Nová studie na 9 500 ženách zjistila, že COVID-19 vakcína může vést k silnějšímu menstruačnímu krvácení

15.4.2023

Podle nové studie mají ženy očkované proti COVID-19 mírně vyšší riziko silnějšího menstruačního krvácení.

Podle studie, která zkoumala 7 401 očkovaných a 2 154 neočkovaných žen, vědci zjistili zvýšení krvácení u 40 z 1 000 osob po jedné dávce očkovací látky.

„Menstruace je běžnou tělesnou funkcí a klíčovým ukazatelem celkového zdravotního stavu, proto je velmi důležité, abychom pochopili rozsah tohoto problému u celosvětové populace,“ uvedla doktorka Alison Edelmanová, lékařka a vědkyně z Oregonské univerzity zdraví a vědy.

„Čím více budeme těmto hlášeným změnám rozumět, tím účinněji budeme schopni jednotlivcům poradit, co mohou očekávat od vakcíny COVID-19 a jak se informovaně rozhodnout o očkování.“

Přestože se stále častěji objevují výzkumy týkající se souvislosti mezi vakcínami COVID-19 a prodloužením menstruačního cyklu, tato studie je jednou z prvních, která zkoumá, jaký vliv může mít očkování na množství krvácení.
Výbor pro bezpečnost Evropské agentury pro léčivé přípravky definuje silné menstruační krvácení neboli silnou menstruaci jako krvácení vyznačující se větším objemem nebo delším trváním, které „narušuje fyzickou, sociální, emocionální a materiální kvalitu života osoby“.

Spoluautorka Blair Darneyová uvedla, že „zažít neočekávanou změnu menstruačního cyklu může být znepokojující“, ale že abnormality pozorované na populační úrovni jsou malé a jsou pravděpodobně způsobeny dočasnou, s vakcínou související aktivací imunitních reakcí.
Přesto je zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné plně pochopit biologické mechanismy, které jsou ve hře, a ženám, u nichž se změny vyskytnou, se doporučuje, aby vyhledaly svého lékaře.

Tato zjištění navazují na dřívější práci stejného výzkumného týmu publikovanou v září 2022, kdy poprvé zjistili průměrné prodloužení menstruačního cyklu o 3,7 dne po dvou dávkách vakcíny COVID-19 ve srovnání s nulovou dávkou.

Ženy po očkování vakcínou COVID-19 hlásily také řadu dalších změn v těhotenství a menstruačním cyklu, včetně bolesti, neočekávaného krvácení, malformace plodu a zástavy srdce a narození mrtvého plodu.

Klinické studie vakcín COVID-19 však neshromažďují podrobnosti, jako jsou výsledky menstruačního cyklu, což omezuje schopnost výrobců, orgánů veřejného zdraví a lékařů odpovědět na otázky týkající se vlivu vakcíny na zdraví menstruačního cyklu.

Je také náročné potvrdit, zda zdravotní příhody, které byly pozorovány po očkování, nutně souvisejí s vakcínou.

„U jednotlivců přirozeně dochází k přirozeným a normálním odchylkám v délce menstruačního cyklu a vzorcích krvácení, takže je obtížné izolovat očkování proti vakcíně COVID-19 jako příčinu,“ napsali vědci ve studii, která byla 10. dubna zveřejněna v časopise British Journal of Obstetrics and Gynaecology.
Vědec říká: Zastavte očkování
V září 2022 vědci na základě hlášení zaslaných do systému VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System) zjistili, že po očkování vakcínou COVID-19 se vyskytlo výrazně více těhotenských a menstruačních abnormalit než po očkování proti chřipce.

Bylo doporučeno celosvětové moratorium na používání vakcín COVID-19 v těhotenství, dokud nebudou doloženy randomizované prospektivní studie bezpečnosti v těhotenství a sledování potomků.

„Při pohledu na VAERS je v našem výzkumu dostatek bezpečnostních signálů, abychom si od vakcín skutečně dali pauzu, dokud nebudou podrobněji prozkoumány,“ řekla deníku The Epoch Times jedna z autorek zprávy Claire Rogersová.

V aktualizované zprávě o bezpečnosti vakcín zveřejněné v listopadu 2022 Evropská agentura pro léčivé přípravky zjistila, že „po první, druhé a posilovací dávce vakcín Comirnaty a Spikevax bylo celosvětově hlášeno 9 000 případů silného menstruačního krvácení“, což se týká očkování společností Pfizer a Moderna.

V návaznosti na to regulační orgán pro léčivé přípravky doporučil doplnit „silné menstruační krvácení“ jako nežádoucí účinek vakcíny mRNA COVID-19 u obou vakcín.
Těhotné ženy a vakcíny
Současné doporučení pro těhotné ženy ohledně očkování vakcínou COVID-19 zní, že přínosy očkování převažují nad vedlejšími účinky.

Podle australského ministerstva zdravotnictví „může mít vakcína COVID-19 pro těhotné ženy závažné důsledky. Nejlepším způsobem, jak snížit riziko [je] podstoupit všechna očkování proti COVID-19 doporučená pro vaši věkovou skupinu nebo individuální zdravotní potřeby.“

Jelikož je však vakcína COVID-19 stále relativně nová a důkazy o bezpečnosti stále chybí, mnoho těhotných žen s očkováním váhá.

Podle studie zveřejněné v časopise BMJ Open, které se zúčastnilo 6 000 australských žen, které byly těhotné nebo porodily během prvních dvou let pandemie, váhala s očkováním proti COVID-19 každá desátá z nich.

Ty, které vyjádřily toto váhání, častěji žily v jiném státě než v Novém Jižním Walesu, byly mladší než 30 let a měly také menší pravděpodobnost výskytu rizikových faktorů v těhotenství.

Odhaduje se, že přibližně třetina těhotných australských žen je plně očkována a třetina neměla žádnou dávku, přičemž jako jeden z hlavních důvodů odmítnutí očkování v těhotenství byly uváděny obavy z bezpečnosti.

Send us mail

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *