Brusel se snaží zakrýt korupční skandál v kauze „Katargate“

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

 14.6.2023

A samozřejmě nejen tento skandál. Za mnohem větší skandál považuji korupci šéfky EK (a zřejmě i některých kompetentních eurokomisařů) stran podivných smluv s firmou Pfizer.

Tento skandál se však aktuálně teprve prošetřuje, takže komentovat jej zatím příliš nelze.

Nicméně při sledování jednání EU ve věci korupce zejména socanských europoslanců je celkem jasné, že většinově rozhodně není zájem prošetřovat ani skandál nazvaný jako „Katargate.“

Jedna z hlavních obviněných, řecká europoslankyně Eva Kaili, je již zpět v poslaneckých lavicích a zdá se, že ani ostatní korupčníci právě „nehnijí v base.“

Ale hlavním důkazem neochoty vyšetřovat další korupci je fakt, že bruselští europoslanci se „odkopali“ již v době, kdy bylo záhy po provalení katarské korupce vyvoláno hlasování o tom, zda by neměla být korupce v rámci EP dále přísněji prošetřena.

Většina europoslanců – zejména ze silně probruselských stran – samozřejmě hlasovala proti a návrh tak neprošel. To jasně ukázalo, že v korupci jich nejspíš jede většina (!!!)

Na tehdejší hlasování se můžete podívat zde, přičemž většina našich europoslanců hlasovala proti prošetření korupce.

Nyní se však ukazuje, že dokonce i europoslanci, u kterých byly nalezeny pytle s penězi a prokázána korupce ze strany Kataru a Maroka, nebudou zřejmě potrestáni tak, jak by se v jejich funkcích slušelo.

A pokud nakonec někdo z nich bude přísně potrestán, tak spíš na základě porušení národních zákonů než u soudu v Belgii.

Před tím, že je skandál zametán pod koberec, varuje i polský europoslanec…

Korupční skandál EU v Evropském parlamentu je zametán pod koberec a ti, kteří jsou do něj zapojeni, se vracejí ke svým parlamentním povinnostem, jako by se nic nestalo, podle polského europoslance Jacka Saryusze-Wolského.

„Jsme svědky ututlávání,“ řekl Jacek Saryusz-Wolski a dodal, že „skandál byl skutečný a důkazy velmi hmatatelné.“

Odhalil také, že ti, kteří jsou do toho zapojeni, se vracejí ke svým parlamentním povinnostem, jako by se nic nestalo, včetně bývalé místopředsedkyně Evropského parlamentu Evy Kailiové, která se vrací do své pozice europoslankyně.

Korupční skandál vypukl v prosinci 2022 zatčením Kailiové. Je podezřelá z přijímání úplatků z Kataru, belgická policie při prohlídce jejího bytu objevila více než 100 000 eur nacpaných v papírových pytlích a aktovkách. Prokurátoři tvrdí, že šlo o úplatek z Kataru.

Europoslankyně je známá svým luxusním životním stylem a vyšetřovatelé se nyní ptají, jak si zajistila některé ze svých špičkových nemovitostí.

Kromě toho byli ve skandálu obviněni další dva poslanci Evropského parlamentu, Marc Tarabella a Andrea Cozzolino. Oběma byla během trestního vyšetřování odebrána imunita.

Nyní existují obavy, že vzhledem k ostře sledované povaze vyšetřování zahrnujícího liberální poslance Evropského parlamentu EU nedovolí, aby se vyšetřování pohnulo kupředu. Objevují se tvrzení, že by mohlo být zapojeno až 100 poslanců EP, což by mělo dalekosáhlé důsledky pro hlavní evropské strany.

Saryusz-Wolski říká, že „Boj proti beztrestnosti“, jak se jmenuje neziskovka vedená Pierem Antoniem Panzerim, bývalým italským europoslancem a jedním z podezřelých, nyní působí bizarně.

„Je to příklad beztrestnosti, pokud jde o korupci, do které byli tito lidé zapojeni,“ řekl. Domnívá se, že důvodem, proč je aféra zametena pod koberec, je to, že skandál by mohl pohltit exekutivu EU a další politická uskupení – jiná než socialisty.

Eva Kaili je také vyšetřována v Řecku kvůli praní špinavých peněz. Ona a její rodina jsou podezřelí z toho, že investovali nepřiznaný příjem do nemovitostí. Pokud bude shledána vinnou, je pravděpodobné, že řecké soudy vynesou přísnější trest než soudy v Belgii.

Její právníci na konci května uvedli, že se může vrátit ke svým parlamentním povinnostem, pokud neopustí Belgii. Kaili se může zúčastnit příštího zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

zdroj:https://rmx.news/poland/is-the-eu-trying-to-cover-up-the-biggest-corruption-scandal-in-its-history/

https://cz24.news/brusel-se-snazi-zakryt-korupcni-skandal-v-kauze-katargate/

Děkujeme za Vaší podporu, moc si vážíme Vaší přízně. Dar bude použit na provoz a rozvoj našich nezávislých informačních platforem.
Jsme nezávislé médium bez reklam, bez cenzury, bez propagandy, bez mainstreamu.
Přispějte na tvorbu a překlad videí i zpráv ze světa, z domova.
Děkujeme za vaši podporu našeho zpravodajství, podpořit nás můžete ZDE:
Transparentní účet: 115-4977920247/0100
Důvěrný účet: 107-1458980287/0100
„Na Kafe“ : 27-1664400247/0100
Další zajímavé články najdete ZDE:
The last comment needs to be approved.
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *