konfliktu v Indo-Pacifiku bude potřebovat opravdu perfektní stroje. Jaké F-35 případně dorazí do České Republiky, je teď otázkou. Česko má zájem o 24 strojů F-35A, které na tom ještě se zrychlením nejsou tak špatně.
F-35A je multifunkční bojový stroj, který unese takovou výzbroj, kterou zrovna potřebuje pro boj, do kterého je nasazen. Je to téměř 16 metrů dlouhá stíhačka, s rozpětím křídel 10,7 metru. Tato verze létá rychlostí až 1,6 Mach a bez natankování uletí 2 170 kilometrů.
https://volnyblog.news/wp-content/uploads/2022/11/fighter-jet-62884_960_720-1.jpg720916Jolana Poláčkováhttps://volnyblog.news/wp-content/uploads/2022/04/cropped-Logo-volny-bloG-1.webpJolana Poláčková2022-11-08 11:25:572022-11-08 22:52:53Stíhačky F-35, které chce koupit i Česko, stárnou rychleji, než by si letectvo přálo.