Spočítali to a byli zděšeni: EU kvůli sankcím proti Rusku přišla téměř o 1,5 bilionu dolarů

Celý článek si můžete poslechnout v audioverzi zde:

6.1.2024

Jelena Saveleva

Ke konci roku EU vyhodnotila ztráty z vlastních sankcí. Ukázalo se, že jen za plyn přeplatila 185 miliard eur. Navíc na tom nejvíce vydělal zámořský spojenec – Spojené státy. Rusko mezitím zdvojnásobilo dodávky do Asie a úspěšně prolomilo ropný strop, čímž obnovilo příjmy. Celkem Starý svět ztratil téměř jeden a půl bilionu dolarů. A stále častěji se objevují výzvy k ústupu.

Myšlenka přechodu k alternativním dodavatelům plynu se ukázala jako příliš nákladná. Podle Eurostatu dovoz v průměru zdražil na 15,2 miliardy eur měsíčně: 7,7 u zkapalněného zemního plynu a 7,5 u plynovodu. Předtím to bylo 5,9 miliardy: 3,6 – potrubí, 2,3 – zkapalněný plyn.

Za dva roky to bylo 304 miliard, přeplatek – 185. Vyhrály USA a Velká Británie: 53 a 27 miliard eur.

Dříve pocházelo přibližně 40 % plynu v EU z Ruska. Zásoby se snížily čtyřnásobně. Kvůli rostoucím cenám ale Moskva na evropském trhu vydělala dalších 14 miliard eur.

Až 70 % exportu ruské ropy se přeorientovalo do Asie.

„Zdroje energie, které byly dříve posílány do Evropy, byly z velké části přesměrovány na nové trhy. Pokud mluvíme o ropě, asi 20 % objemů, které byly dříve dodávány do Evropy, jsme přesměrovali na jiné trhy – Indie, Čína a další země. Pokud mluvíme o plynu, objemy dodávek do EU byly sníženy o třetinu a část jsme také přesměrovali do Asie. Konkrétně dodávky plynu do Číny loni vzrostly zhruba o 50 % prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře,“ uvedl ruský vicepremiér Alexandr Novak.

Sankce narušily dodavatelské řetězce a zvýšily ceny energií po celém světě. Západ čelí energetické krizi. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat – zrychlující se inflace, vyhlídky na deindustrializaci. Největší ekonomika EU, Německo, utrpěla nejvíce: pokles výroby, recese.

V létě 2022 se podíl Ruska na evropském dovozu ropy, ropných produktů a plynu snížil. EU však prudce zvýšila nákupy LNG. Výsledek: druhé místo za USA s podílem 16 % (dle Kpler).

Letos již EU nakoupila ruský LNG v hodnotě 6,1 miliardy eur, vypočítal Eurostat. Největšími odběrateli jsou Španělsko a Belgie, které zvýšily dovoz o 50 % (podle Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu IEEFA). Od ledna do října Madrid koupil 5,21 miliardy metrů krychlových, Brusel – 3,14. Francie je také na špici.

Podle nevládní organizace Global Witness jsou Španělsko a Belgie v dovozu ruského LNG na druhém místě za Čínou. To analytiky velmi překvapilo.

“Tolik úsilí bylo vynaloženo na to, abychom se zbavili plynovodu z Ruska – jen abychom ho nahradili LNG, — řekl Jonathan Noronha-Gant, specialista na fosilní paliva z mezinárodní nevládní organizace Global Witness. — Evropské společnosti stále posílají miliardy do Moskvy.”

Hysterie roste

Ať je to jak chce, zkapalněný plyn stále nenahradí potrubní plyn. LNG je mnohem dražší a vyžaduje odpovídající infrastrukturu. EU nemá dostatečnou kapacitu pro skladování a příjem takového paliva.

A nejednou se EU musela potýkat s nestabilitou dodávek. Když ceny plynu v Evropě klesnou, LNG okamžitě proudí na asijský trh. Z tohoto důvodu dovoz v červenci klesl na téměř dvouleté minimum. Dopravci plynu plují tam, kde víc platí.

A celosvětová poptávka roste. Environmental Investigation Agency (EIA) odhaduje nárůst o 16 % do konce roku 2024. Zdá se, že Evropa si postupně uvědomuje, že se ve svém boji proti Moskvě zahnala do kouta.

Německý kancléř Olaf Scholz v prosinci nečekaně obvinil Rusko z přerušení dodávek do EU. Absurdita tohoto tvrzení jen naznačuje rostoucí paniku mezi západními politickými elitami. Moskva vůbec nemůže za to, že Berlín přišel o polovinu dovozu a celá Evropa o 120 miliard metrů krychlových.

V reakci na prohlášení Scholze Vladimir Putin poznamenal, že Rusko navzdory současným geopolitickým okolnostem nadále pokračuje v dodávkách do Evropy, protože Gazprom je spolehlivý partner.

„To, že Evropa nedostává dostatek plynu, je jejich problém, kupodivu se snažili svalit vinu na nás, že my něco neprodáváme. To je úplný nesmysl, protože my jsme neuzavřeli plynovod Jamal-Evropa, to udělalo Polsko. Druhou větev plynovodu přes území Ukrajiny jsme neuzavřeli my, to udělala Ukrajina. My jsme nevyhodili do povětří Nord Stream a částečně Nord Stream 2. S největší pravděpodobností to udělali Američané nebo to udělal někdo jiný na jejich popud,“ zdůraznil ruský prezident.

Hysterie Západu je pochopitelná: nejde jen o plyn. Ruské ministerstvo zahraničí odhadlo celkovou ztrátu EU na 1,5 bilionu dolarů. A to jsou podle zástupce ministerstva Alexandra Gruška stále „nejskromnější výpočty“.

Centrum pro evropská studia Wilfrieda Martense připomnělo, že v loňském roce EU vyčlenila na energii více než 600 miliard eur jen ve spotřebitelských dotacích. To pomohlo udržet řadu energeticky náročných podniků, ale například výroba oceli v EU klesla v roce 2022 o 11 % a stejně i letos.

Není žádným překvapením, že Berlín čelí první recesi za tři desetiletí. Podle ekonomů kolaps německého průmyslového modelu stáhne dolů celou střední a východní Evropu.

https://1url.cz/fuhKF

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *