Nová zahraniční politika Ruska: Konfrontace s „nepřítelem“ USA v novém světovém řádu
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:
15.4.2023
Nedávno zveřejněná koncepce zahraniční politiky Moskvy odhaluje významný posun směrem ke konfrontaci s USA, upřednostňování spojenectví s nezápadními zeměmi a postavení Ruska jako pilíře vznikajícího multipolárního světa.
USA jsou popisovány jako „hlavní inspirátor, organizátor a vykonavatel“ agresivní protiruské politiky ve světě a hlavní zdroj rizika pro bezpečnost Ruské federace i mezinárodní mír, podle hlavní nové ruské zahraniční politiky . prohlášení.
Dne 31. března podepsal prezident Vladimir Putin dekret o koncepci zahraniční politiky Ruska , který nastiňuje oficiální světonázor, zájmy a cíle země. Koncept 2023, na rozdíl od předchozích verzí publikovaných v letech 1993, 2000, 2008, 2013 a 2016, je vůči západu nepřátelštější a obsahuje odkazy, které připomínají éru studené války.
Střet civilizací
Na přelomu 21. století začali ruští politici a akademici používat termín „ruský svět“ nebo „ ruský mir “ k označení kulturních, historických a jazykových vazeb na ruskojazyčný svět a k propagaci a zachování ruské kultury a hodnoty.
V globálním geopolitickém kontextu však tato myšlenka vyvolala určité kontroverze. Zatímco někteří to považují za pokus o ochranu ruského jazyka a kultury, jiní to považují za nástroj k uplatňování politického vlivu a kontroly nad sousedními zeměmi s významným rusky mluvícím obyvatelstvem, jako je Ukrajina, Bělorusko a pobaltské státy – měkký mocenský nástroj v ruské zahraniční politice, abych tak řekl.
Nicméně ruská koncepce zahraniční politiky do roku 2023 je prvním oficiálním dokumentem země, který obsahuje termín „ruský svět“. Od vypuknutí války na Ukrajině se ruští představitelé, a zejména prezident Putin, stále více soustředili na dovolávání se společných civilizačních, kulturních a ideologických hodnot a rámovali bitvu jako bitvu mezi liberalismem a jinými civilizacemi.
Ruské elity jsou přesvědčeny, že přežití jejich země jako jedinečné a nezávislé civilizace vyžaduje geopolitický posun pryč od unipolárního světa reprezentovaného nadvládou USA.
Nová koncepce zdůrazňuje kulturní a ideologické faktory, což naznačuje, že konfrontace mezi Ruskem a Západem se stane ideologičtější, zvláště když se odmítnutí neoliberalismu stalo základem ruské zahraniční politiky.
Očekává se, že tato konfrontace bude mít globální důsledky, včetně regionů, jako je západní Asie, kde může podněcovat nacionalismus – který se hrdě rozmohl v regionálních státech, jako je Saúdská Arábie – což zase může vyostřit další konflikt.
Zpět k rétorice studené války
Od rozpadu Sovětského svazu koncepce ruské zahraniční politiky zdůrazňovaly „spolupráci“ se Západem, zejména s USA, v otázkách, které se týkají Moskvy – jako je rozšíření NATO – jak je uvedeno v ruské vojenské doktríně z roku 2014.
Nový koncept zahraniční politiky však znamená odklon od tohoto přístupu a vrací se k frázím z dob studené války, jako je „mírové soužití“, „strategická parita“ a především úsilí o „rovnováhu zájmů“ s USA. na základě „sdílené zvláštní odpovědnosti za strategickou stabilitu a mezinárodní bezpečnost“.
Koncepce také znovu zavádí rozdělení světa na dva tábory : neokoloniální státy a jejich spojenci, kteří se snaží vybudovat světový řád „založený na vlastních pravidlech“ a „země, které se bouří proti současnému světovému řádu“.
Rusko se snaží postavit se jako vůdce mezi zeměmi, které se staví proti americké hegemonii, a pracuje na „eliminaci koloniálního systému ve dvacátém století a konfrontaci s novým západním kolonialismem“.
Podobně jako v případě nezúčastněného hnutí států, které se objevilo během studené války a které se odmítly spojit s kteroukoli stranou na úkor druhé, existuje rostoucí trend swingových států, zejména v západní Asii, které přehodnocují své vztahy s hlavními pravomoci a využití konkurenčního boje mezi nimi k dosažení vlastních cílů.
USA: hlavní nepřítel Ruska
Rusko označilo USA za hlavního hybatele agresivní politiky proti němu. V předchozích zahraničněpolitických koncepcích Moskva ve svém přístupu ke vztahům s Washingtonem přijala opatrný diplomatický diskurs, který se soustředil na prohlubování spolupráce a používal termíny jako „nepřátelská americká politika“ nebo „vyjádření znepokojení“.
Nicméně více než rok poté, co začala rusko-západní válka na Ukrajině, Moskva nyní prohlásila USA za svého prvního nepřítele a největší hrozbu pro své zájmy doma i v zahraničí. Proto se stalo prioritou „odstranit zbytky hegemonie Spojených států a dalších nepřátelských zemí v globálních záležitostech“.
V kontextu konfrontace s tím, co vnímá jako západní ofenzívu, Rusko oznámilo svůj záměr vybudovat nezápadní spojenectví se zeměmi globálního Jihu, aby čelilo neokoloniálním ambicím. To může zahrnovat použití všech dostupných prostředků, včetně vojenských, a podporu zemím, které se snaží zajistit svou suverenitu mimo hegemonii USA.
Zvláštní znepokojení Washingtonu vyvolává prohlášení Moskvy o ochotě podporovat:
„Latinskoamerické země mají zájem na zajištění suverenity a nezávislosti od Spojených států a jejich spojenců, včetně posílení a rozšíření bezpečnostní, vojenské a technicko-vojenské spolupráce.
To by mohlo být považováno za prohlášení o záměru eskalovat aktivity na americkém „dvoře“, pokud jsou k dispozici vhodné důvody.
Západní Asie v ruské zahraniční politice
V západní Asii a severní Africe Moskva vyjádřila svůj záměr pracovat na vybudování „komplexního a udržitelného regionálního bezpečnostního systému založeného na spojení ostrovů zemí regionu“. Jde o reakci na snahy USA o vytvoření sítě regionální bezpečnosti v širším regionu posílením vojenských a technických vazeb s jejich regionálními spojenci.
Minulý rok na summitu GCC+3 v Jeddahu v Saúdské Arábii americký prezident Joe Biden znovu potvrdil tuto vizi prohlášením:
„Závazek Spojených států prosazovat integrovanější a regionálně propojenou architekturu protivzdušné a protiraketové obrany a bojovat proti šíření bezpilotních vzdušných systémů a raket nestátním subjektům, které ohrožují mír a bezpečnost v regionu.“
Rusko si klade za cíl zabránit Washingtonu v jednostranném zavedení bezpečnostního systému v regionu, který jde proti zájmům Moskvy a jejích spojenců.
Rusko a „islámský svět“
Koncepce 2023, která je výraznou odchylkou od předchozích verzí, obsahuje také odkaz na „ochranu křesťanů na Středním východě [Západní Asii]“. To je přičítáno převládajícímu konzervativnímu diskurzu v Rusku a obavám ze západního útoku na vše, co souvisí s Rusy, včetně východní pravoslavné církve. Toto umístění představuje Rusko jako obránce všech, kteří sdílejí jeho myšlenky, vize a přesvědčení.
Koncepce navíc poprvé nahrazuje archaický termín „Blízký východ“ výrazem „islámský svět“, což odráží důraz Moskvy na kulturní pluralismus jako základní kámen multipolárního systému.
Koncepce upřednostňuje rozvoj plné spolupráce a důvěry s Íránem, následuje poskytování komplexní podpory Sýrii a prohlubování vzájemně výhodných partnerství s Tureckem, Saúdskou Arábií, Egyptem a dalšími členskými státy Organizace islámské spolupráce (OIC). Je pozoruhodné, že SAE nejsou v konceptu samostatně zmíněny.
Moskva také upřednostnila podporu svých spojenců a partnerů při zajišťování obrany a bezpečnosti – včetně afrických zemí – tím, že oznámila, že Rusko je připraveno je podpořit z hlediska bezpečnosti, armády a technologií.
To znamená výrazný posun od ruského dokumentu Koncepce z roku 2016, kde byla Afrika zmíněna pouze v jednom odstavci. Místo toho se Koncepce 2023 zaměřuje na Afriku jako na „významné a vlivné centrum globálního rozvoje“, které je ohroženo Západem a jeho „neokoloniální politikou“.
Zjevný osud Ruska
Nová koncepce také jasně odkazuje na tvrdou sílu, což naznačuje, že ruská zahraniční politika bude silně spoléhat na faktor moci, který je v kontextu tvrdé globální konkurence považován za nevyhnutelný.
Ve své knize „ Střet civilizací “ zesnulý americký politolog Samuel Huntington tvrdil, že kulturní a náboženské rozdíly budou hlavním zdrojem konfliktů ve světě po studené válce. Známý ruský filozof Ivan Iljin věřil, že posláním Ruska je chránit civilizaci a „dobré“ vytvořením velkého vůdce, který zachrání Rusko a porazí toho zlého. Zdá se, že Putin se považuje za vůdce, který je předurčen chránit ruskou civilizaci.
Koncepce zahraniční politiky Ruska 2023 je prvním oficiálním dokumentem stanovujícím obecné směřování státu vydaným po válce na Ukrajině. Obsahuje jasné prohlášení, že USA jsou nepřítelem a že Rusko se snaží stát jedním z pilířů rozvíjejícího se multipolárního světového řádu. Dnes už nejde o žádné mlžení slov: Moskva je ochotna použít všechny dostupné prostředky, aby se postavila nepříteli a pracovala na dosažení svých cílů.
článek vyšel: 13.4.2023
všechny důležité informace najdete tady: https://www.volnyblog.news
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!