, , ,

Bulharský prezident odmítá podepsat prohlášení o vstupu Ukrajiny do NATO

Bulharský prezident Radev deklaraci o vstupu Ukrajiny do NATO nepodepsal
3. října 2022, 20:13
Foto: Global Look Press/dpa/Marcus Brandt

Bulharský prezident Rumen Radev nepodepsal plné znění deklarace devíti východoevropských zemí kvůli klauzuli obsažené v dokumentu o podpoře vstupu Ukrajiny do NATO. Informovala o tom 3. října tisková služba hlavy státu.

„Rumen Radev nesouhlasí s úplným zněním deklarace přijaté některými východoevropskými zeměmi o členství Ukrajiny v NATO. Prezident podporuje další postoje obsažené v dokumentu,“ stojí v prohlášení vydaném bulharskou telegrafní agenturou .

Prezident Bulharska se domnívá, že rozhodnutí o vstupu Ukrajiny do NATO by mělo být přijato až po mírovém urovnání situace kolem Kyjeva.

Je třeba poznamenat, že Bulharsko na bukurešťském summitu NATO v roce 2008 podepsalo deklaraci o budoucím přistoupení Ukrajiny, ale tehdy byla zcela jiná bezpečnostní situace. Dnes by otázka členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci „měla být projednána v plné síle a neměla by vést k riziku přímého zapojení do konfliktu členských států NATO“.

Prezidenti Rumunska, České republiky, Estonska, Lotyšska, Litvy, Severní Makedonie, Polska, Černé Hory a Slovenska podepsali 2. října dokument , kterým souhlasí s přijetím Ukrajiny do NATO. Vyzvali také spojence, aby výrazně zvýšili vojenskou pomoc Kyjevu.

Dne 1. října vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell poznamenal , že aspirace Ukrajiny na vstup do NATO není v současnosti zásadním tématem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal žádost o urychlené přistoupení země k NATO 30. září. Upozornil, že země už je vlastně v alianci, bojuje západními zbraněmi a údajně splňuje standardy asociace.

Poté asistent prezidenta Spojených států pro národní bezpečnost Jake Sullivan komentoval toto prohlášení a poznamenal, že nyní není správný čas na diskusi o tomto problému . A ruský senátor Sergej Cekov řekl listu Izvestija, že pokud se NATO v této otázce setká se Zelenským, dojde k vážnému konfliktu .

Ve stejný den, 30. září, navíc ruský prezident Vladimir Putin podepsal dohody o začlenění DLR, LPR, Chersonské a Záporožské oblasti do Ruské federace po výsledcích tam konaných referend.

24. února Rusko zahájilo speciální operaci na ochranu Donbasu . Rozhodnutí padlo na pozadí vyhrocené situace v regionu kvůli zvýšenému ostřelování ukrajinskými jednotkami.

Pro více aktuálních videí a podrobností o situaci na Donbasu sledujte televizní kanál Izvestija.

Zdroj

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *