,

Likvidace opozice na Slovensku v přímém přenosu?

Jsme svědky toho, jak se novodobé vládnoucí strany v evropských zemích vypořádají s nepohodlnou opozicí? Podle vyjádření Roberta Fica na tiskové konferenci jde o jasnou a cílenou likvidaci opozice se současným zastrašovacím efektem. Záznam celé tiskové konference je možné sledovat na přiloženém linku.

https://www.youtube.com/watch?v=fe9JTS4Y_zM&t=7s

Mandátový a imunitní výbor Národní rady SR v středu 27.4.2022 večer přijal usnesení a doporučil plénu parlamentu odsouhlasit žádost prokuratury o vydání souhlasu na vzetí do vazby poslance a lídra Smeru-SD Roberta Fica. O jeho vydání se začalo jednat ve čtvrtek 28.4.2022, ale hlasování bude na programu nejspíše až v úterý 3.5.2022. Z 10 členů výboru hlasovalo 8 pro vydání.

Zdroj :REFRESH

Robert Fico napsal otevřený dopis vrcholným politikům evropských států, kde upozorňuje na prorůstání organizovaného zločinu do vrcholných pater slovenské politiky a nechci být špatným prorokem, ale jeli pouze žalobce a chybí soudce, těžko hledat spravedlnost.

Dopis Roberta Fica vrcholovým politikům evropských států

Vážený pane prezidente, Vážený pane premiére, Vážený pane spolkový kancléři,

Obracím se na Vás jako bývalý trojnásobný předseda vlády Slovenské republiky, který se spolu s Vámi nebo Vašimi předchůdci deset let zabýval závažnou agendou Evropské rady. Dva roky jsem jako předseda nejsilnější opoziční strany upozorňoval na hrubé zneužívání trestního práva na Slovensku k likvidaci opozice. Za tímto účelem si současná vláda vytvořila vlastní systém kajícníků – lidí podezřelých ze závažných trestných činů, kteří na objednávku poskytují falešná prohlášení za účelem úlevy a finančního zisku.

Do čela speciální prokuratury, která toto zneužívání trestního práva k politickým účelům zastřešuje, vláda jmenovala pravomocně odsouzeného pachatele a dlouholetého politika D. Lipšice, který se nikdy netajil svou nenávistí k současné opozici a který je politicky přímo napojen na současnou vládní koalici. Evropská komise byla o všech okolnostech podrobně informována.

Situace na Slovensku je vážnější než v Rumunsku, kde k podobným politickým čistkám došlo před několika lety. To potvrzuje i skutečnost, že v rekordně krátké době vydal Ústavní soud Slovenské republiky již 15 rozhodnutí porušujících základní práva a svobody osob, které se staly obětmi zneužití trestního práva k politickým čistkám. Jako opoziční lídr jsem byl za posledních 18 měsíců třikrát obviněn z trestných činů souvisejících s mou politickou činností. V jednom případě jsem byl dokonce předveden na policejní stanici, aby mi zabránili v účasti na legitimním protivládním protestu.

Dne 20. dubna 2022 jsem byl spolu s bývalým ministrem vnitra R. Kaliňákem (v současné době ve vazbě) počtvrté obviněn ze založení zločinecké organizace v době, kdy jsem zastával funkci předsedy vlády (2006-2010, 2012-2018). Absurdita obvinění spočívá v tom, že jsme měli získat pravdivé informace o daňových podvodech bývalého prezidenta Slovenské republiky A. Kisky a bývalého předsedy vlády, nyní ministra financí Slovenské republiky I. Matoviče, a poskytnout je veřejnosti prostřednictvím tiskových konferencí.

Celé obvinění je vykonstruované, postavené na výpovědích legendárních slovenských kajícníků (jeden z nich již vypovídal v 86 případech a je obviněn z nejzávažnějších hospodářských trestných činů, ale je na svobodě a pobírá odměnu v podobě obřích mnohamilionových státních zakázek) a byly použity všechny nezákonné postupy, na které jsme dva roky upozorňovali.

Obvinění ze založení zločinecké organizace slouží pouze k tomu, že celé trestní stíhání řídí speciální prokurátor D. Lipšic – dlouhodobý politický odpůrce a jeden z nejbližších politických spolupracovníků I. Matoviče, který otevřeně jako člen vlády vyhrožuje opozici vězením. Jde o nevídaný útok na opozici s cílem za každou cenu odstavit vůdce opozice a dostat ho do vazby, jak prohlásil policejní prezident – politický nominant současné vládní koalice.

Mimořádně závažné je i zadržení významných slovenských právníků M. Paro a již zmíněného R. Kaliňáka, kteří zastupují politicky pronásledované osoby v nejcitlivějších kauzách a otevřeně kritizují nezákonné postupy. Jedná se o jasnou snahu vlády zničit právní obranu a co nejvíce porušit právo na obhajobu.

Události na Slovensku jsou alarmující, vláda ztratila veškerou důvěru veřejnosti, a proto se rozhodla zlikvidovat opozici prostřednictvím trestního práva.

Uvítali bychom, kdybyste v rámci svých náročných povinností věnovali pozornost tomu, co se na Slovensku děje.

Nemá to nic společného s demokracií, právním státem a je to hrubé pošlapání principů, na kterých stojí Evropská unie.

S pozdravem,

Robert Fico

Zdroj : Aeronet

Tím to ale se vzkazy evropským politikům nekončí. Skupinu devíti slovenských europoslanců vesměs za lidovce a Progresivní Slovensko to přimělo napsat konkurenční dopis von der Leyenové, Michelovi a dalším evropským představitelům, ve kterém se proti Ficově tvrzení vymezují.

„Zásadně odmítáme vyjádření Roberta Fica o zpolitizování obvinění,“ píší europoslanci. „Jsme přesvědčeni o tom, že (obvinění) je důkazem fungování právního státu a důkazem funkčnosti institucí, které mají plnit svoje povinnosti bez ohledu na politické garnitury.“

„Může to působit komicky, ale chtěli jsme dát najevo, že máme jiný názor než Robert Fico. My jsme ten první krok neudělali,“ řekla pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny k dopisům signatářka a lidovecká europoslankyně Miriam Lexmannová.

Zdroj: aktualne.cz

Další vývoj na slovensku pro vás budeme nadále sledovat.

Leoš Lenin

[L&L]

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *