Komiks Dilbert stažen z amerických novin kvůli rasistickým komentářům autora
Kdysi populární komiks vyřazen ze stovek novin poté, co Scott Adams ve svém pořadu na YouTube nazval černochy ‚nenávistnou skupinou‘
Scott Adams, tvůrce komiksu Dilbert, na fotce z roku 1999, učinil na svém kanálu YouTube sérii rasistických komentářů. Fotografie: Fred Prouser/Reuters
Edward Helmore, The Guardian a agentury
26. února 2023
Komiks Dilbert byl stažen z mnoha amerických novin v reakci na rasistické komentáře jeho tvůrce Scotta Adamse, který nazval černé Američany „nenávistnou skupinou“ a ve videu na YouTube nabádal bílé lidi, aby „se drželi sakra co nejdál“ od černochů.
Adamsovy komentáře z 22. února vyšly v reakci na průzkum konzervativní organizace, který ukázal, že 26 % černošských respondentů uvedlo, že nesouhlasí s výrokem „It’s OK to be White – Je v pořádku být bílým“. Dalších 21 % uvedlo, že si nejsou jisti.
Boston Globe, Los Angeles Times a Washington Post v sobotu uvedly, že Dilberta vyřazují kvůli Adamsovým komentářům.
Gannett, největší americký vydavatel novin, uvedl v prohlášení, že USA Today Network – která zahrnuje více než 300 místních médií ve 43 státech – okamžitě vydávání komiksu zastaví.
„Nedávné diskriminační komentáře tvůrce Scotta Adamse ovlivnily naše rozhodnutí přestat vydávat jeho komiks,“ uvedl Gannett v prohlášení. „I když respektujeme a podporujeme svobodu projevu, jeho názory nejsou v souladu redakčními nebo obchodními hodnotami naší organizace.“
Chris Quinn, výkonný ředitel clevelandského deníku The Plain Dealer, řekl, že rozhodnutí stáhnout komiks nebylo „obtížné“.
„Nejsme domem pro ty, kdo se hlásí k rasismu. Rozhodně jim nechceme poskytovat finanční podporu,“ řekl Quinn. „Dokud se nerozhodneme, čím Dilberta nahradit, pravděpodobně uvidíte šedý rámeček tam, kde se nacházel.“
Anti-Defamation League označila frázi „Je v pořádku být bílý“ „symbolem nenávisti“ a poznamenala, že ji v roce 2017 zpopularizovali jako trollingovou kampaň členové notoricky známého diskusního fóra 4chan.
„S ohedem na současnou cestu, kterou se věci ubírají, nejlepší radu, kterou bych dal bělochům, je držet se sakra dál od černochů,“ řekl pětašedesátiletý Adams na svém YouTube. „Jen kurva dál.“
„Kamkoli musíš jít, prostě pryč. Protože tohle nejde opravit. Toto nelze opravit. Takže si myslím, že jako bílý občan Ameriky nemá žádný smysl snažit se pomáhat černým občanům. nedává to smysl. Už neexistuje racionální impuls. Takže končím s pomocí Černé Americe, protože se nezdá, že by se to vyplácelo.“
Jeho komentáře byly zachyceny na sociálních sítích a vyvolaly požadavky, aby vydavatelé, kteří komiks publikovali, stáhli Adamsovo dílo.
„Ve světle nedávných prohlášení Scotta Adamse propagujících segregaci, Washington Post přestal publikovat Dilbertův komiks,“ uvedlo v sobotu přední oddělení novin a také poznamenalo, že čtenáři kontaktovali noviny a požadovali stažení komiksu.
Prohlášení Los Angeles Times, které uvedlo, že v posledních měsících odstranilo ze svých stránek čtyři komiksy Dilberta kvůli porušení svých standardů, dodalo: „Karikaturista Scott Adams měl rasistické komentáře v živém přenosu na YouTube [22. února], urážlivé poznámky, které Times odmítají.“
Karikaturista již dříve tvrdil, že některé jeho projekty byly zrušeny, protože je bílý.
V roce 2022 představil Dilbert vůbec první černošskou postavu, přezdívanou Dave the Black Engineer, kterou používal k zesměšňování myšlenky multikulturalismu na pracovišti a transgender identity.
V červnu 2020 označil zrušení animovaného televizního seriálu Dilbert před 20 lety za „třetí práci, kterou jsem ztratil proto, že jsem běloch“.
Před třinácti měsíci, v lednu 2022, Adams tweetoval, že se „bude sebeidentifikovat jako černoška“, dokud Joe Biden nevybere svého kandidáta pro Nejvyšší soud USA.
„Uvědomuji si, že je to běh na dlouhou trať, ale nechci se kvůli této práci úplně vyřadit z konverzace,“ uvedl Adams v tomto tweetu.
Syndikátor Dilberta Andrews McMeel nazval strip „nejvíce kopírovaným, přikládaným, stahovaným, faxovaným a e-mailovaným komiksem na světě“.
Podle McMeelova životopisu o karikaturistovi Adams vyrostl jako fanoušek komiksů Peanuts a začal kreslit své vlastní komiksy ve věku šesti let. Uvádí, že bylo vydáno více než 40 Dilbertových reprintových knih.
Dilbertův princip, vydaný v roce 1997, se podle Amazonu podíval na korporátní Ameriku „v celém jejím slavném šílenství“ a stal se bestsellerem New York Times.
Adams potvrdil, že jeho kdysi populární komiks byl stažen, a řekl, že očekával, že se to stane.
„Do pondělí bych měl být ve většině vyřazen. Takže většina mých příjmů bude příští týden pryč,“ řekl. „Moje pověst po zbytek mého života je zničena. Z toho se nevyhrabeš.“
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!