Změny v EU: Konec práva veta, převedení dalších kompetencí na EU či přejmenování EK

Celý článek si můžete poslechnout v audioverzi zde:

5.11.2023

Protože se již funkční období současných europoslanců i eurokomisařů chýlí ke konci, pro další období se připravují změny, které lze v mnoha případech nazvat jen kosmetickými.

Nicméně mezi poměrně nedůležitými změnami názvů či počtu eurokomisařů najdeme i změny, které poměrně zásadně zasáhnou do  životů většiny Evropanů.

Asi tím nejdůležitějším návrhem je zrušení práva veta.

Rozhodování tak bude výhradně na velkých zemích, zatímco malé země nebudou mít žádné slovo. A to ani v rámci europarlamentu, kde mají malé země méně europoslanců než ty velké.

Nově zvolený europarlament má totiž získat nové kompetence, tedy měl by mít možnost také navrhovat zákony. To je samozřejmě vzhledem k odpadu, který je tradičně do EU z drtivé většiny zemí vysílán, zcela zbytečná kompetence, neboť pokud by z řad poslanců vzešlo cokoli rozumného, tak to probruselská většina přehlasuje.

Jediné, co se mění k lepšímu, je počet eurokomisařů, kterých již nebude 27, ale pouze 15. Pokud se tak kdokoli od nás těší na velmi lukrativní výdělek coby nástupce  Jourové, pak se možná těší předčasně.

Mezi eurokomisaři již nebudou zástupci všech členských zemí, ale vždy jen patnácti. Nicméně pro nás se tím nic nezmění, neboť fakt, že jsme měli tak jako všichni ostatní možnost vyslat vlastního eurokomisaře, pro nás nebyl žádným přínosem.

Babišem 2x vyslaná Jourová nám dělala 10 let ostudu nejen v EU, ale i ve zbytku světa poté, co se její proslovy na srazu WEF, obhajující  drakonickou cenzuru, sdílely po celém světě.

Jisté je, že i současná vláda by vyslala někoho, kdo by v EK opět jen škodil. Nerudová, která se již na tento post třese, tak možná zůstane po prohrané prezidentské volbě opět mimo hru.

A jsme-li u eurokomise, tak ta sezná i další „kosmetické“ změny. Evropská komise má být podle návrhu nazývána „Exekutivou,“ zatímco předseda EK bude nazýván „předseda Unie.“

Nedávno vyšlo najevo, že většina vlád se změnami, navrženými na Konferenci o budoucnosti Evropy,  souhlasí.

Z konference vzešla zpráva obsahující 49 návrhů a 326 navrhovaných opatření, která vycházela především z doporučení evropských a vnitrostátních panelových diskusí občanů. Záměrem je, aby tyto návrhy byly realizovány.

Tedy většina vlád souhlasí nejen s poměrně nedůležitými změnami v názvech, složeních a kompetencích jednotlivých složek EU, ale také s již zmíněným zrušením práva veta a dalšími změnami.

Jedním z návrhů je například i ten, aby bylo zdravotnictví plně v kompetenci EU. To by znamenalo, že EU by měla podobné kompetence jako WHO v případě vyhlášených pandemií.

Diktát EU by jistě nebyl o nic menší než diktát WHO, zřejmě i včetně návratu diskriminačních covid pasů, které EU stále zcela nesprávně prezentuje jako „doklady o bezinfekčnosti.“

O návrzích se bude diskutovat a hlasovat od 20. do 23. listopadu. Hlasování budu sledovat a o těch nejzajímavějších vás informovat.

A jako vždy se také samozřejmě dozvíte, jak kdo hlasoval.

Na závěr připomínám, že mnoho hlasování europoslanců za poslední roky najdete v tomto článku, který je průběžně aktualizován.

Máte-li v úmyslu se eurovoleb v červnu příštího roku zúčastnit, právě mnohá důležitá hlasování vám mohou pomoci při rozhodování koho volit…

zdroj

Více informací k navrhovaným změnám najdete i ve velmi názorném videu (anglicky):

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *