Vláda ČR programově připravuje občany na „zelenou“ chudobu
Vláda ČR programově připravuje občany na „zelenou“ chudobu
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
20. 6. 2024
Komentář
Odpovědná vláda vždy připravuje program na očekávané budoucí jevy ve společnosti, a proto vláda ČR již projednává opatření na předpokládané masivní šíření chudoby v důsledku realizace zelené dekarbonizační transformace české i unijní ekonomiky.
Dopravní chudoba je téma, jímž se v květnu na svém již třetím zasedání na půdě ministerstva životního prostředí (MŽP) zabývali vysocí úředníci MŽP a dotčených ministerstvech dopravy, místního rozvoje a průmyslu a obchodu a také představitelé dalších institucí i zelených neziskovek. Zápis, který 15. května schválil vedoucí oddělení politiky a strategií MŽP Jaroslav Kepka, zcela vážně počítá s tím, že zavedení dalšího typu emisních povolenek EU ETS2 od roku 2027 přinese navýšení chudoby obyvatelstva s tím, že tento orgán bude mít ambice řešit očekávanou „dopravní chudobu“.
Problémem je, že se zatím neví, kolik obyvatel Česka bude bídou postiženo. Společnost STEM odhaduje současný počet chudých lidí v Česku na 800 tisíc. Podle zprávy Powerty Watch 2023 je pod hranicí chudoby milion Čechů a další dva miliony se k této hranici blíží.
Bezmála 20 let působí v EU systém emisních povolenek EU ETS, které zatížily zvláštními daněmi ceny energie a produkci těžkého průmyslu a jež do tří let zřejmě ekonomicky zničí produkci elektřiny a tepla z uhlí (bez reálné náhrady!). Tyto povolenky stály klíčově za explozí cen elektřiny a plynu a tím také inflace. V roce 2023 byl Bruselem uzákoněn a do národní legislativy členských států EU převeden další systém zelených daní oddělený od stávajícího systému, tzv. ETS2. Bude pokrývat a řešit emise CO2 ze spalování paliv v budovách, silniční dopravě a dalších odvětvích, tedy především dosud povolenkami nedotčený malý průmysl.
Systém nových povolenek má být plně funkční až v roce 2027, nicméně od roku 2025 započne monitorování a vykazování emisí. Stejně jako ETS, i ETS2 bude fungovat s vyhrazenou rezervou. Jinými slovy, Evropská komise si vyhradila právo manipulovat s objemem povolenek na trhu, aby byly patřičně účinné. I když Komise uvádí, že chce zajistit, aby cena povolenky nepřesáhly 45 eur (v cenách roku 2020, tj. očištěné o inflaci), máme jasný precedent ze systému prvních povolenek ETS. Jejich cena se původně uvažovala v rozmezí 5 až 20 eur, ovšem nedávno vystoupaly i nad 100 eur, s dnešní cenou (kvůli ekonomické recesi v řadě zemí EU včetně Česka) kolem 75 eur za tunu CO₂.
A na co se můžeme tedy v roce 2027 „těšit“? Emisní povolenka zatíží bydlení všech, kdo topí nejen uhlím, ale i zemním plynem. O kolik? Hovoří se o dodatečných 200 korunách za MWh plynu, když dnešní velkoobchodní cena samotné komodity je kolem 1000 Kč.
Celý článek si můžete přečíst zde:
ZDROJ:
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!