Podezření, že v německém krajně pravicovém „puči“ figuruje státní bezpečnost
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:
3.2.2023
Rozsáhlá policejní razie zmařila plány extremistů na svržení německé vlády. Načasování spiknutí a jeho absurdita však vyvolaly otázky, zda se na jeho podněcování nepodílela státní bezpečnost, což se v minulosti v Německu mnohokrát stalo.
Ráno 7. prosince 2022 provedly německé bezpečnostní služby největší policejní razii ve své historii. 3 000 policistů vtrhlo do 130 nemovitostí na území téměř celé země a také Rakouska a Itálie.
Po skončení policejní razie bylo zatčeno 25 osob za spiknutí s cílem svrhnout německou vládu. Byli obviněni ze spiknutí, jehož cílem bylo vtrhnout do parlamentu, zatknout zákonodárce a vyhlásit násilné obnovení monarchie v zemi pod vedením šlechtice Heinricha XIII Reusse.
Bližší zkoumání policejní akce a jejího načasování však vyvolává vážné otázky o legitimitě údajného převratu a o tom, zda se na jeho podněcování podílela německá státní bezpečnost. Pokud by tomu tak bylo, zapadalo by to do historického schématu infiltrace extremistických hnutí ze strany vlády od poválečného období. V roce 2003 byl německý soud nucen upustit od případu známé neonacistické skupiny, když zjistil, že organizace byla přinejmenším částečně, ne-li zcela, kontrolována státními prostředky.
Podezřelí obvinění ze spiknutí s cílem svrhnout německou vládu jsou součástí hnutí známého jako Reichsbürger neboli Občané Říše. Tato skupina prý odmítá legitimitu Spolkové republiky Německo a tvrdí, že země ve skutečnosti není suverénním státem, ale korporací vytvořenou USA a Británií po druhé světové válce.
#German police raid 'far-right terror group led by #PrinceHeinrich XIII' that planned to attack parliament and overthrow the government in deadly coup'https://t.co/jON2u0FjXb
The 4th Reich, be scared, be very scared! pic.twitter.com/sNuDrwwdkN
— D.N.S. (@DubaiNameShame) December 8, 2022
To je jen jeden pozoruhodný aspekt události, která byla tak prostřelena fraškovitými prvky a titulkovým clickbaitem, zdá se, že byla vytvořena na zakázku, aby vyvolala mediální šílenství. Mezi zatčenými je slavný gurmánský šéfkuchař naverbovaný, aby „převzal jídelny nové Německé říše“, stejně jako bývalý poslanec pravicové Alternativy pro Německo (AfD). Stejně tak ruská občanka, Reussova přítelkyně, která údajně kontaktovala moskevskou ambasádu v Německu, aby projednala nový popřevratový světový řád.
Úřady si zjevně daly za cíl vyvolat intenzivní zájem zpravodajství a pozvaly smečky novinářů, aby zátahy v reálném čase zdokumentovaly, čímž zajistily, že média po celém světě budou téměř okamžitě oblepena fotografiemi spiklenců, kteří jsou odváděni v poutech. Na každého podezřelého, který byl předveden k výslechu, bylo nasazeno 125 policistů, což je zjevně mimořádný a nadměrný poměr.
Vzhledem k rychlosti, s jakou hlavní německé zpravodajské servery, jako je Der Spiegel , publikovaly podrobné a dlouhé zprávy o raziích, někteří dokonce naznačovali, že některé články byly připraveny před policejním zásahem a že novináři a redaktoři čekali na tento den už nějakou dobu. . V již smazaném tweetu ze 6. prosince novinář ARD Georg Heil náhodně předpověděl: „Mám podezření, že zítra bude spousta ‚exkluzivních‘ zpráv.“
Mnoho vládních úředníků agresivně prosazovalo linii , že spiklenci „nejsou neškodní, blázniví lidé“, a média přistupovala k puči s maximální vážností . Německý státní rozhlas Deutsche Welle však připustil , že Reichsbürger neměl ani vzdáleně realistické vyhlídky na svržení vlády. Obecněji, DW uznal, že státní převrat by „stěží mohl v Německu uspět“, protože „státní řád a ústava jsou příliš pevné“.
Přestože při policejních raziích byla zabavena jen hrstka zbraní, ministryně vnitra Nancy Faeserová prohlásila , že již tak přísné zákony o zbraních v Německu budou v reakci na údajně zmařené povstání ještě zpřísněny. Je téměř jisté, že berlínským bezpečnostním a zpravodajským službám budou poskytnuty lepší schopnosti sledovat a obtěžovat občany a také potlačovat nepokoje, protože jsou vysoce oportunistické při kriminalizaci disentu v politicky výhodných okamžicích.
V dubnu 2021 , když se německá vláda chystala zavést tvrdší pandemická omezení tváří v tvář zatvrzelému odporu veřejnosti a plurality politických stran napříč politickým spektrem, berlínská domácí bezpečnostní služba, známá jako Bundesamt für Verfassungsschutz nebo BfV, zavedla novou, vyhrazenou kategorii monitorování pro odpůrce blokování.
Agentura argumentovala tím, že opozice vůči příkazům o výluce představuje podvratnou hrozbu pro stát, která však nespadá do již existujících kategorií zájmu, jako je krajní pravice, krajní levice nebo islámský terorismus.
Tento krok fakticky postavil mimo zákon veškerou agitaci proti blokování v Německu, zatímco klasifikoval kohokoli zatčeného za takovou činnost – kterých v té době byly tisíce , navzdory rozhodnutí německého ústavního soudu o rok dříve , že omezení Covid-19 se nevztahují na demonstrace – by být vinen z extremistických snah.
Zaručoval také rozšíření pravomocí a byrokratických prostředků garantovaných BfV, který je vystavil na odiv letos v prosinci, když zlikvidoval údajné povstalecké spiknutí Reichsbürgeru.
Německá vláda infiltruje krajní pravici
Převažující zaměření německých médií na údajnou „krajně pravicovou“ povahu říšských sdělovacích prostředků je zarážející, protože BfV vypočítává, že z odhadovaných 21 000 přívrženců v Německu je pouze asi pět procent „pravicových extremistů“.
Tato čísla se mohou zdát neobvykle konkrétní, ale BfV je zná s vysokou mírou jistoty. Sledování a infiltrace německé krajní pravice touto agenturou je totiž tak rozsáhlá, že hnutí bylo přinejmenším částečně řízeno a dokonce financováno státem.
Tato znepokojivá skutečnost se ukázala v lednu 2001, kdy všechny složky německé vlády požádaly Spolkový ústavní soud v Berlíně, aby prošetřil ultranacionalistickou Národnědemokratickou stranu (NPD) a zjistil, zda není protiústavní. Jejich záměrem bylo stranu zcela zakázat.
Výsledné vyšetřování se zhroutilo v roce 2003 poté, co Ústavní soud zjistil, že mnoho členů a velkostatkářů NPD – včetně nejméně 30 jejích nejvýznamnějších osobností – byli tajnými agenty nebo informátory BfV. Kromě toho se velká část vládních argumentů proti straně zakládala na výrocích a dílech publikovaných osobami, které byly na výplatní listině této agentury. Například antisemitská brožura NPD, která se významně objevovala v důkazech poskytnutých Soudnímu dvoru, byla napsána tajným agentem.
V důsledku toho Soudní dvůr rozhodl, že není možné zjistit, že některé výroky, publikace a činy připisované straně byly ovlivněny BfV. Vyšetřovatelé spekulovali o tom, že činnost NPD mohla být záměrně a aktivně řízena agenturou na podporu zakazování strany.
Toto vysvětlení je velmi nepravděpodobné vzhledem k tomu, žeže obnovené výzvy k zákazu NPD v roce 2011 BfV odmítla s odůvodněním, že by to vyžadovalo deaktivaci její 130členné sítě informátorů ve straně – polovina z nich byli neonacisté -, kteří poskytovali neocenitelné zpravodajské informace o řadě tajných pravicových hnutí.
Stejně tak je nevěrohodné, že se spiklenci dostali do povědomí BfV poprvé v dubnu po zatčení čtyř členů říšskoněmecké podskupiny Sjednocení vlastenci, jak tvrdí zavedený narativ o „puči“. Ti údajně plánovali zničení elektráren, aby způsobili celostátní výpadek proudu, a únos ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha.
Reichsbürgerové byli v hledáčku BfV již několik let. V březnu 2020 , po střelbě v Hanau, při níž zemřelo devět migrantů, německá centrální vláda skupinu zakázala a několik jejích členů bylo zatčeno.
Ve výroční zprávě BfV za rok 2021 se extremistická skupina objevila na předním místě , stejně jako skeptické hnutí Querdenken ohledně Covid-19, s nímž byli spiklenci také napojeni . Posledně jmenovaného konkrétně citovala BfV ve svém oficiálním zdůvodnění vytvoření nové kategorie sledování pro odpůrce blokování.
Spiklenci „puče“ tak byli nezvratně napojeni na celou řadu skupin, u nichž bylo oficiálně potvrzeno, že jsou pod intenzivním dohledem BfV. Tyto skupiny by tak byly silně prošpikovány agenty a informátory, kteří by podávali zprávy o každém kroku jejich členů. V případě strany AfD její označení za podezřelou extremistickou skupinu znamená, že soukromá komunikace každého, kdo je s ní spojen, je důsledně zaznamenávána a uchovávána.
Aristokratický vůdce Reuss a jeho souvěrci se údajně stali předmětem zájmu BfV po zatčení členů její podskupiny Sjednocení vlastenci. „Velmi brzy,“ řekl prezident agentury Thomas Haldenwang, měla BfV „velmi jasný přehled o jejich plánech“.
Úřady od té doby pečlivě sledovaly jejich komunikaci a kontakty, shromažďovaly zpravodajské informace o širší síti, v níž působili, a vytvářely proti nim případy. Pokud by skutečně představovali vážnou a bezprostřední hrozbu pro ústavní pořádek Německa nebo pokud by jejich plány v tomto směru byly dobře rozpracované a blížily se k realizaci, mohlo být jistě zakročeno mnohem dříve.
Haldenwang tvrdí, že BfV sledovala v reálném čase, jak se spiknutí „stávalo stále konkrétnějším a zbraně byly pořizovány“. Otázka, zda provokatéři BfV v tomto období podporovali a/nebo pomáhali některému ze spiklenců v prosazování jeho povstaleckých představ, zůstává otevřená a zřejmá.
Koneckonců osm měsíců, během nichž se spiknutí rozvíjelo, poskytovalo dostatek času k nasazení agentů do skupiny nebo k jejich naverbování.
Po zběsilém mediálním humbuku mizí „puč“ z titulků novin
Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů „převratu“ je, jak rychle zmizel z titulků novin po první sérii razií. Událost údajně seismického, historického významu, o níž sloupkař kterou komentátor Bloombergu Andreas Kluth prohlásil, že představuje Berlín odvracející vznik „čtvrté říše“, přestala po vlně minutového zpravodajství mainstreamové novináře, včetně těch v samotném Německu, vůbec zajímat.
Po tak děsivé události, při níž bylo Německo údajně zachráněno před druhým příchodem Hitlera, se zdálo být rozumné očekávat další pikantní podrobnosti o velkolepém plánu spiklenců. Přinejmenším by se již mělo uskutečnit některé ze slibovaných zatčení dalších členů extremistické buňky.
Ale s výjimkou série zasedání Bundestagu za zavřenými dveřmi 12. prosince, během nichž se tvrdilo, že spiklenci snili o vytvoření 280 polovojenských jednotek, jejichž úkolem by bylo „zatýkat a popravovat“ lidi po svržení vlády, zůstaly úřady od 7. prosince výrazně zdrženlivé. Jak je jejich přirozeností, zavedené zpravodajské kanály následovaly příkladu státu a nechaly „puč“ téměř úplně zmizet z radaru.
Náhlý nezájem médií o říšskoněmecké spiknutí připomíná jiné údajné spiknutí krajní pravice v Německu. V dubnu 2017 zemi zaplavily zprávy o 28letém vojákovi Bundeswehru známém jako „Franco A“, který byl zatčen za plánování násilných útoků na německé politiky, aktivisty a novináře.
Franco A, který byl líčen jako vedoucí člen krajně pravicové teroristické skupiny Nordkreuz , se údajně v prosinci 2015 zaregistroval u německých úřadů jako syrský uprchlík. Jeho údajným záměrem bylo záměrně zanechat otisky prstů na místech závažných trestných činů v naději, že z nich bude obviněna jeho syrská osoba, a tím vyvolat celonárodní násilný odpor proti přistěhovalcům v celé zemi.
Úřady později prohlásily , že vyšetřování Franca A odhalilo, že byl pouze jednou ze součástí mnohem širšího spiknutí elitního německého velitelství speciálních sil (Kommando Spezialkräfte – KSK), jehož cílem bylo dosáhnout „Dne X“, po němž by unesli a popravili řadu německých politiků.
Případ vyvolal mezinárodní pobouření a také širokou veřejnou debatu o tom, do jaké míry byl Bundeswehr nakažen nebezpečnými, revolučními krajně pravicovými náladami. Oficiální vyšetřování však nakonec k ničemu nevedlo.
V listopadu 2017, šest měsíců po svém zatčení, byl Franco A propuštěn z vazby, neboť berlínský Spolkový soud rozhodl, že „dosavadní výsledky vyšetřování nepotvrzují silné podezření, že se připravoval závažný čin ohrožující stát“.
Policejní razie v sídle KSK o tři měsíce dříve podobně neodhalila žádné náznaky podvratných úmyslů nebo aktivit jejích operativců. Policie dospěla k závěru, že absence důkazů není důkazem neexistence, a spekulovala, že velení dostalo předem tip, a okamžitě obvinila vojáka známého jako Peter W, kterého obvinila z tajného vedení krajně pravicové skupiny Hannibal, že pomáhal podezřelým zametat stopy.
Peter W byl v březnu 2019 řádně zproštěn viny a zřejmě dodnes slouží v německých ozbrojených silách. U soudu úspěšně argumentoval tím, že stoupenci Sociálnědemokratické strany na německém ministerstvu spravedlnosti jeho případ hrubě zveličili a zkreslili, aby z důvodů volební účelnosti ztrapnili vládnoucí vládu vedenou CDU.
Mezitím byl údajný vůdce a zakladatel Nordkreuzu, veterán policejního odstřelování a střelecký instruktor známý jako „Marko G“, v prosinci téhož roku odsouzen k podmíněnému trestu v délce 21 měsíců. Přestože u něj byly nalezeny zbraně a munice, bylo rozhodnuto, že arzenál je z velké části legální a několik jeho „protiústavních“ komentářů v soukromém skupinovém chatu nenaznačovalo, že by měl v úmyslu svrhnout vládu nebo provést teroristické útoky.
Franco A byl nakonec v červenci 2022 odsouzen k pěti a půl letům vězení za držení nelegálních zbraní a podvod. Žádný konkrétní důkaz o koordinované snaze, natož touze svrhnout německou vládu z jeho strany se nikdy neobjevil. Mezitím byla KSK reorganizována a částečně rozpuštěna kvůli údajné míře krajně pravicového extremismu v jejích řadách, ačkoli k žádnému dalšímu zatýkání nedošlo.
Do Evropy se vrací „strategie napětí“?
Přízrak tajného fašistického spolku, který se pekelně snaží uchopit moc v Berlíně prostřednictvím zápalného násilí, německé úřady, politici a novináři dlouho ochotně vyvolávali. Ačkoli nelze pochybovat o tom , že v současném Německu žije nadměrné množství neonacistů a fašistů, z nichž přinejmenším někteří jsou násilní a nebezpeční, nemají téměř žádnou šanci ohrozit ústavní pořádek země.
Je také pravda, že tyto extremistické síly jsou dobře zastoupeny v armádě a bezpečnostních službách. V listopadu 2018 byl za šíření rasistických konspiračních teorií propuštěn šéf BfV Hans Georg Maasen. Tehdy se spekulovalo, že jeho politické názory mohly vést k tomu, že agentura během jeho šestiletého působení zavírala oči před aktivitami krajní pravice v zemi.
Maasenův předchůdce Heinz Fromm rovněž odešel s ostudou poté, co vyšlo najevo, že BfV skartoval spisy týkající se Národněsocialistického podzemí (NSU), neonacistické teroristické skupiny, která po deset let beztrestně vraždila, přepadávala banky a prováděla bombové útoky po celém Německu.
Dodnes se množí otázky, zda byla NSU aktivně chráněna před vyšetřováním a dopadením státními bezpečnostními službami BfV. Zůstává také nejasné, proč byl na místě jedné z vražd této skupiny přítomen jeden z jejích zaměstnanců, kterého kolegové špioni pro jeho krajně pravicové názory nazývali „Malý Adolf“. Potvrzeno bylo pouze to, že NSU byla v přímém a pravidelném kontaktu s mnoha informátory BfV a nepřímo získávala agenturní prostředky prostřednictvím německé státní bezpečnostní organizace.
Nebylo to zdaleka poprvé, kdy se pravicovým teroristům podařilo v Evropě uniknout doslova vraždění. Po celou dobu studené války řídili britští a američtí špioni ve spolupráci s NATO síť tajných fašistických armád, které se v rámci „strategie napětí“ dopouštěly nesčetných násilných a kriminálních činů, jejichž cílem bylo zdiskreditovat levici a ospravedlnit stále větší bezpečnostní opatření. V Itálii bylo toto spolčení známé jako operace Gladio.
Mnoho teroristických útoků provedených v tomto období zůstává oficiálně nevyřešeno nebo pravděpodobní pachatelé nebyli nikdy postaveni před soud. Vincenzo Vinciguerra, který byl doživotně uvězněn za bombový útok na auto, při němž zemřeli tři policisté a dva byli zraněni, v pozdějších letech vysvětlil proč a podrobně popsal „strategii napětí“:
„Měli jste útočit na civilisty, ženy, děti, nevinné lidi mimo politickou arénu. Důvod byl prostý, donutit veřejnost, aby se obrátila na stát a požádala o větší bezpečnost… Lidé by ochotně vyměnili svobodu za bezpečnost, aby mohli chodit po ulicích, jezdit vlakem nebo vstoupit do banky. Taková byla politická logika bombových útoků. Zůstaly nepotrestány, protože stát nemůže odsoudit sám sebe.“
Následky smrtícího bombového útoku na náměstí Piazza Fontana v Miláně v prosinci 1969. Bombardování, přičítané anarchistovi, provedly pravicové státní zpravodajské služby jako součást „strategie napětí“.
Vinciguerrova slova silně rezonují na pozadí nedávného Reichsbürgerského „převratu“, protože údajné spiknutí nemohlo přijít ve vhodnější dobu pro německou vládu. V průběhu roku 2022 se úředníci v Berlíně otevřeně obávali vyhlídky na masové otřesy kvůli spirálovitě rostoucím nákladům na bydlení a energii. Ačkoli se o tom v mainstreamových médiích téměř nepíše, velké protesty narostly co do velikosti a frekvence. Německý kancléř Olaf Scholz nazval situaci „sud prachem pro společnost“.
Není nepravděpodobné, že země v blízké budoucnosti upadne do hluboké, drtivé recese; někteří analytici předpovídali jeho případnou deindustrializaci . Veřejný souhlas se Scholzovou administrativou již výrazně pokulhává . Naopak AfD – která je proti vyzbrojování Ukrajiny a sankcím proti Rusku – dosáhla v průzkumech téměř rekordních úrovní a je na cestě stát se první v několika zemských volbách v roce 2024.
Vzhledem k tomu, že západní vlády již nemohou využívat pandemie Covid-19 k potlačování nesouhlasu, shromažďování občanů za nepopulárními administrativami a rozšiřování systémů dohledu a sociální kontroly, zpravodajské služby v celé Evropě a Severní Americe znovu zvyšují obavy z terorismu, aby zastrašily své obyvatelstvo a přiměly je k poslušnosti – tentokrát v podobě domácích krajně pravicových elementů.
Pokud si němečtí špioni přáli vymyslet teroristické spiknutí pod falešnou vlajkou, které by mělo maximální vizuální a politický dopad, a to bez jakéhokoli rizika pro národní bezpečnost, nemohl být „puč“, který 7. prosince tak hrdinně překazili, vymyšlen lépe.