Jedlá soda
Jedlá soda má v domácnosti všestranné využití. Použít ji můžete na jakoukoliv špínu v domácnosti, má vynikající výsledky při péči o tělo a řadu zdravotních přínosů. Je až udivující, na co vše lze sodu bikarbonu použít. Ačkoliv jsou její výsledky zaručené, stejně si je nejlépe ověříte, až ji sami vyzkoušíte. Abyste však mohli zázračný bílý prášek efektivně využívat, je dobré znát i nežádoucí účinky jedlé sody. Vše, co o jedlé sodě potřebujete vědět, najdete v tomto článku.
Hlavní kategorie
Co je jedlá soda?
Jedlá soda je součástí kypřících prášků do pečiva, zakoupit ji lze i samostatně doslova za pár korun. Jedlá soda se také označuje jako soda bikarbona, bikarbonát sodný nebo hydrogenuhličitan sodný. Anglické označení jedlé sody zní bicarbonate of soda, baking soda, bread soda, cooking soda a tak dále. Hodně vám o tomto bílém prášku může prozradit jeho chemický vzorec. Jedlá soda vzorec zní NaHCO3. Soda bikarbona se působením tepla rozloží na uhličitan sodný, vodu a oxid uhličitý, což z ní dělá maximálně šetrný prostředek k přírodě. Aby ne, vždyť jedlá soda je stoprocentně přírodní a v přírodě se vyskytuje jako chemická sloučenina. Hydrogenuhličitan sodný si dokonce samo vytváří i naše tělo například při dýchání nebo během procesu trávení. Jedlá soda, kterou můžete sehnat v obchodech se však spíše vyrábí z přírodních materiálů. Nejvíce používaným procesem při výrobě jedlé sody je tzv. Solvayův proces.
Historie jedlé sody
Jedlou sodu znali a hojně ji využívali už ve starověkém Egyptě kolem roku 3500 před n. l.. Nejvíce ji využívali ve formě natronu, což je přírodní směs uhličitanu sodného a hydrogen-uhličitanu sodného. Tuto směs Egypťané používali pro mumifikování mrtvých těl. Přirozeně vyskytující se jedlá soda se používala i později. Lidé si velmi brzy všimli jejich čistících účinků a dalších vlastností. Přírodní naleziště jedlé sody však nebyla schopna utišit vzrůstající poptávku. Jedlá soda se vyráběla a získávala různými způsoby, ale pořád to nebylo ono až do doby, než se o slovo přihlásil chemik Nicolas Leblanc, který vymyslel jednoduchý způsob výroby sody. Od roku 1789 se tedy jedlá soda vyráběla podle Leblanca, poté výrobu v roce 1863 začal postupně nahrazovat Solvayův způsob výroby sody za použití chloridu sodného, vápence a amoniaku. Mezi těmito látkami vznikají reakce potřebné pro vznik hydrogenuhličitanu sodného. Dalším historickým milníkem jedlé sody je například rok 1843, když britský chemik Alfred Bird použil jedlou sodu na pečení a podepsal se na vzniku vůbec prvního prášku do pečení.
Jaké účinky má jedlá soda
Jedlá soda má celou řadu vlastností, díky kterým je hojně využívána nejen při úklidu domácnosti, nýbrž také při péči o tělo a zdraví. Zde je jejich výčet:
- Jedlá soda je v první řadě ekologický prostředek, je šetrná jak pro lidské zdraví, tak i pro přírodu.
- Nahradí drahé chemické čistící přípravky.
- Nemá žádný specifický zápach.
- Je to levný, přitom velmi účinný prostředek.
- Soda bicarbona, respektive její prášek funguje jako jemné abrazivo.
- Jedlá soda čistí usazeniny.
- Odmašťuje.
- Odstraňuje skvrny.
- Neutralizuje pachy.
- Jedlá soda má antibakteriální účinky.
- Leští.
- Vyrovnává pH v organismu.
- Zvyšuje pH vody.
- Detoxikuje organismus.
- Pomáhá při pálení žáhy.
Jedlá soda použití
Čištění pohovky jedlou sodou
Špinavou pohovku pohodlně vyčistí jedlá soda. Prášek jedlé sody smíchejte s vodou do husté pasty. Pastu pak nanášejte na nejhorší skvrny, nechte působit a houbičkou setřete. Kromě špíny soda odstraní i zápach ze sedačky.
Čištění trouby jedlou sodou
Soda bicarbona má skvělé odmašťující účinky, které dobře využijete při čištění trouby. Pastu z jedlé sody naneste na špinavou plochu trouby a nechte působit nejlépe přes noc. Poté troubu houbičkou vydrhněte a jedlou sodu i se špínou odstraňte.
Jak vyčistit odpad jedlou sodou
Ani ucpaný odpad nemá šanci, pokud máte jedlou sodu doma. Smíchejte vodu s jedlou sodou v poměru jedna ku jedné a směs vlijte do odpadu. Do odpadu ještě přilijte jednu část octa a nechte působit alespoň 20 minut. Poté odpad propláchněte horkou vodou.
Jedlá soda na paty
Abrazivní vlastnosti jedlé sody si dokážou poradit i se zrohovatělou kůží na patách. Pastu z vody a jedlé sody naneste na paty a nechte působit, poté paty pastou chvíli masírujte a opláchněte. Jedlou sodu můžete použít i do blahodárné koupele na nohy.
Jedlá soda na žaludek
Soda bikarbona je vynikajícím pomocníkem při překyselení organismu, jež se může projevit pálením žáhy. V takovém případě smíchejte půl čajové lžičky jedlé sody a tři čtvrtě skleničky vlažné vody a tuto směs vypijte.
Jedlá soda do koupele
Pro detoxikaci organismu můžete použít jedlou sodu do koupele. Smíchejte půl hrnku jedlé sody a půl hrnku soli ve velké lahvi s vodou. Dobře rozpuštěnou směs pak přidejte do vany s horkou vodou, do které se ponoříte minimálně na půl hodiny.
Co umí jedlá soda – shrnutí
Jedlá soda je univerzálním prostředkem v domácnosti a má nespočet využití.
ÚKLID
- jedlá soda vyčistí špinavou troubu,
- pastou z jedlé sody lze umýt vanu, dřez i umyvadlo,
- soda bikarbona vyčistí odpady,
- lze ji použít jako dezinfekční roztok na kuchyňskou linku a odpadkové koše,
- vyčistí skvrny na koberci i čalounění,
- poradí si se skvrnami od moči, vína, kávy, kečupu nebo čokolády,
- vyčistí vaši rychlovarnou konvici,
- jedlá soda odmašťuje,
- odstraní usazené nečistoty z grilů,
- zbaví vás vodního kamene,
- vyčistí připálené hrnce,
- změkčí vodu při praní prádla a pomůže ho lépe vyprat.
PEČENÍ A VAŘENÍ
- po přidání jedlé sody si zelenina vařená ve vodě uchová svou barvu,
- díky sody bikarbony vařené fazole dříve změknou a budou stravitelnější,
- přidáním jedlé sody do pečení předejdete pálení žáhy,
- usnadní loupání uvařených rajčat (přidáte do vody),
- pomůže ušlehat vaječné bílky,
- usnadní loupání uvařených vajec,
- nahradí droždí a kypřící prášek.
NEUTRALIZACE ZÁPACHU
Jedlá soda je jedničkou v boji proti zápachu.
- odstraní zápach z bot,
- odstraňuje zápach z myčky a pračky,
- neutralizuje zápach z koberce a ze sedačky,
- poradí si se zápachem moči či zvířecích mazlíčků,
- neutralizuje zápach z úst,
- funguje jako přírodní deodorant,
- jedlou sodu lze použít jako přírodní osvěžovač vzduchu.
ZDRAVÍ
Jedlá soda má tyto účinky na zdraví:
- pomáhá při pálení žáhy,
- účinkuje na překyselený organismus (existuje tak zvaná acidobazická rovnováha, která udržuje balanc mezi kyselými a zásaditými látkami v organismu a s tou vám může pomoct právě jedlá soda).
- léčí plíseň nehtů,
- odstraňuje plíseň na patách,
- pomáhá při vaginální mykóze,
- jedlá soda zlepšuje trávení,
- zmírňuje bolesti žaludečních vředů,
- vyrovnává pH v ústech a je prevencí proti zápachu z úst,
- pomáhá snižovat svalovou únavu,
- detoxikuje organismus.
KRÁSA
Soda bicarbona vás zkrášlí tím, že:
- vás zbaví akné,
- odstraní popraskanou kůži na patách,
- odstraní odumřelé částečky kůže z vaší pokožky (při použití jako přírodní peeling),
- vybělí zuby,
- pomáhá s hubnutím.
VYUŽITÍ V PRŮMYSLU
- jako náplň hasících přístrojů,
- výroba skla,
- použití v papírenském průmyslu,
- použití při výrobě šampónů, mýdel, deodorantů a čističů.
OSTATNÍ POUŽITÍ JEDLÉ SODY
Jedlá soda vás zbaví nežádoucího plevelu na zahradě. Účinně myje ruce od oleje do auta a dalších nečistot z garáže, zvyšuje pH vody ve vašem bazénu, čímž ji udržuje v dobré kondici – v této souvislosti nejspíš budete hledat spojení jedlá soda ph.
Na co jedlou sodu nepoužívat?
Soda bicarbona je sice účinná, přírodní a šetrná, přesto byste si měli dát pozor na nežádoucí účinky jedlé sody. Které věci jedlou sodou rozhodně nečistit? Jsou to především gravírované předměty, předměty s mezerovitou strukturou, do které by se vám jedlá soda mohla dostat. Bikarbonat sodný se také nehodí na hliníkové nádobí, na mramorové povrchy, pozlacené nádobí a starožitné stříbro. Povrch těchto materiálu by mohl ostrý prášek jedlé sody poškrábat a nenávratně zničit.
Přestože je používána soda bikarbona jako lék, je potřeba nepřekračovat doporučené denní dávkování, které je maximálně půl čajové lžičky jedlé sody denně. I když jsou účinky jedlé sody na zdraví prokázané, při nadměrném užívání hrozí předávkování jedlou sodou. Následkem může být:
- průjem a zvracení,
- zvýšený obsah soli v krvi,
- zvýšená hladina sodíku v krvi,
- dehydratace,
- podráždění žaludku.
Hravé vědecké pokusy s dětmi
Jedlou sodu můžete využít také na domácí tvoření s dětmi a na zábavné vědecké pokusy. Víte, že nejvíce jedlá soda reaguje s octem? Díky této reakci si můžete s dětmi vytvořit například lávu chrlící sopku.
- Do nádoby nalijte ocet (přibližně 75 ml).
- K octu přidejte jednu polévkovou lžíci jaru.
- Směs octa a jaru dobře promíchejte.
- Do směsi naráz přidejte jednu vrchovatou polévkovou lžíci jedlé sody.
- Sledujte, jak jedlá soda reaguje s octem a směs s nádoby vytéká podobně jako když sopka chrlí lávu.
S dětmi můžete vyrobit také domácí hasící přístroj s jedlou sodou nebo sliz z lepidla a jedlé sody.
Pozor na záměnu jedlé a prací sody
Při použití jedlé sody v domácnosti si dejte pozor na záměnu se sodou na praní. I když na první pohled vypadají tyto sody podobně, soda bikarbona = hydrogenuhličitan sodný, kdežto prací soda = uhličitan sodný. Prací soda není určena k úklidu či osobní hygieně. Maximálně se používá na výrobu úklidového či pracího slizu a její použití je primárně do praní. Prací soda dráždí oči i dýchací cesty. Prací soda se používá k namáčení velmi znečištěného prádla, ke změkčení vody a odstranění vodního kamene, také zvyšuje účinnost pracích prostředků, kterých můžete použít méně.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!