Obchoduje se už i s počasím. A na finančních trzích zažívá boom
Celý článek si můžete poslechnout v audioverzi zde:
13.1.2025
Ve snaze chránit se před dopady přírodních katastrof již dlouho nabízejí pojišťovny různé finanční „produkty“. Několik let jsou na trhu ale i finanční deriváty, jejichž podstatou je přenést riziko nechtěného počasí na někoho jiného.
Energetické společnosti, zemědělci, provozovatelé slunečných či větrných elektráren, zábavní parky a další burzovní obchodníci si sjednávají deriváty na počasí, aby se zajistili proti výkyvům počasí, anebo – z druhé strany – aby z různých dopadů počasí profitovali.
Jak deriváty na počasí fungují?
Například provozovatel solární elektrárny uzavře smlouvu, že v případě nižší intenzity slunečního svitu mu druhá strana vyplatí určitou částku. Pokud ale bude intenzita slunečního svitu vyšší, zaplatí naopak provozovatel druhé straně. Tuto „ztrátu“ však může provozovatel kompenzovat výdělkem za větší produkcí elektřiny při slunečném počasí (pokud pomineme výjimku záporných cen).
Výhodou derivátů na počasí je, že na rozdíl od běžného pojištění není nutné prokazovat vznik skutečné škody.
Deriváty na počasí mohou být sjednány na naměřené hodnoty – teplot či srážek v daném místě, na rychlost větru, počet hodin slunečního svitu nebo sílu říčního toku.
Ve Spojených státech jsou často využívané takzvané „deriváty na hurikány“.
Na Chicagské burze finančních a komoditních derivátů (anglická zkratka CME) se dá obchodovat s kontrakty na vývoj teplot v konkrétní městech Spojených států, Kanady, Evropy (včetně Prahy), Japonska a Austrálie.
celý článek si můžete přečíst ZDE: https://www.epochtimes.cz/2025/01/13/obchoduje-se-uz-i-s-pocasim-a-na-financni-trzich-zaziva-boom/
pův. článek vyšel: 13.1.2025
všechny důležité informace najdete tady: https://www.volnyblog.news
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!