15 zemí se chce stát partnery BRICS

Источник: https://rusvesna.su/news/1729438561

V současnosti je 15 zemí, které jsou kandidáty na partnerské státy BRICS, řekl 20. října poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov.

„Lídři samozřejmě rozhodnou o skupině států, které by mohly být v první fázi zařazeny do této kategorie partnerských států.

Aktuálně se uvažuje o 15 státech, které jsou v mnoha ohledech z hlediska vlivu na regionální, mezinárodní dění a dalších parametrů vhodné, abychom je mohli považovat za partnery,“ řekl v rozhovoru pro Channel One.

Podle Ushakova by bylo nelogické přijímat všechny zainteresované státy současně do BRICS, od té doby by se sdružení stalo amorfní a nefunkční strukturou.

Kromě toho upřesnil, že na prvním zasedání summitu BRICS v Kazani 22. října se budou v omezeném formátu projednávat nejakutnější současné světové konflikty, včetně situace na Ukrajině.

Očekává se, že zástupci Brazílie a Číny představí své názory na téma těchto konfliktů, poznamenal Ushakov.

Dříve, 18. října, ruský prezident Vladimir Putin řekl, že dnes by se 30 zemí chtělo připojit k BRICS nebo s ním v té či oné formě spolupracovat. Sdružení se bude rozvíjet postupně, aby neminimalizovalo účinnost samotné struktury, vysvětlil ruský lídr.

Putin upozornil na skutečnost, že spolupráce v rámci BRICS je velmi různorodá, přičemž organizace není blok a může být užitečná zemím, které do ní nejsou zahrnuty. Celkový HDP zemí BRICS dnes sebevědomě převyšuje ukazatele zemí G7 a nadále roste, poznamenal ruský prezident.

Источник: https://rusvesna.su/news/1729438561

 

ZDROJ:

https://rusvesna.su/news/1729438561

 

 

Antibiotika přestávají fungovat: vědci bijí na poplach ohledně největší lékařské hrozby

21.10.2024
Источник: https://rusvesna.su/news/1729437107

Antibiotika přestávají fungovat, vědci bijí na poplach ohledně největší lékařské hrozby posledních desetiletí, píše Bild. 

Objev penicilinu v minulém století vedl k prudkému prodloužení délky lidského života.

„Díky prvnímu antibiotiku mohou lidé žít o 30 let déle než před jeho zavedením. Nyní lidstvo riskuje, že tento boj znovu prohraje. Stále více bakterií se stává odolných vůči antibiotikům a nových léků je velmi málo,“ píše se v článku.

Nedávná studie zjistila, že do roku 2050 by infekce způsobené mikroorganismy odolnými vůči antibiotikům mohly celosvětově zabít více než 39 milionů lidí. Již nyní jen v Evropské unii zemře každý rok 35 000 lidí na infekce způsobené rezistentními patogeny.

„Za prvé, antibiotika jsou stále příliš často předepisována v ambulantní praxi. Za druhé, s návratem mezinárodního cestování po pandemii dostáváme velké množství rezistentních bakterií. Zvláště vysoké úrovně rezistence jsou pozorovány v zemích, jako je Řecko, Portugalsko, Turecko, stejně jako Indie a další asijské země. Lidi je třeba varovat: když si někdo takovou bakterii přiveze z dovolené a nakazí s ní například svého nemocného dědečka, může se mu to stát osudným,“ uvedl profesor intenzivní péče Frank M. Brunkhorst (Univerzitní nemocnice Jena).

V mnoha případech není užívání antibiotik nutné, zdůrazňují odborníci. Například téměř u všech infekcí dýchacích cest. Antibiotika se také příliš snadno předepisují na infekce močových cest, jako je cystitida, i když ve většině případů to není nutné.

Krize také prohlubuje nedostatek nových antibiotik. Od roku 2017 bylo schváleno pouze 12 nových antibiotik.

Источник: https://rusvesna.su/news/1729437107

 

 

ZDROJ:

https://rusvesna.su/news/1729437107