Tampony – šokující pravda (HPV, rakovina děložního čípku)
20.8.2017
Rychle rostoucí výskyt HPV, rakoviny děložního čípku a mnoha dalších onemocnění ženských pohlavních orgánů, kvůli kterým dostáváme mnoho e-mailů od žen a bohužel stále častěji od mladých dívek, nás vede k napsání tohoto stručného materiálu, který stojí za zvážení.
Než se ponoříte do řádků o tajemstvích tamponů, která jsou před vámi pečlivě skryta, vyzýváme všechny dívky a ženy, které s tímto článkem přijdou do styku, aby o něm informovaly všechny své známé, včetně matek, dcer, spolužaček atd.
Výzva samozřejmě směřuje i k manželům či partnerům, jejichž manželky či partnerky často trpí, byť tiše a skrytě, zdravotními problémy, k nimž konvenční hygienické výrobky velkou měrou přispívají.
Chlapi, pokud nejste chlupatí, ale opravdoví chlapi, a pokud vám na vašich drahých polovičkách záleží, můžete jim to dokázat i tímto způsobem a bez prodlení je na problém upozornit. Nicméně?
Představa, že si ženy nevědomky zavádějí potenciálně rakovinotvorný materiál přímo do těla, je smutná, zvláště když je prokázáno, že takové jednání zvyšuje riziko HPV, rakoviny děložního čípku, rakoviny samotné dělohy, rakoviny vaječníků a dalších souvisejících onemocnění.
Mezi mnoha dalšími důvody, proč je používání tamponů a vložek (ale také jednorázových plen pro děti!) zdravotně nebezpečné, jsou zejména tyto:
1) syntetický materiál absorbuje tělesné tekutiny natolik, že vytváří ideální podmínky pro vznik tzv. syndromu toxického šoku (TSS), který je nebezpečný zejména pro mladé dívky, které si ještě nestačily vyvinout potřebnou obranyschopnost proti tomuto syndromu,
2) chlór používaný k bělení tamponů, vložek (plenek atd.) uvolňuje dioxin, známý karcinogen, přímo do vaginálního a děložního prostředí. Nemluvě o tom, že zbytky chlóru jsou stejně dráždivé a vysušující.
Oba problémy jsou známy nejméně od roku 1980, kdy kvůli tamponům Procter & Gamble zemřelo nejméně 38 žen (není známo, kolik je nehlášených případů).
Po tomto skandálu byly tampony s názvem Rely staženy z trhu a ženám bylo doporučeno používat tampony s co nejmenší absorpční schopností.
Současný roční výskyt úmrtí na TSS se snížil, ale je to pravděpodobně proto, že orgány pro kontrolu nemocí přestaly případy TSS sledovat.
Advokát Tom Riley, který se zabývá většinou případů TSS a zastupuje oběti postižené TSS a pozůstalé po klientech, kteří zemřeli přímo na TSS, říká, že již neexistuje povinnost hlášení pro lékaře, jejichž pacienti byli postiženi tímto syndromem, a hlášení se stalo dobrovolným.
Tuto benevolenci si vynutily korporace, kterým hrozilo snížení poptávky po jejich hygienických výrobcích kvůli prokazatelným negativním zdravotním účinkům.
Přestože úřady již případy TSS aktivně nesledují, samy odhadují, že jen v USA trpí závažnými následky TSS každoročně asi 1 300 žen, z nichž asi 5 % nemoci nakonec podlehne. Stručně řečeno, syndrom toxického šoku stále existuje a prosperuje.
Se stejnou jistotou, jako že zítra ráno na východě opět vyjde slunce, zažívá toxické příznaky používání tamponů ve větší či menší míře každá žena.
To, že na ně žena přímo neumírá nebo nemá momentálně žádné závažné příznaky, neznamená, že tímto syndromem v určité míře netrpí. Ve skutečnosti jsou vnější projevy toxicity viditelné až v pokročilých stadiích.
(Pseudo)testy v reklamách samozřejmě přesvědčují dívky a ženy o bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti tamponů a vložek. Jen málo dívek a žen však ví, že tyto testy provádějí nebo platí sami výrobci výrobků a že skutečné, nezávislé testy nejsou kvůli komerční cenzuře zveřejňovány.
Jediná a pravděpodobně poslední studie doktorů Philipa Tierna a Bruce Hanny z roku 1999 jasně prokázala, že tampony vyrobené ze syntetických látek (kombinace plastů a dalších materiálů, jako je např. Umělé hedvábí) podporují tvorbu TSS tím, že vytvářejí podmínky pro určitý typ bakterií, zatímco tampony ze 100% bavlny tvorbu TSS nepodporují.
Prokázali také, že syntetické tampony vysávají ze sliznice mnohem více vody a zanechávají na sliznici zbytky koncentrovaných bílkovin, které stafylokokové bakterie využívají k produkci toxinů (důvod častých výtoků). Je logické a není těžké pochopit, že tampony mají vysokou míru absorpce.
Sají nejen krev, ale také důležitý slizniční sekret, čímž zanechávají sliznici suchou a způsobují vznik malých vřídků. Nejvíce tím bezpochyby trpí děložní čípek. Výše zmíněný syndrom však není jediným problémem.
Málokdo tuší, co tampony a hygienické vložky obsahují, protože výrobci nejsou povinni tyto informace poskytovat a z logických důvodů tak nečiní.
Nejznámější nebezpečnou látkou v tamponech je dioxin, který je vedlejším produktem bělení tamponů a hygienických vložek chlorem, které používají téměř všichni masoví výrobci.
Opakovaná expozice dioxinu podstatně zvyšuje riziko vzniku rakoviny a vede také k mnoha nenádorovým onemocněním, včetně hormonální nerovnováhy, potlačení imunitních buněk, vývojových poruch, poškození reprodukčních orgánů obecně (neplodnost), samovolných potratů, poškození plodu atd.
Dioxin má schopnost hromadit se v těle ženy, zejména v tucích a mateřském mléce. Neexistuje logická potřeba bělit hygienické výrobky. Existují pouze komerční, estetické a reklamní důvody, za které ženy (včetně vyvíjejících se plodů a kojenců) platí svým zdravím.
V knize Rakovina – proč stále umíráme, aniž bychom znali pravdu se o dioxinu píše následující:
„Dioxin je potenciálně karcinogenní vedlejší produkt, který vzniká při procesu zvyšování pěnivosti čisticích prostředků, jako jsou šampony, zubní pasty atd., a při bělení papíru v papírnách. Obaly ošetřené dioxinem (a některé plastové lahve) někdy přenášejí dioxin do samotných výrobků.
Bylo prokázáno, že karcinogenita dioxinu je až 500 000krát vyšší než karcinogenita DDT (syntetického pesticidu)“;
„…neuvěřitelně škodlivá složka 1,4-dioxan byla jednou z hlavních složek chemického defoliantu Agent Orange, který byl během vietnamské války hojně používán k odstraňování plátěných krytin v džungli za účelem odhalení nepřítele. 1,4-dioxan je hormonální disruptor, který je považován za hlavní prvek, u něhož byla prokázána řada rakovinových onemocnění, která se po válce vyskytla u vietnamských vojáků.
Je také napodobeninou estrogenu, o němž je známo, že zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu a děložní sliznice, nemocí souvisejících se stresem a snižuje počet spermií, když je převálcován progesteronem.“;
„…Dr. Samuel Epstein varuje: „Nejlepší způsob, jak se chránit, je rozpoznat složky, které jsou s největší pravděpodobností kontaminovány 1,4-dioxanem. Patří mezi ně složky s předponou nebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), dále polyethylen, polyethylen glykol, polyoxyethylen atd. (jako v laurethsulfátu sodném) nebo oxynol. Jak polysorbát 60, tak polysorbát 80 mohou být také kontaminovány 1,4-dioxanem.“
Epstein, Samuel, Bible bezpečného nakupování, str. 342.
Epstein, Samuel, Bible bezpečného nakupování, s. 190-191.
Další problémy tamponů a vložek
– Absorpce vody a důležitých sekretů z vaginální sliznice způsobující její vysušení.
– narušená rovnováha pH
– mikrobiální nerovnováha
– rezidua pesticidů v nebiobavlně
Kromě těchto důležitých vlivů na poševní sliznici je dalším důležitým faktem dráždivý účinek ostrých syntetických vláken uvolňovaných z tamponů a vložek, která se zachycují na stěnách sliznice a způsobují neustálé podráždění, záněty, olupování poševní sliznice a dále podporují rozvoj syndromu toxického šoku.
Uvolňování těchto vláken můžete snadno pozorovat – namočte tampon nebo hygienickou vložku do sklenice s vodou a chvíli ji (tampon namočený ve vodě) pozorujte proti světlu. Uvidíte uvolňující se lesklá vlákna, z nichž některá se z výrobku uvolní (obrázky 1 a 2).
Jaké jsou možnosti?
Jde o vaše zdraví. Nezůstávejte k problému lhostejní a začněte se o něj aktivně zajímat, zkoumat a diskutovat o věcech týkajících se tamponů a vložek. Na trhu je mnohem více ekologických a hlavně k tělu šetrných výrobků, než jen masově prodávané produkty, které používáte už léta.
Hledejte vložky a tampony (ty jen v případě, že je nezbytně potřebujete) vyrobené ze 100% vlny a pokud možno z biobavlny. Měli byste je najít v obchodech s biopotravinami.
Vynikajícími možnostmi, které doporučujeme nejvíce, jsou výrobky pro opakované použití a s dlouhou životností (i 10 let!), jako jsou menstruační kalíšky vyrobené ze 100% chirurgického silikonu nebo houbičky z mořských řas.
Po krátkém průzkumu stránek SK na téma menstruačních kalíšků je zřejmé, že se na ně poukazuje hlavně pro jejich ekologickou šetrnost. Mnohem významnější je však jejich nesrovnatelně pozitivní dopad na zdraví žen ve srovnání s tampony a hygienickými vložkami.
Nejenže volba podobných hygienických výrobků zajistí dívkám a ženám zdravější menstruační cyklus bez vlivu chemických látek, ale také zaručeně ušetří ohromující množství peněz.
Důležité je jen udělat ten první moudrý krok ke změně a přežít první nebo druhý měsíc a zároveň se naučit zacházet s menstruačními kalíšky.
Z osobních svědectví, kterých byla kampaň svědkem, vyplývá, že jde o skvělou věc, a přejeme každé ženě a dívce, aby měla možnost se o tom přesvědčit.
Závěr
Syntetické tampony a hygienické vložky mají negativní vliv na zdraví ženských orgánů, stejně jako na její celkové zdraví a dokonce i na zdraví a vývoj plodu a později kojeného dítěte.
Kromě zvýšeného rizika rakoviny děložního čípku, dělohy a vaječníků patří mezi další časté problémy HPV, pomočování a únik stolice (zejména v důsledku toxického zatížení močových a poševních svalů), bolestivý pohlavní styk (zejména v důsledku dehydratace a častých zánětů poševní sliznice), hormonální nerovnováha, neplodnost, poruchy imunity, PMS, infekce močových cest a další zdravotní problémy.
Problémy výrazně zhoršuje také užívání hormonální antikoncepce.
Kampaň důrazně doporučuje, aby dívky a ženy rozumně zvážily alternativy k tamponům a vložkám a nahradily je výrobky, které jsou zdravotně nezávadné (což je mnohem důležitější než ekologický důvod) a šetrné k životnímu prostředí.
To platí dvojnásob, pokud žena/dívka již trpí zánětem pochvy, výtoky, kandidózou, HPV, přednádorovými a nádorovými onemocněními a dalšími problémy souvisejícími s ženským pohlavním ústrojím.
Zdroje
1. AB2820, Dennis Cardoza, 2000
2.HR2900, Carolyn Maloney, 1997
3.United States Food & Drug Administration
4.Agentura Spojených států pro ochranu životního prostředí
5.Enviroweb 23. ledna 2000 zpráva: www.enviroweb.org/issues/dioxin/index.html
6.Mari Edlin, CNN.com 9. února 2000
7.Amy Yannello, The Press Tribune (USPS č. 470-960)
8.Rev Med Brux 1998 Sep;19(4):A367-71
9.Semin Reprod Endocrinol 1997;15(3):301-8
10.Hum Reprod 1997 Feb;12(2):373-5
11.Fundam Appl Toxicol 1993 Nov;21(4):433-41
12.Am J Obstet Gynecol. 2000 Apr;182(4):767-775.
13.Toxicol Sci. 1999 Nov;52(1):45-9
14.Gynecol Obstet Invest 1999 Oct;48 Suppl S1:45-56
15.Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 1999 Feb;82(2):129-33
16.Archer, JC a další, Dioxin and Furan Levels Found in Tampons, 2005, Journal of Women’s Health, Volume 14, pages 311-315. (Tato studie připouští, že dioxin se z tamponů uvolňuje „nevýznamně“. Nebere v úvahu skutečnost, že poločas rozpadu dioxinu je 11 let, což znamená, že po vystavení dioxinu z jednoho tamponu je polovina dávky v těle ženy ještě po 11 letech. Dioxin je vysoce kumulativní.)
17. De Vito, MJ a Schecter A. Exposure Assessment to Dioxins from the Use of Tampons and Diapers, Environmental Health Perspectives, Vol 110, January 2002. (Tato studie připouští, že dioxin se z tamponů uvolňuje „nevýznamně“. Nebere v úvahu skutečnost, že poločas rozpadu dioxinu je 11 let, což znamená, že po expozici dioxinu z jednoho tamponu je polovina dávky v těle ženy ještě po 11 letech. Dioxin je vysoce kumulativní.)
18.Národní výzkumné centrum pro ženy a rodiny
19. http://dievcata.blog.cz/0606/pribeh-dievcata-ktore-tampony-takmer-zabili
Hodně štěstí!
Poznámky
Prevence HPV, rakoviny děložního čípku, dělohy, vaječníků, neplodnosti a dalších onemocnění ženského reprodukčního traktu.
– Dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, bobulovin, ořechů, semen, pokud možno vše v syrové podobě,
– omezení živočišných potravin, zejména těch s vysokým obsahem estrogenu (zejména červeného masa, mléka a tavených sýrů),
– vyloučení sóji kvůli obsahu fytoestrogenů a jejímu nepříznivému vlivu na hormonální rovnováhu.
– vyloučení HAK (syntetických hormonů),
– používání menstruačních výrobků, zejména menstruačních kalíšků, nebo alespoň hygienických vložek a tamponů z organické bavlny (tampony pouze v případě potřeby),
– dodržování hygieny,
– dodržování pitného režimu (čistá voda), psychická hygiena, dostatek pohybu, odpočinku a spánku.
– optimální příjem vitaminu C podle poznatků Linuse Paulinga, nositele Nobelovy ceny za výzkum vitaminu C (viz kniha Vitamin C a megaskorbová terapie).
– optimální příjem kyseliny listové
metabolická léčba výše uvedených onemocnění
vyžaduje intenzivní a individualizovaný přístup, včetně příjmu vysokých dávek živin a protinádorových látek a jejich intravenózního podávání podle potřeby a možností podle zavedených protokolů používaných v metabolické medicíně, např. na Dove Clinic www.doveclinic.com ve Velké Británii nebo v Oáze naděje v Mexiku www.oasisofhope.com.
Podrobný seznam doplňků stravy vhodných pro podporu imunity, při nádorových onemocněních a dalších typech zdravotních problémů naleznete v článku Doporučené doplňky stravy.
Zpracoval: : Badatel.net
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!