, , , ,

Češi v zahraničí už volí prezidenta, jako první hlasují v Jižní Americe

Češi v zahraničí už volí prezidenta, jako první hlasují v Jižní Americe

Češi v zahraničí už volí prezidenta, jako první hlasují v Jižní Americe

12. ledna 2023 
Nového prezidenta Česka začali ve čtvrtek jako první v zahraničí volit čeští občané na zastupitelských úřadech v Jižní Americe. První volební místnosti se otevřely v brazilských městech Sao Paulo a Brasília, v argentinském Buenos Aires a v Santiagu de Chile. Po osmé hodině večer středoevropského času se začalo volit i na východním pobřeží Spojených států.

V největším brazilském městě Sao Paulu se k volbám českého prezidenta registrovalo 72 českých občanů, další mohou přijít, pokud si v Česku nechali vystavit voličský průkaz. Volební místnost otevřeli též v brazilské metropoli, kde zájem volit předem vyjádřilo dvacet Čechů.

„V centru je posílena bezpečnost, občas nad námi přeletí policejní vrtulník, ale jinak je tu klid,“ uvedl chargé d’affaire velvyslanectví v Brazílii Tomáš Loníček s odkazem na nedělní násilnosti ve vládní čtvrti, která je od ambasády vzdálena asi dva kilometry. V Severní a Jižní Americe hlasují čeští občané ve čtvrtek a v pátek, oba dny od 14:00 do 21:00 místního času.

„Největší nápor čekáme mezi čtvrtou a šestou, kdy lidem skončí pracovní povinnosti“, řekl generální konzul Arnošt Kareš. Podle jeho odhadu z 500 lidí uvedených na voličském seznamu přijde zhruba 350.

Z celkových 14 370 občanů, kteří se ve světě registrovali ve zvláštních voličských seznamech k volbě prezidenta v zahraničí, představují voliči v zemích Latinské Ameriky necelá čtyři procenta. Více se jich předem přihlásilo v Kolumbii (136), Argentině (102) či Brazílii (92), menší počty jsou registrovány v Mexiku (63), Peru (52), v Chile (38) či na Kubě (dvě desítky).

MZV ČR@mzvcr

Nižší počet českých voličů v zemích Latinské Ameriky vysvětluje zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro krajanské záležitosti Jiří Krátký zejména tím, že drtivá většina krajanů v těchto zemích nemá české občanství. „Ve velké většině se v těchto oblastech, například právě v Brazílii, jedná o potomky Čechů v několikáté generaci,“ uvedl Krátký.

„Volby jsme letos zahájili bez problémů, přestože se od rána sype sníh,“ řekla vedoucí konzulárního úseku na velvyslanectví v Ottawě Jana Stará. „V seznamu máme 200 voličů a přišly nám čtyři voličské průkazy,“ dodala.

Důvodem dřívějšího hlasování v Americe je potřeba zajistit, aby hlasy mohly být sčítány a výsledky zveřejňovány hned po ukončení hlasování v ČR.

Podle ministerstva zahraničí se hlasuje na zastupitelských úřadech v Santiagu de Chile, Brasílii, Sao Paulu, Buenos Aires, Bogotě, Limě, v mexické metropoli, v Havaně, ve Spojených státech v Los Angeles, Chicagu, New Yorku a Washingtonu a v Kanadě v Ottawě a v Torontu.

K prvním přímým volbám prezidenta ČR se v roce 2013 v cizině přihlásilo na 7 200 voličů, v předchozích volbách v roce 2018 jich bylo v registračních seznamech zhruba 9 000 a letos se registrovalo do těchto voličských seznamů po celém světě 14 370 občanů ČR. Před pěti lety v zahraničí v prvním kole hlasovalo asi 8 900 lidí a ve druhém 10 700 voličů.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cesko-ceska-republika-prezidentske-volby-zahranici-cesi-hlasovani.A230112_185915_zahranicni_dtt#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zahranicni&utm_content=main

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *