Pentagon odhalen za nákup ruské ropy, vyhýbá se tak válečným sankcím

Celý článek si můžete poslechnout v audioverzi zde:

19.11.2023

Na Rusko byly Západem uvaleny sankce, které by se však měly spíš než protiruskými nazývat protievropskými.

Díky těmto sankcím došlo k narušení energetické bezpečnosti nemalé části kontinentu a ve světle dění posledních let se zdá, že ve finále tyto sankce ublížily zejména právě zemím EU, zatímco velmi pomohly USA, ale například i Norsku.

Byli to ostatně právě páníčci z Washingtonu, kdo tyto sankce nejvíc prosazoval a tlačil do nich i své evropské lokaje. A není se co divit, dovoz LNG plynu z USA vzrostl na rekordní čísla, což ovšem – jak se nedávno ukázalo – ne vždy prospívá obyčejným Američanům.

A zatímco USA i EU vyhrožují sankcemi zemím z Asie i Afriky, které odmítají na protiruské sankce přistoupit, tak samotný Pentagon (podobně jako mnohé evropské země) nakupuje od řeckého dodavatele ruskou ropu ve velkém…

Sžíravé odhalení deníku The Washington Post vrhá nová obvinění na dohled – nebo jeho nedostatek – vyplývající z administrativy prezidenta Joea Bidena.

„Zakázaná ruská ropa proudí do dodavatelského řetězce Pentagonu,“ varovala čtenáře zlověstná exkluzivní zpráva hned na začátku.

Titulek a zpráva mají kořeny ve dvou klíčových otázkách:

  • Dovoz ruské ropy byl v březnu 2022 kolektivně zakázán USA a Evropskou unií v reakci na válku země s Ukrajinou, uvádí The Post.
  • Řecká rafinerie, která slouží americké armádě, tvrdila, že se těmto novým sankcím přizpůsobila, ale zjevně se tak nestalo.

Rafinérie Motor Oil Hellas v Egejském moři v Řecku je v centru vyšetřování deníku Washington Post. Společnost je obviněna z toho, že navzdory sankcím z roku 2022 nadále čerpá ruskou ropu.

Podle deníku The Post rafinerie údajně přesměrovala nelegální produkt stovky mil z cesty přes ropný sklad v Turecku, což byla oklika, o které média tvrdila, že zakrývá otisk Ruska, protože vlastnictví produktů několikrát změnilo majitele, než se dostaly do Řecka.

Běžná praxe míchání ropy z různých zemí původu v rafinériích (před jejich opětovným odesláním) také údajně umožnila šíření ruské ropy.

Papírová stopa, kterou The Post podle svých slov vyhrabal, přímo spojuje Bidenův Pentagon s tímto kompromitovaným produktem, protože „federální smluvní údaje“ odhalily, že vládní subjekt podepsal nové smlouvy s Motor Oil Hellas v hodnotě téměř 1 miliardy dolarů od loňského března, kdy byly uzákoněny válečné sankce.

Post také poznamenal, že od února 2022 putoval milion barelů leteckého paliva z Motor Oil Hellas do různých subjektů v Itálii, Francii, Španělsku a Británii – přičemž první dvě tyto země jsou zakládajícími členy EU.

Všechny tyto subjekty jsou fakticky obviněny z nákupu sankcionované ropy prostřednictvím prostředníka.

Zpráva The Post naznačila, že veškerá tato sankcionovaná ropa byla vykoupena tučnou přirážkou, protože součástí sankcí byl cenový strop na ruskou ropu – cenový strop, který země zjevně nedodržují, což Rusku umožňuje prodávat svou ropu za mnohem více peněz.

Zástupce Agentury pro obrannou logistiku Pentagonu řekl, že „nemají žádné informace“ o tom, že by zakázané ruské palivo bylo nalezeno u smluvního dodavatele.

Motor Oil Hellas tato obvinění hlasitě popřela.

Rafinerie poskytla deníku The Post prohlášení, v němž uvedla, že společnost „nenakupuje, nezpracovává ani neobchoduje s ruskou ropou nebo produkty. Veškerý jeho dovoz je certifikován jako nesankcionovaný původ.“

„Americká armáda neprovedla náležitou kontrolu původu této ropy,“ řekl Isaac Levi, analytik evropské neziskové organizace, která sleduje tok ruské ropy. „Není těžké vidět, odkud pochází.“

zdroj

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *