, , ,

Syndrom EMR: nové jméno pro rostoucí zdravotní problém 21. století

Syndrom EMR: nové jméno pro rostoucí zdravotní problém 21. století

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:

 

01/31/2025

Lance D Johnsonová

Miliony lidí po celém světě pociťují oslabující příznaky – od bolestí hlavy a nespavosti až po bušení srdce a kognitivní poruchy – když jsou vystaveni elektromagnetickému záření (EMR) z každodenních technologií, jako jsou mobilní telefony, Wi-Fi routery a inteligentní zařízení. Doposud byl tento stav znám plenkou názvů, včetně elektromagnetické citlivosti, elektrohypersenzitivity a mikrovlnného syndromu, což vytváří zmatenost a stigma pro postižené. V přelomovém úsilí o sjednocení a destigmatizaci této podmínky zavedl projekt OneName nový termín: Syndrom elektromagnetického záření nebo syndrom EMR.

 

Oznámení, učiněné v lednu 2025, znamená zlom pro jednotlivce žijící se zdravotním postižením souvisejícím s EMR, stejně jako pro obhájce, vědce a zdravotnické pracovníky, kteří pracují na zvýšení povědomí a zajištění uznání pro toto onemocnění. Cílem nového názvu je zjednodušit porozumění veřejnosti, podpořit advokacii a vydláždit cestu pro globální uznání.

 

Proč na tom jménu záleží

Po celá léta nedostatek jediného, všeobecně přijímaného termínu bránil úsilí o vzdělávání veřejnosti, obhajovat ubytování a tlačit na vědecký výzkum. Jména jako „elektrohypersenzitivita“ nebo „mikromiový syndrom“ často stigmatizovala jednotlivce tím, že problematika rámovala spíše jako osobní citlivost než fyziologickou odpověď na faktory prostředí. Jiné, jako například „Havanský syndrom“, byly matoucí nebo zavádějící, evokující geopolitické intriky spíše než všudypřítomný dopad bezdrátového záření.

 

Ruth F. Mossová, marketingová profesionálka a obhájkyně EMR Syndrome, popsala frustraci z navigace v mnoha termínech po její diagnóze v roce 2015. „Dostala jsem pět různých odpovědí,“ řekla. „Nikdo si nebude pamatovat zdravotní stav, pokud se tomu říká 10 různých věcí. Lidé potřebují jedno jméno, které si mohou uvědomit a pamatovat si.

 

Projekt OneName se snažil tuto výzvu řešit tím, že svolal různorodou skupinu zúčastněných stran, včetně jednotlivců s postižením souvisejícím s EMR, lékařskými profesionály a vědci. Během ročního procesu tým vyhodnotil veřejné vstupy a odborné analýzy, aby dospěl k termínu „EMR Syndrome“.

 

„Toto rozhodnutí bylo výsledkem skutečně spolupracujícího procesu,“ řekl Kent Chamberlin, Ph.D., emeritní profesor elektrotechniky a počítačového inženýrství na University of New Hampshire a klíčová postava projektu. „Nenaskládali jsme nejen jednotnou identitu pro tuto podmínku, ale také obnovený pocit naděje pro ty, kteří s ní žijí.“

 

Věda za EMR syndromem

EMR syndrom není novým fenoménem. Zprávy o nepříznivých účincích na zdraví z elektromagnetických polí (EMF) sahnou do sedmdesátých let, kdy americký vojenský personál pracující s radarovým vybavením hlásil příznaky jako bolesti hlavy, únava a kognitivní problémy. Dnes je tento stav stále více spojen s šířením bezdrátových technologií, včetně sítí 5G.

 

Studie z roku 2020 zjistila, že 1,6% až 10,3% populace v různých zemích hlásilo příznaky konzistentní s EMR Syndrome. Tyto příznaky často ovlivňují více tělesných systémů, včetně kardiovaskulárního a neurologického systému, a mohou vážně omezit schopnost jedince fungovat v moderních prostředích řízených technologií.

 

Navzdory rostoucím důkazům zůstává stav kontroverzní. Kritici tvrdí, že příznaky mohou být psychosomatické a související s paranoidním chováním, zatímco obhájci poukazují na studie, které ukazují fyziologické změny u jedinců vystavených EMR. Projekt OneName se snažil překlenout tuto propast výběrem termínu, který je vědecky důvěryhodný a přístupný veřejnosti.

 

„Předchozí jména – jako elektronová hypersenzitivita – byl problém, když ten člověk šel k lékaři,“ řekl Dr. Sharon Goldberg, lékařka integrativní medicíny a členka rozhodovací komise. „Takové termíny označované za příliš citlivé. To se muselo změnit.“

 

Zavedení „EMR Syndromu“ přichází v kritické době. Federální komise pro komunikaci (FCC) čelí rostoucí kritice za své zastaralé limity bezdrátové radiace, které byly naposledy aktualizovány v roce 1996. V roce 2021 koalice advokačních skupin, včetně dětské zdravotní obrany a Environmental Health Trust, vyhrála žalobu zpochybňující neschopnost FCC řešit důkazy o škodách z 5G a dalších bezdrátových technologií.

 

Zastánci nyní prosazují systémové změny, včetně přísnějších předpisů, bezpečnějších návrhů technologií a větší informovanosti veřejnosti. „Jde o to ukázat cestu k většímu povědomí a bezpečnějším postupům, které mohou být použity k životu bezpečnějšího a zdravějšího života,“ řekla Pam Wallaceová, obhájkyně bezpečných technologií a členka organizačního výboru.

 

Podnikají také místní komunity. Některá města schválila vysvěcení, že mobilní věže budou umístěny nejméně 1,640 stop od domů, škol a podniků – doporučení založené na zjištěních z New Hampshire Commission ke studiu environmentálních a zdravotních účinků vyvíjející se technologie 5G. Nová definice připraví půdu pro právní změny, které lépe chrání zdraví lidí.

 

Zdroje zahrnují:

 

DětiZalyDefense.org

 

DětiZalyDefense.org

 

DětiZalyDífense.org [PDF]

 

ZDROJ:

https://www.naturalnews.com/2025-01-31-emr-syndrome-new-name-growing-21st-century-health-issue.html

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *