, , ,

Lavrov reagoval na Bidenovu neochotu jednat s Putinem

Lavrov: Bidenova nepřipravenost na jednání s Putinem mezinárodní situaci nekomplikuje, horší už být nemůže
13. října 2022, 10:59

Prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena o neochotě jednat s ruským vůdcem Vladimirem Putinem mezinárodní situaci nekomplikuje, protože „už nemůže být horší“. Uvedl to 13. října ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Jeden pól bobule: Lavrov obvinil Západ z dvojího metru
Proč šéf ruského ministerstva zahraničí označil reakci USA na ukrajinské referendum za „hysterickou“

„Obecně to nijak nekomplikuje (mezinárodní situaci. – pozn.), protože dnešní situace, především v samotných Spojených státech, je již dovedena do takového stavu, že podle mého názoru může nebuď horší,“ řekl v pořadu „Moskva. Kreml. Putin“ od Pavla Zarubina na televizním kanálu „Rusko 24“ .

Lavrov zdůraznil, že Rusko nikdy neodmítlo seriózní návrhy na kontakty nebo jednání, ale podle něj nikdo nenabízí rozumné iniciativy.

„Všechny ty řeči o tom, kdo se s námi chce sejít, kdo se s námi nechce setkat, přesvědčují sami sebe. Nikoho se neptáme, opakovaně jsme to uvedli,“ dodal ministr.

Den předtím tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre řekla, že Biden se nehodlá setkat s Putinem . Zároveň poznamenala, že americká administrativa nadále kontaktuje Moskvu ohledně vyhlídek na výměnu vězňů.

11. října Biden v rozhovoru pro CNN řekl, že považuje za zbytečné setkat se s Putinem během summitu G20 v Indonésii. Zároveň řekl, že je připraven diskutovat o otázce návratu odsouzené basketbalistky Brittney Grinerové do Spojených států . Rozhovor se podle Bidena uskuteční, pokud Putin přijde s odpovídajícím návrhem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zase řekl, že rozhovory mezi vůdci Ruské federace a Spojených států nebyly zahájeny ani jednou ze stran. Zdůraznil, že o tématech jednání je možné diskutovat pouze hypoteticky, protože zatím nebyly vyvinuty žádné snahy o jejich organizaci.

Lavrov zároveň řekl, že Moskva zváží návrh na setkání Putina s Bidenem na summitu G20, pokud přijde z americké strany .

Summit G20 se bude konat v Indonésii na ostrově Bali ve dnech 15. – 16. listopadu.

Poslední rozhovory mezi Putinem a Bidenem proběhly online v prosinci 2021. Rozhovor se odehrál za zavřenými dveřmi prostřednictvím zabezpečeného video spojení a trval asi dvě hodiny. Kreml uvedl, že online setkání prezidentů bylo upřímné a věcné .

Rusko pokračuje ve speciální operaci na ochranu Donbasu , jejíž začátek oznámil prezident Ruské federace na 24. února.

Zdroj:https://iz.ru/1409494/2022-10-13/lavrov-otvetil-na-nezhelanie-baidena-provesti-peregovory-s-putinym

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *