Ruský Su-30 si hrál s italským F-35 jako kočka s myší. Systémem Chibiny mu vypínal systémy
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:
18.6.2023
Web Bulgarian Military přinesl informaci, že ruský Su-30 použil systémy elektronického boje během zachycení F-35 nad Baltským mořem. Stalo se to loni v květnu, píše ruský analytik Andrej Andrejev a případ podrobně popisuje.
30. dubna 2022 začalo NATO reagovat na ruskou invazi na Ukrajinu. Aby byla zajištěna bezpečnost pobaltského regionu, který je nejblíže hranicím s Ruskem, byly do Estonska poslány F-35A italského letectva. Téměř okamžitě po svém příletu zahájily italské F-35 společné hlídky se spojenci, aby prováděly tzv „air policing“. Každý den byla italská letadla ve vzduchu, stejně jako 9. května, kdy k dotyčnému incidentu došlo.
9. května bylo hlášeno, že ruský Su-30SM zachytil italský F-35 pilotovaný pilotem s přezdívkou Falco. K zachycení došlo nad Baltským mořem, když se F-35 přiblížila k ruskému vojenskému transportnímu letounu An-12. Zachycení provedl Su-30SM, který An-12 doprovázel.
„Přišel téměř odnikud. Byl jsem hodně zmatený, protože jsem nečekal, že ho uvidím tak zblízka,“ popisuje první dojmy z náhlého objevení Su-30SM italský pilot. Ruský letoun se Italovi několikrát ztratil, detekční a varovné systémy americké stíhačky selhaly znovu a znovu a musely být restartovány.
Falco říká, že byli varováni, že Rusové mohou používat systém elektronického boje Chibiny. Ale tváří v tvář tomuto systému v praxi, kdy zaměřovací a detekční systémy jeho F-35 na okamžik selhávaly, se Falco začínal znepokojovat ze situace, která nastala.
Když Falco viděl, jak se ruská stíhačka rychle blíží, rozhodl se pro takové případy provést standardní schéma. Otočí své letadlo o 30 stupňů, aby udržoval bezpečnou vzdálenost. V té době Falco plánuje provést další restart systému a dostat se z dosahu ruského systému elektronického boje. Zpočátku se zdálo, že to pomáhá.
Ital a Rus létají vedle sebe. Oba používají manévry, jako by se k sobě přibližovali, ale de facto k tomu nedochází. Pak Su-30 rychle zaostal a zmizel z dohledu. Italský pilot na minutu opět ztratil detekční systém. A najednou byl ruský Flanker přímo před F-35. Proletěl velmi těsně, levým křídlem těsně minul americký stroj.
Italský pilot dál pokračoval v manévrech tak, aby nevyvolal agresi ruského stroje, který letěl před ním a začínal klesat. Falco se snažil udržet ruskou stíhačku v zaměřovači, a tak za ní také otočil nos letadla. Ruský pilot uviděl manévry Itala a na palubě F-35 opět začaly problémy s přístroji.
Italský pilot se otočil o 40 stupňů a znovu začal resetovat detekční systémy. Falco nakrátko ztratil Su-30 z dohledu. Pak se znovu objevil Su-30, ale tentokrát na rozdíl od svých posledních manévrů Su-30 klidně letěl vedle F-35 a nedělal žádné nebezpečnější manévry
Falco pochopil, že ruský pilot prostě testoval, čeho je americká F-35 schopna.
V rozhovoru pro Vojenskou historii Itálie Falco říká, že neočekával, že by se nejnovější americká stíhačka se všemi moderními systémy a zbraněmi dala tak snadno zmást. Zejména s ohledem na to, že Su-30 je stroj 4. generace, byť modernizovaný.
Chibiny je systém elektronického boje, určený pro zaměření signálu vysílaného z určitého zdroje a následné zkreslení parametrů odraženého signálu. Cílem je zvýšení obtížnosti zachycení objektu nepřátelským radarem, případně prodloužení doby detekce. Systém komplikuje i určení vzdálenosti a rychlosti, podle Rusů umí vytvářet i falešné cíle.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!