Jak závislost na chytrých telefonech ovlivňuje mozkové funkce a duševní zdraví
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
16.11.2023 // Evangelyn Rodriguez
Závislost na chytrých telefonech se nyní stala globálním problémem díky popularitě platforem sociálních médií a mobilních her. Zatímco chytré telefony mohou usnadnit život mnoha způsoby, nadměrné používání chytrých telefonů a podobných zařízení je spojeno s mnoha zdravotními problémy.
Podle nedávné studie zveřejněné v Computers in Human Behavior může problematické používání smartphonu způsobit kognitivní poruchy, špatnou kvalitu spánku a deprese . Autoři studie poznamenali, že ačkoli problematické používání chytrých telefonů obecně koreluje s dobou strávenou na obrazovce, samotná dlouhá doba strávená u obrazovky nemusí nutně způsobit nežádoucí účinky. Používání smartphonu se stává problematickým pouze tehdy, když začne zasahovat do každodenního života.
Sehar Shoukat z California Institute of Behavioral Neurosciences and Psychology v článku publikovaném v časopise EXCLI Journal diskutoval o nebezpečí problematického používání smartphonu a závislosti na smartphonu. Poznamenal, že kdykoli se zvyk, jako je kontrola nebo aktivní na sociálních sítích, změní v povinnost, rychle se z toho stane závislost. Tato závislost může snadno ohrozit vlastní pohodu, protože má negativní vliv na fyzické a psychické zdraví . (Související: Studie spojuje používání smartphonu s rizikem srdečního infarktu a mrtvice .)
Podle Shoukata lidé, kteří jsou „závislí na mobilu“, nejsou schopni omezit používání mobilních telefonů a často je používají jako řešení nudy. Jsou také úzkostní nebo depresivní, když jsou jejich telefony mimo jejich dosah. Tyto negativní pocity a postoje, spojené se závislostí na chytrých telefonech a jiných pomůckách, by mohly zvýšit riziko vzniku úzkostných poruch a klinické deprese.
„Když se používání mobilních telefonů stane závislostí, chování se stává stresujícím,“ řekl Shoukat, citující výzkum týkající se používání mobilních telefonů a lidského chování.
Negativní účinky závislosti na smartphonu na duševní zdraví
Několik studií zkoumalo psychologické účinky nadměrného používání chytrých telefonů a závislosti na sociálních sítích. Zatímco platformy sociálních médií jako Facebook a X (dříve Twitter) lze přistupovat pomocí notebooků nebo stolních počítačů, aplikace pro chytré telefony se zdají být nejběžnějšími branami pro uživatele sociálních sítí, zejména mladé dospělé.
Ve studii publikované v American Journal of Preventive Medicine výzkumníci přijali 1 787 Američanů ve věku 19 až 32 let, aby prozkoumali souvislost mezi používáním sociálních sítí a vnímanou sociální izolací. Zjistili, že účastníci, kteří trávili nejvíce času na sociálních sítích, se cítili sociálně izolovanější než jejich protějšky , které byly online méně aktivní.
Jedinci, kteří často kontrolovali sociální média, měli také 2,7krát vyšší pravděpodobnost rozvoje deprese než ti, kteří tak činili méně často. Ti, kteří trávili nejvíce času na sociálních sítích, měli o 1,7 vyšší riziko deprese, což naznačuje, že příliš mnoho sociálních interakcí online může mít škodlivý vliv na duševní zdraví.
V podobné studii z Kanady výzkumníci přijali 750 mladých dospělých a požádali je, aby dokončili průzkum o jejich vztahu k sociálním médiím a obětech, které jsou ochotni podstoupit, aby zůstali společensky aktivní online. Téměř polovina účastníků přiznala, že kontroluje své sociální sítě více než devětkrát denně, zatímco více než polovina uvedla, že na sociálních sítích tráví každý den přes hodinu.
Není divu, že lidé závislí na sociálních sítích byli ochotni udělat více kompromisů , aby si zachovali svůj online přístup, než ti, kteří se o své sociální sítě příliš nestarali. Asi 40 procent uvedlo, že jsou ochotni vzdát se kofeinu, alkoholu a videoher, pokud by to znamenalo zůstat aktivní na sociálních sítích. Téměř 10 procent bylo připraveno vzdát se roku svého života, zatímco pět procent bylo ochotno vyměnit pět let svého života. Asi tři procenta dala přednost ztrátě 10 let života před ukončením sociálních sítí.
Tato studie ukazuje alarmující vliv sociálních médií na mnoho mladých lidí a jak může být závislost na sociálních sítích/smartphonu stejně nebezpečná a život ohrožující jako jiné formy závislosti. (Související: Duševní zdraví v digitálním věku: 7 způsobů, jak ovládat používání smartphonu .)
Negativní účinky závislosti na smartphonu na zdraví mozku
Kromě negativního dopadu na duševní zdraví může závislost na chytrých telefonech také nepříznivě ovlivnit mozek. Dřívější studie zjistily, že nadměrné používání internetu a moderních zařízení může způsobit změny v neuronové architektuře a funkci vašeho mozku . Bylo například zjištěno, že pravidelná interakce s dotykovou obrazovkou vašeho telefonu spouští změny v nervových obvodech kortikálních oblastí souvisejících se senzorickým a motorickým zpracováním ruky a palce.
Výzkumy také naznačují, že nadměrné používání internetu má škodlivý vliv na dětskou pozornost, přičemž mnozí pedagogové poznamenávají, že „dnešní digitální technologie vytvářejí generaci, kterou lze snadno rozptýlit“. Ve studii publikované v PNAS výzkumníci zkoumali trvalý dopad mediálního multitaskingu – vzorce chování, který zahrnuje interakci s více vstupy současně – na kognitivní funkce.
Zjistili, že navzdory neustálému nácviku náročných mediálních multitaskingů jednotlivci (tj. odpovídání na upozornění a výzvy a procházení různých hypertextových odkazů), stále dosahovali horších výsledků v testech přepínání úkolů než jednotlivci, kteří tráví méně času na internetu. Výzkumníci tuto špatnou schopnost přepínání úkolů připisovali „zvýšené náchylnosti k odvádění pozornosti od irelevantních environmentálních podnětů“.
Následné studie zobrazování mozku tuto teorii potvrdily. Jedinci využívající těžká média mají tendenci vykazovat větší aktivitu v pravých prefrontálních oblastech jejich mozku , které jsou normálně aktivovány v reakci na rušivé podněty. To znamená, že lidé, kteří tráví na internetu neúměrně mnoho času, vyžadují více úsilí, aby si udrželi koncentraci na jednu věc a nepodléhali rušivým podnětům.
Další zásadní studie, tentokrát od japonských vědců, také zjistila, že delší používání smartphonu je spojeno s nižší kognitivní funkcí a sníženým objemem v několika oblastech mozku. Poté, co vědci léta sledovali velký vzorek dětí, pozorovali pokles verbální inteligence u těch, kteří často používali internet. Zaznamenali také snížený nárůst regionálních objemů šedé a bílé hmoty v oblastech mozku spojených s pozorností, emocemi, výkonnými funkcemi, zpracováním jazyka a odměnou.
Podle Dr. Ryuty Kawashima, jednoho z autorů studie, komunikace na internetu pomocí telefonu nebo jiných zařízení nenabízí stejné množství mozkové stimulace jako komunikace tváří v tvář. Osobní rozhovor s někým podporuje aktivní fungování mozku, zatímco online komunikace aktivuje pouze několik vybraných částí mozku. (Související: Nadužívání chytrých telefonů mění váš mozek a snižuje citlivost center odměn pro volný čas .)
Vzhledem k tomu, že lidský mozek dokončuje vývoj a dospívá až kolem poloviny 20. let , aktivnější stimulace tím, že budete méně času trávit na svých telefonech nebo přístrojích, bude pro děti přínosem nejen mentálně a akademicky, ale také fyzicky. To, že se nestanou závislými na sociálních sítích, jim také pomůže snížit riziko úzkosti a deprese a zlepší jejich pohodu.
Moderní technologie přináší mnoho vymožeností, ale přináší také řadu rizik. Další informace o těchto nebezpečích najdete na Computing.news .
Podívejte se na toto video o chytrých telefonech, strachu a závislosti .
Toto video pochází z anglického kanálu Kia.TV na Brighteon.com .
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!