O levanduli
Celý článek si můžete poslechnout zde:
Svěží vůně levandulových keřů pohladí duši i tělo každého, kdo se nachází v její blízkosti.
Nepřehlédnutelná bylinka je oblíbená pro svou nezaměnitelnou dlouhotrvající vůni, příjemný dekorativní vzhled, léčivé a uklidňující účinky a pro svou schopnost odpuzovat nepříjemný hmyz.
Levandule je neodmyslitelně spjatá s Francií, především s oblastí Provence, kde je dodnes pěstována ve velkém.
Využití
Levandule se odpradávna užívá ke zklidnění úzkosti a stresu, na podporu trávení nebo při poruchách spánku. Dokáže nejen uklidnit, ale i zlepšit náladu! Bylinka má mj. také antibakteriální účinky a lze ji použít jako dezinfekční prostředek.
Hojné využití má levandule v gastronomii jako koření s nezaměnitelnou chutí, vůní i barvou.
Levandulová silice se velmi rychle vstřebává do těla. Její uklidňující i léčivé účinky se na vás proto po aplikaci projeví velmi rychle, pravděpodobně v řádu několika minut.
Široké využití mají samotné květy levandule, které vonné silice obsahují, a je možné si je vypěstovat na vlastní zahradě, terase, apod. Vonná silice získávaná právě z květů je používána v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Tato silice se skládá z více než 150 látek. V koncentrovaném stavu je obsažena v na trhu dostupném přírodním oleji, který má uklidňující a harmonizující účinky na tělo i duši. Získat čistou silici je však v domácích podmínkách takřka nemožné, protože proces získávání tohoto vzácného oleje je technologicky poměrně náročný.
Léčebné účinky levandule
Proti stresu – Levandule je účinným přírodním antidepresivem zmírňujícím projevy úzkosti a stresu. levandulový olej nakapaný na spánky nebo na zápěstí vás dostane do pohody během několika minut. Účinná relaxace v podobě levandulové koupele je další příjemné řešení, jak zahnat stres. Doporučuje se také pití levandulového čaje.
Proti nespavosti – Na poruchy spánku je levandulová vůně to pravé přírodní řešení. Snadněji navozuje spánek a podporuje jeho kvalitu – s levandulí se spí klidněji a hlouběji. Při problémech se spaním zkuste použít levandulový polštářek nebo levandulový hydrolát, který aplikujete v místnosti, ve které spíte. Uklidnit před spaním pomůže i levandulový čaj.
Při bolestech zad ad. – Levandule uvolňuje nejen ducha, ale i tělo. Při bolestech zad či v případě křečí (menstruační bolesti, bolesti břicha ad.) můžete využít nahřáté pytlíky s obilninou s příměsí levandule.
Při potížích s trávením – Levandule podporuje činnost trávicího ústrojí a tvorbu žluči, působí proti nadýmání. Levandulový čaj nebo sušená levandule ve formě koření přimíchaného do pokrmu je vhodná varianta pro zmírnění potíží s trávením.
Při zranění – Levandule má mj. také dezinfekční účinky. Použít ji můžete ve formě levandulového oleje k očištění hojících se ran. V případě vážnějšího zranění je však jistě vhodné poradit se před aplikací levandule s vaším lékařem nebo lékárníkem.
Pěstování
Levandule je mrazuvzdorná vytrvalá bylina rostoucí v keřích výšky až 80 cm, můžete ji pěstovat přímo na záhonech nebo v nádobách na svých terasách, balkónech, apod. Levanduli lze pěstovat ze semínek zasetých ideálně v období od února do března. Levanduli lze pěstovat venku na zahradě i doma či na balkóně – ve všech případech však vyžaduje pravidelnou mírnou závlahu a teplo. Rostlinku je možné množit dvěma způsoby – hřížením a řízkováním. Vzrostlé levandule by se měly pro zachování bohatosti keřů na podzim nebo na jaře zastřihnout.
Druhy levandule
Kromě Levandule lékařské, která je svým vzrůstem spíše menším až středně vysokým druhem levandule, se pěstuje i mnoho dalších druhů a kultivarů. Levandule korunkatá, tzv. francouzská levandule (Lavandula stoechas), má velká nachová kompaktní květenství a dorůstá výšky až 100 cm (vyjímečně i 200 cm), ale je poněkud choulostivější na přezimování. Lavandula lanata, tzv. wooly lavender, „chlupatá“ levandule, pěstovaná zejména ve Španělsku, má velká květenství a je otužilá, nesnáší přemokření a je ideální do nádob. Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), se pěstuje i ve variantách s jemně růžovými i bílými květy, které vyniknou především v kombinaci s modrými a fialovými levandulemi.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!