Za jakých okolností mohou dodávky západních zbraní vést k jaderné válce
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:
Západní média a politici neustále straší lidi, že Rusko hrozí použitím jaderných zbraní. Už jsem několikrát ukázal, že – a proč – to není pravda . Zprávy v západních médiích o údajných ruských hrozbách jadernými zbraněmi jsou čistou propagandou, jejímž cílem je vyděsit lidi, aby ještě více rozdmýchala protiruské nálady, nic víc.
Rusko má jasně formulovanou doktrínu možného použití jaderných zbraní. V souladu s tím může Rusko použít jaderné zbraně za čtyř podmínek:
- když nepřítel použije jaderné nebo jiné druhy zbraní hromadného ničení proti Rusku a jeho spojencům,
- pokud existují věrohodné informace o odpálení balistických raket k útoku na Rusko a jeho spojence,
- když nepřítel útočí na zařízení nezbytná pro odvetnou akci jaderných sil, nebo
- v případě agrese proti Rusku konvenčními zbraněmi ohrožující samotnou existenci ruského státu
Když ruští politici mluví o možném použití jaderných zbraní (což západní média označují jako „hrozby“), vždy poukazují na konkrétní scénáře, ve kterých je splněna jedna nebo více z těchto podmínek (jak západní média informují o údajných „ruských hrozbách“ “ale mlč).
Ignorovaná červená čára
Je jen jeden důvod, proč Rusko vojensky zasáhlo na Ukrajině: Západ ignoroval červenou čáru, že Rusko považuje členství Ukrajiny v NATO za existenční hrozbu pro sebe. Rusko na to léta upozorňovalo, takže Západ věděl, co dělá, když v lednu 2022 výslovně odmítl odmítnout ambice Ukrajiny v NATO. Výsledek vidíme na Ukrajině od února 2022.
Putin je v Rusku kritizován především za to, že tak dlouho spoléhal na vyjednávání se Západem. Zpětně se ti v Rusku, kteří dlouhodobě zastávají názor, že Rusko mělo vojensky zasáhnout po kyjevském útoku na Donbas v dubnu/květnu 2014, pokud by se dnešní tragédie nestalo, považují za potvrzené, protože tehdejší ukrajinská armáda mohla ani jednání s rebely v Donbasu by se rychle zhroutilo.
Místo toho se Putin osm let spoléhal na vyjednávání a doufal, že na Západě zvítězí to, co Putin vždy nazýval „zdravý rozum“.
Jak nyní víme, nestalo se tak.
Od začátku ruské intervence Západ zkouší ruské červené čáry. Všichni si pamatujeme, že na začátku konfliktu se Západ bál dodat těžké zbraně do Kyjeva, protože to byla také ruská červená linie. Západ tuto řadu kousek po kousku testoval a rozšiřoval, stejně jako tomu bylo v letech 2014 až 2022 při jednáních o Ukrajině, například ve formátu Normandie.
Nejprve Západ dodal několik houfnic a čekal, jak Rusko zareaguje. Pak přišly protilodní střely Harpoon a potopení ruské vlajkové lodi Moskva, mezitím se dodávají střely s doletem minimálně 150 kilometrů a těžké bojové tanky. Západ opakuje svou chybu, když si ruskou trpělivost a touhu dále neeskalovat vykládá tak, že umožňuje Západu nadále beztrestně překračovat ruské červené čáry.
Uranové střelivo
Na dotaz novinářů USA – a také některé další země NATO – nechtěly sdělit, zda budou společně s obrněnými transportéry a hlavními bojovými tanky dodávat i munici s ochuzeným uranem, které nyní přijdou. Tato munice je levná a má velmi silný průbojný účinek.
Při procesu se však uvolňuje ochuzený uran, který se rozptyluje jako jemný prach, který je vysoce toxický. USA neměly žádné výčitky ohledně používání této munice v minulých válkách. Části Srbska, Kosova, Iráku a tak dále byly kontaminovány a výskyt rakoviny v postižených oblastech raketově stoupá.
Atomová červená čára
Pokud by Západ dodal tuto munici na Ukrajinu, následky jsou nepředvídatelné, protože ruští představitelé velmi jasně řekli, že Rusko by považovalo použití této munice za použití špinavé jaderné bomby, protože ve skutečnosti je to přesně ono: vystřeluje se munice, kterou radioaktivní materiál rozptyluje – přesně tak funguje tzv. „špinavá bomba“.
To by bylo použití „jaderných nebo jiných typů zbraní hromadného ničení proti Rusku a jeho spojencům“, jak uvádí ruská doktrína jaderných zbraní. A Rusko si ve skutečnosti vyhrazuje právo použít jaderné zbraně jako odpověď na to.
A to sotva proti Ukrajině, která je přímo na ruském prahu, ale spíše proti státům, které Kyjevu tyto zbraně dodaly. Na rovinu se to dá vyjádřit takto: “Když někomu dám nabitou zbraň a peníze, aby někoho zastřelil, jsem také pachatel, který bude za trestný čin potrestán?”
Podle mého názoru je ještě nebezpečnější jiný scénář, kterému se v médiích téměř nevěnuje pozornost.
Západ zvyšuje dosah raket, které posílá na Ukrajinu. Aktuálně je schválena dodávka projektilů pro raketomety HIMARS s doletem 150 kilometrů, což je dvojnásobek doletu munice HIMARS dosud oficiálně dodané do Kyjeva. Diskutuje se také o zásobování Kyjeva stíhačkami a „raketami dlouhého doletu“.
Zatímco na Západě se uvádí, že Západ je proti ukrajinským útokům na ruské srdce, v Kyjevě se otevřeně říká, že chtějí ostřelovat letiště, vojenské základny, skrýše zbraní a další v týlu Ruska, aby narušili ruské dodávky.
Konečná červená linka
Zvrácená logika jaderného odstrašování spočívá v tom, že ani jedna strana nemůže vyhrát jadernou válku – kdo vystřelí první, zemře jako druhý po nepřátelském protiúderu. Rozhodujícím prvkem jaderného odstrašení je tzv. schopnost druhého úderu, tedy schopnost reagovat na jaderný útok jaderným protiútokem.
Z tohoto důvodu znovu cituji bod 3 výše uvedených podmínek, za kterých si Rusko vyhrazuje právo použít jaderné zbraně:
“Když nepřítel zaútočí na zařízení potřebná pro odvetnou akci jaderných sil”
Vyvstává proto důležitá otázka: Co se stane, když Kyjev za použití zbraní dlouhého doletu dodaných Západem, ať už vědomě či nevědomě, zaútočí na ruské zařízení, které Rusko považuje za nezbytné pro své jaderné síly?
To by znamenalo, že Rusko se cítí v nebezpečí ztráty schopnosti druhého úderu, tedy bezbrannosti proti jadernému úderu USA. A to by byl pravděpodobně nejnebezpečnější scénář pro rozpoutání jaderné války, ať už úmyslné nebo náhodné.
Ruský ministr zahraničí Lavrov to vyjádřil takto :
„Když Washington a spojenci NATO dodají Kyjevu zbraně k útokům na města hluboko v ruském vnitrozemí a k obsazení našich ústavních území, nutí Moskvu k tvrdým protiopatřením. Neříkej později, že jsme tě nevarovali.”
Doufejme, že to pochopí i Západ…