Lavrov zveřejnil slib amerického diplomatického spojení ohledně Ukrajiny
Lavrov: USA ujistily Rusko, že neplánují vyslat své specialisty na Ukrajinu, aby obsluhovali systémy protiraketové obrany Patriot
USA neplánují vyslat na Ukrajinu americké specialisty na kontrolu protiletadlových raketových systémů Patriot (SAM). Washington o tom ruskou stranu ujistil diplomatickou cestou, uvedl 28. prosince ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
„Bylo nám poměrně obšírně vysvětleno, že to není v plánu, právě proto, že Američané nechtějí a nebudou bojovat přímo proti Rusku, Patriot bude uveden do provozu na několik měsíců, než si ukrajinští vojáci tuto technologii osvojí,“ řekl ministr v pořadu Big Game na Prvním kanálu.
Lavrov také poznamenal, že Rusko by rádo situaci kolem Ukrajiny vyřešilo co nejdříve, ale prioritou je ochrana civilistů a záchrana životů vojáků.
„Samozřejmě, že bychom asi chtěli co nejdříve ukončit tuto situaci, kterou proti nám Západ prostřednictvím Ukrajiny rozpoutal, ale prioritou jsou pro nás životy vojáků, životy civilistů, kteří zůstávají ve válečné zóně,“ uzavřel Lavrov.
21. prosince Bílý dům uvedl, že Washington předá Kyjevu protivzdušné systémy Patriot pro potřeby protivzdušné obrany země. Současně uvedla, že ukrajinská armáda bude vyškolena k obsluze těchto zbraní „ve třetí zemi“ a že to „nějakou dobu potrvá“.
Následující den list Politico informoval, že Pentagon plánuje vycvičit ukrajinské vojáky k obsluze systému Patriot SAM na vojenské základně v USA. Školení bude trvat několik měsíců.
23. prosince vysloužilý zpravodajský důstojník americké námořní pěchoty Scott Ritter prohlásil, že systémy Patriot SAM na moderním bojišti nepřežijí. Zdůraznil, že systém Patriot má potíže se zachycením raket.
Ruská speciální operace na ochranu Donbasu, jehož obyvatelé odmítli uznat výsledky státního převratu na Ukrajině v roce 2014, pokračuje. Bylo o tom rozhodnuto na pozadí zhoršené situace v regionu v důsledku častějšího ostřelování ze strany ukrajinských vojsk.