Dětský neurolog tvrdí, že farmaceutické firmy schovávají levný genetický lék na autismus v ceně $2
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
Audio přehrávač
20/02/2025
(Baxter Dmitry, The People’s Voice ) Převratný lékařský objev dává rodinám dětí s autismem novou naději. Dr. Richard Frye, přední dětský neurolog, odhalil důkazy, že levný generický lék s názvem leukovorin dokáže dramaticky zlepšit symptomy autismu au některých neverbálních dětí dokonce obnovit řeč.
Pro Masona Connora, mladého chlapce z Arizony, kterému ve věku dva a půl roku diagnostikovali autismus, tento objev představoval totální změnu jeho života.
Navzdory rokům absolvování logopedie a léčby zůstal Mason neverbální. To však bylo jen do té doby, než se jeho rodiče nesetkali s Dr. Fryem v Rossignolově medicínském centru v Arizoně, který jim navrhl vyzkoušet leukovorin.
Tento lék se obvykle používá k ochraně červených krvinek u pacientů s rakovinou, kteří podstupují chemoterapii.
Jen tři dny po zahájení užívání pilulek v ceně 2 dolarů za balení vyslovil Mason ve věku tří let první slova. Leukovorin pochází z kyseliny listové, známé také jako vitamín B9, který je klíčovou živinou pro syntézu DNA a vývoj mozku.
Jak funguje lék leukovorin
Folát je přírodní forma vitamínu B9 a nachází se v potravinách, jako jsou listová zelenina, fazole a vejce. Některé děti s autismem mohou mít jeho skrytý nedostatek v důsledku biologické blokády, která brání folátu dostat se do mozku.
Leukovorin pomáhá obejít tuto blokádu a potenciálně odblokuje kritické vývojové funkce, jako jsou řeč a kognitivní schopnosti.
Dr. Frye pro televizi CBS News řekl, že leukovorin by mohl mít skutečně podstatný vliv u vysokého procenta dětí s autismem.
Podle amerického Centra pro prevenci a kontrolu onemocnění (CDC) nyní trpí autismem asi jedno z 36 dětí v USA, což je téměř dva miliony dětí. V takovém Irsku je to už jedno ze 16 dětí. Mnohé jsou diagnostikovány ve věku pěti let, ačkoli testování může začít již ve věku dvou let.
Výzkum amerického Národního institutu zdraví (NIH) naznačuje, že téměř 70 % autistických dětí má autoprotilátky folátových receptorů, které napadají zdravé buňky a blokují vstřebávání folátů v mozku.
Tento následný nedostatek folátu může přispívat k běžným symptomům, jako jsou zpoždění řeči a problémy s chováním.
Na následujícím grafu si můžete prohlédnout růst výskytu autismu v USA mezi lety 2000 až 2020 (počet případů na 1000 dětí):
Studie potvrzují účinnost leukovorinu při léčbě autismu dětí
Studie Dr. Fryea poskytují přesvědčivé důkazy o účinnosti leukovorinu. V jedné studii dostávalo 44 autistických dětí s těmito autoprotilátkami 50 miligramů leukovorinu denně po dobu čtyř měsíců.
Výsledky byly ohromující. Každé dítě zažilo zlepšení v rozvoji řeči, chování, náladě, pozornosti a tlumení agresivity. Další studie jeho týmu z roku 2018 potvrdila tato zjištění, přičemž zaznamenala výrazné zlepšení jazykových dovedností a snížení podrážděnosti, hyperaktivity a letargie.
Navzdory svému potenciálu je přípravek leukovorin schválen pouze pro pacienty s chemoterapií a určitými typy anémie, přestože lékaři jej mohou předepsat i pro autismus mimo oficiální indikaci.
Dr. Frye však varuje, že vzhledem k tomu, že lék je levný, existuje jen malá finanční motivace pro farmaceutické společnosti, aby investovaly do dalšího výzkumu, klinických zkoušek a následného schválení leukovorinu pro léčbu autismu.
„Udělali jsme vědecký objev a dalším krokem je, že chceme získat více finančních prostředků, abychom pro tento lék získali schválení na dětský autismus od regulačního úřadu FDA,“ říká.
Předchozí studie také naznačily, že těhotné ženy, které užívají doplňky kyseliny listové, mohou snížit riziko autismu u svých dětí až o 40 %. To dále podporuje myšlenku, že metabolismus folátu hraje klíčovou roli v neurologickém vývoji plodu.
Dnes, ve věku pěti let, Mason stále užívá leukovorin. Kdysi to bylo naprosto neverbální dítě, dnes se připravuje na zápis do tradiční třídy mateřské školy – jde o milník, kterého se jeho rodiče kdysi obávali, že nebude nikdy možný.
Závěr
Důsledky výzkumu Dr. Fryea jsou dalekosáhlé. S miliony rodin, které hledají odpovědi, může lék leukovorin změnit pravidla hry.
Otázka nyní zní: Přijme lékařská komunita opatření, nebo bude tento potenciální medicínský průlom ignorován, protože nedokáže generovat dostatečný zisk pro farmaceutický byznys?
ZDROJ:
mRNA-1273 je propustná pro placentu a imunogenní pro plod
17.2.2025
- 1
- Lékařská fakulta, Lékařská fakulta, Univerzita Chang Gung, Taoyuan 333, Tchaj-wan
2
Oddělení dětské chirurgie, Chirurgické oddělení, Chang Gung Memorial Hospital, Taoyuan 333, Tchaj-wan
3
Oddělení dětských infekčních nemocí, oddělení pediatrie, Chang Gung Memorial Hospital, Taoyuan 333, Taiwan
4
Centrum pro výzkum molekulárních infekčních chorob, Chang Gung Memorial Hospital, Taoyuan 333, Tchaj-wan
5
Oddělení lékařské biotechnologie a laboratorních věd, Lékařská fakulta, Chang Gung University, Taoyuan 333, Tchaj-wan
6
Výzkumné centrum pro vznikající virové infekce, College of Medicine, Chang Gung University, Taoyuan 333, Tchaj-wan
7
Oddělení alergologie, astmatu a revmatologie, Pediatrická klinika, Chang Gung Memorial Hospital, Taoyuan 333, Taiwan
8
Oddělení mikrobiologie a imunologie, Graduate Institute of Biomedical Sciences, College of Medicine, Chang Gung University, Taoyuan, Tchaj-wan
9
Pediatrické výzkumné centrum, Chang Gung Memorial Hospital, Taoyuan 333, Taiwan
Přijato 6. září 2024, přijato 13. února 2025, dostupné online 17. února 2025 .
Abstrakt
Vakcíny COVID-19 mRNA jsou obecně považovány za bezpečné pro podávání v těhotenství. Jejich transplacentární farmakokinetika však zůstává nejasná. V této studii intramuskulárně podaná mRNA-1273 březím myším rychle cirkulovala v mateřské krvi a během jedné hodiny prošla placentou, aby se rozšířila do fetálního oběhu. Ačkoli mRNA hrotu ve fetálním oběhu zanikla během 4 až 6 hodin, mohla se hromadit ve tkáních plodu, hlavně v játrech, a překládat se na protein hrotu. Transplacentární mRNA-1273 se u plodů ukázala jako imunogenní, neboť postnatálně byla vybavena protišpičkovým IgM, otcovským alotypickým protišpičkovým IgG2a a zvýšenou protišpičkovou buněčnou imunitou. Gestačně podávaná mRNA-1273 měla na svém transplacentárním přenosu a imunogenitě u plodů závislý účinek na dávce, přičemž vyšší dávky mRNA-1273 vedly ke zvýšenému transplacentárnímu průchodu mRNA-1273 a vyšším titrům endogenních protišpičkových IgM/IgG generovaných plody v séru. Gestační vakcinace matky mRNA-1273 by tedy mohla novorozence vybavit nejen pasivní, ale i aktivní protišpičkovou imunitou. Naše výsledky představují nový pohled na transplacentární schopnost mRNA vakcín a jejich imunogenní potenciál u plodů, posouvají naše znalosti o mRNA medicíně k ochraně nenarozených dětí proti patogenům v perinatálním životě a rozšiřují naše obzory prenatální molekulární terapie mRNA.
ZDROJ:

Na kafe

Důvěrný
