BRICS se stále víc odklání od dolaru zavedením měny spojené s komoditami
2.4.2023
Zatímco od USA se odklání stále více dosud oddaných zemí – zejména z tzv. „globálního jihu,“ k uskupení BRICS se hodlají přidat další a další země. To by mohlo do budoucna znamenat nejen konec celosvětové hegemonie USA, ale také odklon nemalé části světa od dolaru…
Dominance amerického dolaru v mezinárodním obchodu byla kritizována již dlouhou dobu. Zejména rozvojové a rozvíjející se země, které jsou tedy závislé na „tvrdých“ měnách, opakovaně trpí rozhodnutími americké centrální banky, která se primárně stará o americký trh a tím přijímá vedlejší škody v zahraničí.
K tomu se přidává skutečnost, že Washington má právo kdykoli zmrazit držbu dolarů a zakázat jejich použití.
Pro země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika), které usilují o multipolární světový řád, jsou to důležité důvody k vyhlášení války dolarové dominanci. Prvním krokem je použití vlastní měny v bilaterálním obchodu (např. mezi Čínou a Brazílií).
Ale to není všechno. Místopředseda ruské Státní dumy Alexander Babakov oznámil, že skupina států představí novou měnu na nadcházejícím summitu BRICS v jihoafrickém Durbanu.
„ Přechod na zúčtování v národních měnách je prvním krokem. Dalším krokem je umožnit v blízké budoucnosti oběh digitálních nebo jiných forem zásadně nové měny. Myslím, že připravenost realizovat tento projekt bude oznámena na summitu BRICS, protože příslušné práce již probíhají,“ řekl Babakov na okraj Rusko-indického ekonomického fóra o strategickém partnerství pro rozvoj a růst.
Babakov také vysvětlil, že v rámci BRICS by pravděpodobně mohla vzniknout jednotná měna spojená nejen s hodnotou zlata, ale také s jinými skupinami produktů, vzácných nerostů nebo drahých kovů.
Již v roce 2018 projednával Valdajský Club návrh společné rezervní měny pro země BRICS. Název nové rezervní měny – R5 nebo R5+ – je založen na iniciálách měn BRICS, které všechny začínají písmenem R (real, rubl, rupie, renminbi, rand). To by také posílilo příslušné národní měny, které se však dosud potýkaly s vysokou volatilitou.
článek vyšel: 1.4.2023
všechny důležité informace najdete tady: https://www.volnyblog.news
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!